Kniha Obnovenie poriadku bola napísaná pred desiatkami rokov, no niektoré jej kapitoly akoby boli písané v politicko - spoločenskej realite dnešného Slovenska. Milan Šimečka sa v kapitole Informácie vyjadruje k praktikám a podobám propagandy HusákŠtátu. Dovolil som si vybrať textové pasáže, ktoré ma zaujali.
"Občan sa z informačných prostriedkov na názorných príkladoch dozvedá, čo sa smie, čo nesmie, čo štát odmeňuje a čo trestá, kto sú priatelia a kto nepriatelia, čo je čierne a čo biele. Prostredníctvom riadených informácii dostáva zložitá problematika vnútorného života spoločnosti a zamotanosť vonkajšieho sveta akúsi uniformitu, podľa ktorej ju možno ľahko spoznať.
Keď si občan toto základné rozoznávanie uniforiem osvojí, jeho život je jednoduchší, nedopúšťa sa politických omylov z naivity. Medzi uniformovanou problematikou sa pohybuje ako v známom svete, nemusí sa obávať, že sa potkne, že ho niečo zaskočí. Keď občan nechce, nemusí vôbec myslieť (...).
A tak typ riadených informácii obratne využíva nákazlivú lenivosť občanov triediť a posudzovať podané informácie vlastným rozumom. V štátnom záujme sa tu vlastne odohráva na konzumentovi rovnaký podvod, aký už oddávna bezočivo rozvíja bulvárna tlač v krajinách so slobodou tlače.
Masová náchylnosť k jednoduchosti zapríčinila, že krátka sloboda tlače z roku 1968 nemala mimoriadne široké zázemie. Preto sa dosť ľahko ujalo demagogické heslo, že všetko nešťastie zavinili novinári.
To heslo navyše mnohým ľuďom poskytlo ospravedlnenie, že boli zvedení a pomýlení nezodpovednými pracovníkmi informačných prostriedkov.
Obnovený poriadok využil toto nevyspelé cítenie na vcelku nekomplikovanú perzekúciu novinárov, publicistov a vôbec všetkých, ktorí sa podieľali na formovaní verejnej mienky".