Rómovia, USA, socializmus, kapitalizmus a slovenská dobrosrdečnosť

Slovenské diskusné fóra na internete, osobné debaty pri káve, či na večierkoch sú zamerané na určité cieľové skupiny a témy. Debaty sú však mnohokrát obsahovo vyprázdnené. Cieľom diskusie nie je niečo riešiť, ale opakovať naučené za účelom stmeľovania účastníkov debaty, "kolektívu", komunity. Dôležité je mať jednotnú myšlienku. Niečo podobné, ako spievať spoločnú pieseň na oslave narodenín. Nie je podstatná pieseň samotná, ale oslávenec - hostiteľ, ktorému je spievaná. V tomto prípade je (takpovediac) oslávencom "diskusná" skupina.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Byť v Slovenskej republike účastníkom väčšinových debát na témy politické, menšinové, kultúrne, či povahové už začína byť takmer fraškou. Kto si udržiava odstup od diskutujúcej komunity zistí, že táto donekončena opakuje odpočuté, zjednodušené, zbavené diskusnej invencie. Obľúbenou debatnou položkou sú: Rómovia, socializmus, kapitalizmus, cirkev, USA, Západ, konzum, sexuálna orientácia a tak podobne a tak dookola. To dookola by ani tak nevadilo, veď neustále niečo opakujeme. Vadí však prízemnosť hovoreného. Keď sú na pretrase Rómovia, tak je spomenutá potreba ich "premiestnenia niekam na vzdialený ostrov".Keď ide o socializmus, tak je hovorené o dobe, keď "bolo dobre". V prípade tzv. kapitalizmu to je "ožobračovanie miliónov percentom boháčov".Cirkev je "pokrytecká, nemravná a sexuálne zneužívajúca".USA sa "hrajú na svetového policajta".Západ sem priniesol konzum a homosexuáli "od dobroty nevedia, kam to strčiť".Celonárodnou diskusnou hrou je ešte nadávanie na elity: Politické, športové, kultúrne. Politici "kradnú", hokejista sa "za veľké peniaze naháňa za pukom" a umelec "len žúruje".Keď diskusná zvukomalebná kulisa v kaviarňach, bytoch, vlakoch, autobusoch utíchne... počuť príjemne znejúce ticho.V ňom sa predsa len vznášajú otázky: Kde je povestná slovenská dobrosrdečnosť a láska k ľuďom? Alebo je ľudská len frflajúca diskusná skupina?

Martin Škopec Antal

Martin Škopec Antal

Bloger 
  • Počet článkov:  352
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijeme vo svete plnom rituálov, opakovania, napodobňovania a zdania často zbaveného kontaktu s realitou. Albert Einstein raz povedal: Kto chce byť členom ovčieho stáda, musí sa stať ovcou. Som človekom, ktorý chce uvedené meniť alebo sa o to aspoň Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu