Za normálnych okolností je zmyslom správania človeka udržanie psychickej rovnováhy, ktorá je daná taktiež pocitom hodnoty seba samého. Keď je však zmyslom správania jedinca permanentné narúšanie normálnosti, potom sa treba vážne zamyslieť, o čom ten jedinec je. Prezidentom USA je nezvládnuteľná bytosť nebezpečná pre svoje okolie, pretože jej úteky do fantázie sa odohrávajú na dennej báze. Tieto úteky napomáhajú k únikom zo skutočnosti, ktorá mu je nepríjemná, lebo jej nerozumie a rozumieť nechce.
Donald Trump nerozumie politike, nerozumie ani sebe, lebo keby rozumel, mal by sebareflexiu, teda schopnosť analyzovať vlastné myšlienkové pochody. On však skôr, ako preskúma určitý fakt, zvažuje, či je vhodný pre jeho najosobnejšie "vierovyznanie". Afektované reakcie na podnety z okolia opakuje napriek tomu, že tieto sú vo svojej podstate zničujúce. Vedú k ďalšiemu a k ďalšiemu navršovaniu nedorozumení, k hromadeniu napätia, ktorého dôsledkom budú brutálne spoločenské konflikty.
Primárnym cieľom Donalda Trumpa je Donald Trump a jeho sebauspokojovanie. Na prvom mieste On, na druhom opäť On a potom zase On. Severná Amerika má svojho Caligulu. Je načase začať sa báť! V danom prípade už totiž nejde iba o "nejakú" politiku, ale o diagnózu. Diagnózu človeka, ktorý sa stal prezidentom, lebo milióny ľudí prestali veriť v seba a vo svoje schopnosti.
Albert Einstein svojho času skonštatoval: Keď ľudia žijú v období nedostatku harmónie, keď panuje napätie a nerovnováha, stanú sa sami nevyrovnanými a môžu nasledovať nevyrovnaného vodcu.