Ritualisti a momentalisti ako "záchrancovia skazeného" sveta

V čase spoločenských kríz sa z kalných vôd myšlienkových pochmúrností takmer vždy vynárajú ritualisti a momentalisti, ktorí by chceli chod dnešného sveta meniť k "lepšiemu". Túžia po (pseudo)revolúciách, po obrátení sa k bohu jednoznačných a zjednodušených riešení. Kladú si však nesprávne otázky a ako vieme, na nesprávne položené otázky je ľahko možné dostať nesprávne odpovede.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Ritualisti a momentalisti sú ľudia, ktorí sa domnievajú, že súčasná doba je tá najhoršia zo všetkých dôb. Vraj je dekadentná, nemravná, plná násilia. Nechápu dobu v širšom kontexte. V kontexte celej doterajšej existencie ľudstva.Súšasná doba nie je horšia ako tie predchádzajúce. Udalosti v nej sú iba viac a rýchlejšie medializované. Keď sa "niečo šuchne" v jednej časti sveta, tak na tej opačnej to ihneď vedia. Akékoľvek zabitie človeka, havária, požiar, letecké nešťastie, masaker... to všetko máme na mediálnom kuchynskom stole. Tieto vizuálne a zvukové informácie môžeme okamžite konzumovať. Skutočnosť, že sa k nám rýchlo a v "šťavnatej" podobe dostanú ešte neznamená, že horších udalostí sa deje viac, ako v nedávnej a dávnej histórií ľudstva.Pseudorevolucionár (momentalista a ritualista) nechápe, že svet nezamýšľaných dôsledkov je do očí a uší tejto planéty vtláčaný spôsobom úmerným moderným informačným technológiám. "Oblievanie" týchto informácií často umelou krvou je produktom spoločenskej (ľudovej) objednávky. Tá je naviazaná na tvorcov "príťažlivého" spracovania každodenných dejov. Doba kríz je tiež dobou mediálnej teatrálnosti pretavovanej do tzv. skutočnosti (pseudoskutočnosti).Povedzme, že v roku 1238 sa udialo množstvo nešťastných udalostí, ktoré neboli zaznamenané, lebo ich nebolo čím zaznamenávať a svedkovia týchto dejov boli buď čoskoro povraždení, alebo časom zomreli na dnes bežne liečiteľnú chorobu. A keď kronikár udalosť zaspal, tak "svet" sa nič nedozvedel. Z celkovej histórie ľudstva máme zaznamenaných možno desať percent všetkých udalostí. Až od 19. storočia po dnešok sa dozvedáme skoro všetko, čo je zaznamenateľné cez fotoaparát, kameru, film, magnetofón... Dnes sa ktokoľvek môže stať svedkom kľúčovej udalosti, veď kamery (a možnosť zvukových záznamov) sú v každom mobile. Ritualisti a momentalisti nás presviedčajú, že súčasný svet je prehnitý, skazený. Určite nie viac, ako inokedy... Máme ho len viac na očiach v jeho surovej, nerituálnej podobe. Vizuálne, zvukovo sa ľahko a zrýchlene dozvedáme všetko od sexuálneho zážitku mladého páru v kúpeľni niekde vo Švédsku až po náraz veľkých dopravných lietadiel do obchodných centier. Naši "záchrancovia skazeného sveta" by si mali sadnúť do stroja času a ísť sa pozrieť na niektorú z množstva verejných popráv do sedemnásteho storočia. Mohlo by sa im však stať, že by ich ako "čarodejníkov" poslali pod sekeru tiež... a bez súdu. Žeby lepšia doba...?

Martin Škopec Antal

Martin Škopec Antal

Bloger 
  • Počet článkov:  352
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijeme vo svete plnom rituálov, opakovania, napodobňovania a zdania často zbaveného kontaktu s realitou. Albert Einstein raz povedal: Kto chce byť členom ovčieho stáda, musí sa stať ovcou. Som človekom, ktorý chce uvedené meniť alebo sa o to aspoň Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu