Hodnotová slepota Rusko a USA

Ľudia postihnutí hodnotovou slepotou sa množia ako huby po daždi. „Nikomu sa nedá veriť, všetci politici sú skorumpovaní, všetci sú rovnakí“. Tak isto to je aj čo sa týka situácie na Ukrajine. Rusko robí na Ukrajine iba to isté čo Amerika v Afganistane, Iraku, Kosove... že?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Povedzme, že sedím v bare s kamarátom, zoberiem do rúk stoličku a hodím ju na neho. Kto je tu idiot? No predsa ja. Na druhej strane môj kamoš je obeť. Ak v inej situácii on vyťahuje nožík s cieľom ma zabiť, ja zoberiem do rúk stoličku a hodím ju na neho, som obeťou ja, ktorá sa bráni, a on je ten idiot. V prvej situácii som ja ten „zlý“, a v druhej som obeť. A pritom som v obidvoch prípadoch urobil PRESNE to isté - hodil stoličku na kamoša. Ako to, že sa role otočili, aj keď som konal stále rovnako? Kde je sakra medzi tým rozdiel?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No práveže je v okolnostiach, zámeroch a hodnotách daných aktérov. 

Keď sa niekto z mojich známych stane obeťou hodnotového relativizmu, akože „nikomu sa nedá veriť, všetci politici sú skorumpovaní, všetci sú rovnakí“, tak sa snažím mu dohovoriť, ale keď to nejde nechám to tak. Je si pánom svojho osudu.

V poslednom čase sa však okruh takýchto mojich známych zväčšuje a neostáva to len pri nich. Ľudia postihnutí hodnotovou slepotou sa množia ako huby po daždi. Najnovšie „to chytil“ aj pán Richard Sulík, keď vo svojom poslednom blogu reagoval na informáciu nemeckého denníka Bild am Sonntag, že Američania majú na Ukrajine svojich žoldnierov. Opäť mohol úradovať hodnotový relativizmus – Rusi tam majú svojich, Američania tam majú svojich, všetci sú opäť rovnakí. Aké jednoduché, že? Nič viac netreba riešiť. 

SkryťVypnúť reklamu

Tak isto to je aj čo sa týka Ukrajiny. Rusko robí na Ukrajine iba to isté čo Amerika v Afganistane, Iraku, Kosove, atď. Rusko má na Ukrajine svojich žoldnierov, Amerika tam má svojich. Tak kde je sakra medzi nimi rozdiel? 

No práveže v okolnostiach, zámeroch a hodnotách daných aktérov... 

Áno, USA sú v Afganistane. A za akých okolností? Pretože im chlapík podporovaný miestnou vládou vyhlásil vojnu a zabil 3000 občanov. A zámer USA? Odstrániť režim a chytiť bradatého masového vraha. A ešte ako „bonus“ sa tam snažia Amíci nastoliť slobodnejší demokratický režim. 

Áno, USA boli v Iráku. Prečo tam išli je pochybné, ale keď už nič tak aspoň zvrhli diktátora, ktorí by sa počtom svojich obetí mohol zapísať do guinessovej knihy rekordov. Je veľmi ťažko predstaviteľné, že by USA, hoc aj kvôli rope, napadli napr. demokratické Nórsko. A keď už v Iraku boli, snažili sa tam nastoliť slobodnejší režim. A dnes tam po dohode s miestnou vládou už nie sú. 

SkryťVypnúť reklamu

A boli aj v Kosove, kam išli lebo sa tam diala genocída, ktorú Európa nebola schopná zastaviť. Zapojili sa aj do konfliktu v Bosne, kde si moslimovia, Chorváti a Srbi išli po krku, a vyvražďovanie susedov bolo na dennom poriadku. A Líbya – odstránenie diktátora, ktorý brutálne potláčal povstalcov. A Sýria – diktátor, ktorý sa neštíti použiť proti obyvateľov chemické zbrane. 

Zatiaľ čo Američania boli v Iraku a Afganistane, Rusi boli v Čečensku, kde snahu o osamostatnenie tohto maličkého národa vyriešili smrťou pätiny miestneho obyvateľstva. Nie dôsledkom teroristov, nie v dôsledku občianskej alebo sektárskej vojny, ale brutálnou politikou Kremľa. V roku 2008 musel Putin „pripomenúť“ Gruzínsku, že ďalší demokratický štát, ktorý z vlastnej vôle (!) chce byť aj členom NATO, si na svojich hraniciach neželá.

SkryťVypnúť reklamu

A dnes je treba pripomenúť Ukrajine, že Rusku sa nepáči, ak zvrhne z trónu Putinovho kamaráta a chce si zvoliť (akože ona sama, len tak..) niekoho iného. A nič na tom nemení či veríme alebo neveríme Putinovmu tvrdeniu, že desaťtisíce ľudí na majdane sú neonacisti (Ukrajina by ich mala začať vyvážať, má ich asi najviac na svete..). A aby sa nezabudlo - v prípade Sýrie podporuje Putin diktátora Assada.. 

Samozrejme, ani konflikt na Ukrajine nie je čiernobiely. Nikto nie je úplne dobrý a nikto zase úplne zlý. Amerika nemá úplne čisté ruky a vo vyššie spomínaných krajinách urobila veľa zlého. Tak isto Rusko nie je „dark evil empire“. 

Ak teda netrpíme hodnotovou slepotou, tak sme schopní zhodnotiť jednotlivých aktérov, za akých okolností sú na Ukrajine, aký je ich zámer a aké hodnoty vyznávajú. Následne vieme povedať kto je tu lepší a kto je tu ten horší. A hlavne.. určiť pri kom bude mať Ukrajina väčšiu šancu byť normálnou a slobodnou krajinou.

Branislav Skrečko

Branislav Skrečko

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Politológ, ktorý však berie politológiu s rezervou lebo.. lebo je občas hrozne suchopádna a odtrhnutá od reality. A ja nechcem byť ani jedno, ani druhé :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu