"Zakladateľ" samostatnej SR, krajina mýtov a precitnutie

Nedávno Ján Čarnogurský na adresu Vladimíra Mečiara opakovane povedal, že tento bol zakladateľom samostatnej SR. Ak by boli takéto vyhlásenia ojedinelé, tak by som sa k danej téme ani nevyjadroval. Lenže ojedinelé nie sú a naviac je ich autorom často osobnosť, ktorá si zasluhuje úctu pre svoj rozhľad a skúsenosť. Krajina mýtov má teda podľa zažitého klišé svojho "zakladateľa".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Naprv treba zdôrazniť, že Vladimír Mečiar bol včase rozdeľovania a následného rozdelenia ČSFR predsedom vlády a nie otcom, zakladateľom samostatnej SR. Jeho HZDS v roku 1992 získalo v už existujúcej Slovenskej republike 37 percent voličov. S pomocou svojich politických spojencov nastali pre HZDS a SR okolnosti, ktoré viedli k procesu rozdeľovania ČSFR. Išlo však o celospoločenské pnutie, ktoré malo svoj základ v historických udalostiach. Tie presahovali osobu a politickú osobnosť samotného Vladimíra Mečiara. To, čo sa v SR viditeľne dialo zhruba od marca 1990 nebolo začiatkom, ale pokračovaním snahy o či už vedomé, alebo podvedomé rozdeľovanie spoločného štátu. Vladimír Mečiar bol však v danom čase v inej časti politického pelotónu. Bol federalistom. Až od októbra 1990 sa postupne začal transformovať z federalistu na zástancu vtedajšej názorovej väčšiny. Tá bola z veľkej časti reprezentovaná nacionálne socialistickou časťou spoločnosti. Ak by nebolo Vladimíra Mačiara, tak proces osamostatňovania by nastal tak či tak. Mečiar bol len súčasťou spoločenskej objednávky a nie rozbuškou. Bol dôsledkom a nie príčinou spomenutého procesu. Slovenská republika tu bola už pred januárom 1993. Túto do očí bijúcu samozrejmosť treba pripomínať. Neskôršie generácie Slovákov by sa totiž v opačnom prípade mohli domnievať, že koncom decembra 1992 chodil "tatko národa" s pásmom po krajine a vymeriaval jej budúce hranice. Neustále opakovanie fráz o tom, že vraj Vladimír Mečiar založil samostatnú SR by napríklad v roku 2050 mohli vyvolávať rôzne zavádzajúce predstavy. A naviac... tvrdenie, že samostatnú SR založil jeden človek je voči obyvateľom Slovenska nespravodlivé. Nežijeme dobu cézarov, cárov, cisárov, monarchov. Máme (aspon relatívne) slobodné voľby, máme referendá. Mimochodom... pred rozdelením ČSFR sa žiadne referendum o prípadnom rozdelení nekonalo. A bolo sľubované. Slovensko je krajina mýtov, ktorá zrejme potrebuje svoje "veľkolepé" príbehy a "hrdinov". Deje sa tak aj z dôvodu nedostatku skutočných osobností. Pred tým než ráno vstaneme z postele by sme mali najprv precitnúť.

Martin Škopec Antal

Martin Škopec Antal

Bloger 
  • Počet článkov:  352
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijeme vo svete plnom rituálov, opakovania, napodobňovania a zdania často zbaveného kontaktu s realitou. Albert Einstein raz povedal: Kto chce byť členom ovčieho stáda, musí sa stať ovcou. Som človekom, ktorý chce uvedené meniť alebo sa o to aspoň Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu