Od guľočky ortuti k radónu v obydliach.

Nevyváženosť vnímania životných environmentálnych rizík v rôznych oblastiach riadenia krízových situácií vedie k neadekvátnym zásahom a nezmyselným rozhodnutiam.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Je zvláštne ako rôzne chápeme environmentálne rizika. Ortuť! Rozbitý teplomer za mojich detských rokov nebola mimoriadna udalosť. Vytrpel som si trocha šomrania od mamy ale zato som mal v škatuľke zaujímavú striebornú guľôčku. Hneď sa rozprskla na menšie a zasa pospájala. Ani neviem, kam sa všetky tie kvapky ortuti nakoniec vždy podeli. Teraz, prídu hasiči v ochranných izolačných odevoch aké by im černobylci závideli a, prinesú obrovský vysávač aby nebezpečnú kvapôčku ortuti ekologicky namieste odstránili alebo...? Ortuť má už za normálnej teploty dosť vysoký tlak pár a ak vysávač nemá filter zo zlatých drôtikov, môžeme nad celou akciou len s úsmevom mávnuť rukou. Guľôčka s malým povrchom a malým odparom sa už v hadici vysávača rozbije na maličké gúľočky, ktoré sa rýchlo odparia a máme rázom oblak ortuťových pár. Kto sa nadýcha trochu viac, bude mať zelenkasté sny. Ako svetlo v katódovej trubici.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ekologické zužitkovanie popolčeka a trosky na výrobu prefabrikátov bolo nešťastím domčekov START. Keď bolo v uhlí len trošku uránu, v troske a popolčeku to už bolo hygienicky významné, ale pre uránový priemysel stále nezaujímavé množstvo. Murivo z takýchto prefabrikátov produkovalo trochu viac radónu ako podložie stavby. Teraz sa všetky suroviny na stavebné výrobky podrobujú meraní aktivity uránu, tória a draslíka aby nám už domčeky START nevznikali. Aby sme o radón v obydliach tak úplne neprišli, úrad verejného zdravia ďalej podporuje výstavbu nových rodinných domov bez náležitej ochrany pred radónom z podložia stavieb. Odborníci nadnárodných organizácií nášmu hlavnému odborníkovi na radónovú problematiku radia, odporúčajú mu: nakáž stavebníkom, aby pri výstavbe nových domov urobili preventívne opatrenia proti prenikaní radónu do interiérov, je to užitočné a lacné. Tvrdohlavec, číta tie ich sprostosti už 30 rokov, ale nedbá, alebo ich nečíta? I to je možné.

SkryťVypnúť reklamu

Slováci sú odolný národ, radón prežijú. Pravdaže, prevažná väčšina. Smolu má ročne len okolo troch tisíc takých, čo ochorejú rakovinou pľúc. Všeobecný koeficient rizika úmrtia na rakovinu pľúc je 6,5e-4 a to je vážny problém hovoria ekológovia a environmentalisti. Pre nich, keď koeficient individuálneho rizika z niektorého nebezpečného faktoru životného prostredia prekročí hodnotu 1e-4, zasluhuje si mimoriadnu pozornosť a riešenie. Pán doktor je ale v službách zdravotníctva a tam na environmentálne problémy platí iný meter.

Zásahová úroveň pre radón, stanovená MZ SR pre Slovenské budovy, má hodnotu 300Bq/m3 a jej odpovedá koeficient rizika úmrtia na rakovinu pľúc 6,7e-4, počítané podľa nominálneho koeficientu rizika z expozície radónu, a 7,7e-4, keď sa počíta z efektívnej dávky. Odhady sa máličko líšia ale to je v radiačnej ochrane zvyčajné. V takýchto prípadoch hovoríme o dobrej zhode. Čo to vlastne značí? Keď 10 000 ľudí bude trvalo užívať obydlie s objemovou aktivitou radónu 300Bq/m3, asi po 25 rokoch ich bude každý rok 6 – 8 zomierať na rakovinu pľúc bez ohľadu na to, či fajčili, fajčiť prestali už skôr, alebo nefajčili nikdy. Zvýšený výskyt rakoviny pľúc sa totiž pozoruje už v obydliach kde aktivity radónu ležia v intervale (50; 150) Bq/m3. Hovoríme tomu bezprahový účinok ionizujúceho žiarenia, lebo každej, i tej najmenšej expozícii prislúcha maličká pravdepodobnosť ochorenia. Preto je potrebné venovať pozornosť každej interiérovej aktivite radónu a kde to je možné, a z hľadiska nákladov efektívne, aktivitu znížiť. Platí totiž, že s lineárne klesajúcou aktivitou, jednotkové náklady na ochranu rastú exponenciálne. Ministerstvo zdravotníctva má kam peniaze dávať a preto s žiadnou finančnou podporou na radón nerátajte. To Vám odkázal pán hlavný štátny odborník ministerstva zdravotníctva na radón, pri príležitosti MPK k návrhu zákona o radiačnej ochrane, dnes zákon NR SR č: 87/2018 Z.z.

SkryťVypnúť reklamu

Nechcete snáď aby nám všetci lekári ušli do Nemiec a sestry do Rakús. Potom máte dôvod prevenciu radónu si zaplatiť zo svojho vrecka. Najnižšie náklady sú na preventívnu ochranu, zhotovenú pri výstavbe nových budov, ale Vy asi patríte k polovine obyvateľstva ktorá už býva v rodinných domoch alebo k tej druhej polovici, čo žije v panelákoch alebo v iných viac bytových domoch. Pre Vás je najskôr potrebná najspoľahlivejšia a najlacnejšia dlhodobá dozimetria alfa trekovými dozimetrami. Až podľa výsledku merania sa rozhodne, či je v byte potrebná korekcia vetracieho režimu alebo vážnejšie zásahy. Za meranie v panelákoch nesie zodpovednosť Spoločenstvo vlastníkov, alebo iná osoba poverená správou budov. Aspoň tak to hovorí zákon 87/2018 Z.z. § 133 ods.(6). Ale viete ako na Slovensku, a najme ak v tom jede verejné zdravotníctvo. Zákon je jedna vec, prax druhá. Som si istý, že v dosť dlhej (ne)dohľadnej dobe nikto z ÚVZ nezaklope na dvere spoločenstva vlastníkov, aby sa opýtal na radón v spravovaných budovách. Vlastníci rodinných domov sa v zákone o radiačnej ochrane ani nespomínajú, napriek tomu, že tam je riziko z radónu dvakrát väčšie ako vo viac bytových domoch a problém verejného zdravia je značný, lebo koeficient rizika dosahuje hodnotu 9e-4. Ako sa ukazuje, úradu verejného zdravia nestojí za to ani takéto riziko regulovať. Veď to už je takmer 1 z tisíca, a to je veľa. 

Petr Škrabálek

Petr Škrabálek

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

50 rokov s rádioaktivitou. Prvých 20 rokov som sa zaoberal technológiami výroby rádioaktívnych žiaričov pre technické využitie v priemysle a v medicíne. Neskôr pribudli i etalóny pre energetickú a účinnostnú kalibráciu dozimetrických prístrojov. V náplni práce som tiež mal radiačnú bezpečnosť pri práci, lebo to súviselo s vývojom výrobných postupov. 1.1.1990 som opustil Prahu, s tým, že sa ďalej budem venovať neradiačnej chémii. Sľúbené pracovné miesto bolo zrušené skôr ako som prišiel a známy, geofyzik, ma požiadal, aby som mu vybudoval laboratórium na meranie aktivity radónu. Z minulého zamestnania bolo známych dosť a tak to nebol žiadny problém. Keď boli potrebné maradla a príslušenstvo objednané, zadávateľ odskočil a mne ostalo laboratórium na krku. Tak som sa zas vrátil k rádioaktivite. V roku 1992 som ako jediný na Slovensku získal autorizáciu Úradu pre normalizáciu metrológiu a skúšobníctvo na úradné meranie radónu vo vzduchu, pôdnom vzduchu a vo vode. Po roku 2000 i poverenie od Úradu verejného zdravotníctva. V tom čase som tiež pôsobil na Fakulte ekológie a environmentalistiky TU Zvolen v Banskej Štiavnici kde som inicioval vznik Združenia pre reguláciu rizika z radónu. Teraz som dôchodca a snažím sa dohnať všetko to, čo sme v radónu za tých 27 rokov nestihli urobiť. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu