Pavol Demitra žije

Na Slovensku sa zvykneme sťažovať na nedostatok osobností. Pavol Demitra rozhodne osobnosťou bol a je. Jeho hokejové dielo presahuje rámec hokeja, času. Fyzická neprítomnosť osobnosti jeho formátu je nahradená spomienkou na talent, um, vôlu, charizmu. Súčet napísaného je natrvalo uložený v našej pamäti. Život vtesnaný do spomienok je tiež životom. V danom kontexte Pavol Demitra teda stále žije.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Siedmeho septembra si pripomenieme prvé výročie tragickej udalosti, ktorá na Slovensku vyvolala vlnu smútku, nevídanú v pomeroch tejto malej (hokejovo veľkej) krajiny. Tento verejnosťou prejavovaný smútok z nedobrovoľného fyzického odchodu grandiózneho hokejistu a človeka do hokejového neba dostal rozmer, aký sa inde posmrtne dostáva osobnostiam z oblasti politiky, vedy, občas umenia. Rezervoár hokejového talentu Pavla Demitru bol bezodný. Stačí si pozrieť akýkoľvek videozáznam z jeho hokejových kúskov a človek ostáva v nemom úžase. Sú šťastní ľudia, čo mali tú česť osobne vidieť jeho žonglovanie s pukom. Šťastný to človek, ktorý mal s Demitrom tú česť hrať. Dokonca aj brankár, čo od neho dostal gól dnes môže byť hrdý, že ho dostal práve od takej osobnosti. Slovenské hokejové emócie majú svoju tradíciu v československom hokeji. Pamätné sú chvíle z majstrovstiev sveta v hokeji z roku 1969. Najmä po výhre nad ZSSR (4:3) sa hokejistom vtedajšej ČSSR dostalo od obyvateľstva verejne prejavovanej vďaky, ktorá je tiež nezabudnuteľná. Táto vďaka mala aj svoje nehokejové pozadie o čom pamätník vie. Treba však zdôrazniť, že na úspechu mal podiel aj ďalší velikán slovenského hokeja pán Golonka, ktorého fanúšik poznal po prezývkou Žiletka. Je isté, že Pavol Demitra a ďalší slovenskí hokejisti si pri občasnom pohľade na videozáznam brali príklad od hokejistov z niekdajšej ČSSR. Bolo a je na čo nadväzovať. Nezabudnuteľný je Kanadský pohár z roku 1976 (Dzurila, Šťastný) a MS v hokeji z rokov 1976 až 1977, kde sa československá hokejová škola zaskvela. Nebyť vtedajších slovenských hokejistov, bolo by mnohé inak. O päťdesiat rokov si už takmer nikto nespomenie na meno súčasného premiéra a možno ani prezidenta. Meno Demitra ale bude stále rezonovať. V tejto krajine je hokej viac, ako len takzvané naháňanie sa za pukom. Väčšina Slovákov považuje hokej za súčasť svojho spoločenského a kultúrneho inventára a nezostáva tak iba vo sfére športu. Hokej na Slovensku nie je len občasnou zástupnou udalosťou. Pavol Demitra dokázal dať slovenskému hokeju emočnú nadčasovosť. Miroslav Šatan, Zdeno Chára a ďalší slovenskí hokejisti vedia dobre, aké ťažké je prísť o skvelého kamárata a hokejového kolegu. Tragická dalosť z pred roka je ťaživá, no nemôže zatieniť naše spomienky na celoživotné hokejové snaženie a dielo Pavla Demitru.

Martin Škopec Antal

Martin Škopec Antal

Bloger 
  • Počet článkov:  352
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijeme vo svete plnom rituálov, opakovania, napodobňovania a zdania často zbaveného kontaktu s realitou. Albert Einstein raz povedal: Kto chce byť členom ovčieho stáda, musí sa stať ovcou. Som človekom, ktorý chce uvedené meniť alebo sa o to aspoň Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu