Prelet ponad Prelet nad kukučím hniezdom

Po dlhšom čase som mal možnosť opäť si pozrieť film režiséra Miloša Formana Prelet na kukučím hniezdom (1975). Je excelentnou ukážkou umeleckého spracovania vzdoru jedinca voči pravidlám systému, ktorý je nastavený najmä na ochranu pravidiel samotných a nie na obranu ľudskej jedinečnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Jack Nicholson v úlohe delikventa R. P. McMurphyho a hlavná sestra Ratched (Louise Fletcherová) predvádzajú v prostredí psychiatrickej liečebne "súboj" dvoch mentálnych svetov. Jeden je svetom alternatívneho myslenia (R. P. McMurphy) a druhý (Ratched) chladnokrvným zabijakom čohokoľvek, čo sa vzpiera pravidlám. R. P. McMurphy je delikvent, ktorý si vybral psychiatriu namiesto väzenia. Mylne sa domnieva, že o pár mesiacov bude pobehovať po slobode. Sestra Ratched však na oddelení psychiatrie vládne tvrdou rukou. Hneď v zárodku zatrhne každú snahu, ktorá narúša "denný režim" liečebne. McMurphy jej povahové črty čoskoro identifikuje, demaskuje a "stavia sa na zadné". Ďalším pacientom je jeho správanie čudné, no sympatické. Viac podvedome, ako vedome akceptujú McMurphyho odpor voči systému psychiatrie a považujú ho za neoficiáleho vodcu. On však vo svojej snahe systém aspon čiastočne nabúrať nakoniec zostáva sám, no presvedčený, že malo a má zmysel bojovať... Jeho následný tragický koniec je zákonitý, keďže nemá možnosť dostať sa "nad systém". Prostredie psychiatrickej liečebne je vo filme iba kulisou. Za ňou je náš život v pravidlách, často zbavených detailného vnímania a citu pre nekaždodenné postoje a vzbury.Takmer každý film Miloša Formana je o vzbure jednotlivca voči pravidlám, ktoré sme nevymysleli, akceptujeme ich a snažíme sa tváriť, že sú konečné a nezbúrateľné. Spoločenská väčšina má strach akceptovať vzbúrenca, lebo sa obáva, že by ju mohol stiahnuť do "priepasti" nepoznaného, neohmataného, neochutnaného. Čo je však momentálne nepoznané, nemusí byť v budúcnosti nutne nebezpečné... Film Prelet nad kukučím hniezdom nezískal päť Oscarov len tak pre nič za nič. Oplatí sa vidieť ho aj desať krát. Pripomína nám, že nebezpečné v skutočnosti môže byť naše vlastné zotrvávanie v klietke takzvaných istôt, naučených pohybov, rešpektovania klamlivej "pravdy". Človek sa v opakovaných pravidlách môže zmeniť na "pacienta" bez toho, že by si svoj duševný stav uvedomoval v plnej šírke. Charles Murray napísal: Pre spoločnosť je užitočné a potrebné tolerovanie osôb, ktoré experimentujú s novinkami.

Martin Škopec Antal

Martin Škopec Antal

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  447
  •  | 
  • Páči sa:  7 713x

Žijeme vo svete plnom rituálov, opakovania, napodobňovania a zdania často zbaveného kontaktu s realitou. Albert Einstein raz povedal: Kto chce byť členom ovčieho stáda, musí sa stať ovcou. Som človekom, ktorý chce uvedené meniť alebo sa o to aspoň Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu