Experiment, ktorý obnažil ľudské správanie

V roku 1971 sa na Stanfordovej univerzite v USA uskutočnil experiment (tzv. stanfordský väzenský experiment), ktorého autorom bol psychológ Philip G. Zimbardo. Vybraní (psychicky a fyzicky) zdraví univerzitní študenti boli na základe žrebovania rozdelení na väzňov a dozorcov. Pohybovať sa mohli len v určenom, obmedzenom prostredí interiéru.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Po niekoľkých málo dňoch sa "dozorcovia" začali voči "väzňom" správať neprimerane agresívne: Ponižovanie, urážky, šikanovanie, vrecia na hlavách, odoberanie šiat. Reakcie "väzňov" na seba nenechali dlho čakať. Nastalo rebelovanie. "Dozorcovia" svojich univerzitných kolegov "väzňov" vnímali ako špinavé zvieratá nehodné dobrého zaobchádzania. Psychológ Zimbardo sa po necelom týždni rozhodol (na základe videného a počutého) experiment ukončiť. Experiment bol a je dôkazom toho, že násilia sa môžeme dočkať aj od ľudí, ktorí v každodennom (verejnosťou videnom a vnímanom) živote nevykazujú známky agresie. Určité "vhodne vyladené" podmienky však dokážu v inak slušnom človeku naštartovať konanie búrajúce tie lepšie hodnoty a medziľudské vzťahy.Iste sa nejeden z nás stal svedkom, kedy bol náš kolega v práci povýšený. Následne sa začal ku kolegom - podriadeným správať povýšenecky a arogantne. Neraz sa tento šéf (pred tým kolega - kamarát) dopustil šikanovania. Niečo podobné zažívali vojaci (takzvaní bažanti) na základnej vojenskej službe, keď ich psychicky a často tiež fyzicky šikanovali služobne starší vojaci. Bohužial najbežnejšie a najčastejšie sú príklady z domáceho, rodinného prostredia. Jeden z partnerov, manželov (pertneriek, manželiek) si manželský (partnerský) zväzok vysvetľuje ako príležitosť ovládania a manipulácie voči druhej osobe. (Ne)viditeľným znakom je zbavovanie šikanovaného jedinca dôstojnosti a intimity. Toto násilie mnohokrát ani nemá za cieľ získať materiálne výhody. Páchateľa vzrušuje ubližovanie. Ide o násilie pre násilie. Slúži ako vnútorný ventil, dáva pocit moci. Mučiteľ ubližuje slabšiemu, alebo podriadenému, akoby zabíjal slabosť v sebe. Moc sa stáva pre mučiteľa momentom, od ktorého odvíja vlastnú existenciu vo vzťahu k partnerovi (partnerke).Experiment Philipa G. Zimbarda z roku 1971 by asi všade vo svete dopadol rovnako ako v USA. Ľudia nie sú od narodenia slušní, či neslušní. Ich správanie modeluje "kompozícia" prostredia do ktorého boli (sú) vsadení. Zimbardo svojho času povedal, že "tyranom by sa mohla stať väčšina z nás", no iba v istých súvislostiach, nastavených na podmienky.Experiment je ukážkou temnej stránky správania človeka. Človeka, ktorý dokáže pohladiť svojho blízkeho, ale tiež mu ubližovať. Fenomén zvaný násilie tu bol, je a bude. Nemá zmysel si namýšľať, že nositeľom a realizátorom násilia je len určitý (mediálne označený) človek, alebo iba jedna (mediálne označená) vzorka populácie. Modelovanie prostredia je zároveň modelovaním mysle jedinca, skupiny. Mali by sme sa snažiť robiť všetko preto, aby prostredie v ktorom žijeme utváralo podmienky na život znesiteľný, v lepšom prípade (aspon dočasne) život radostný.

Martin Škopec Antal

Martin Škopec Antal

Bloger 
  • Počet článkov:  352
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijeme vo svete plnom rituálov, opakovania, napodobňovania a zdania často zbaveného kontaktu s realitou. Albert Einstein raz povedal: Kto chce byť členom ovčieho stáda, musí sa stať ovcou. Som človekom, ktorý chce uvedené meniť alebo sa o to aspoň Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu