Zložme ružové okuliare

Dá sa tomu veriť? Je možné veriť tomu, čo sa tvrdí o Ficovi, jeho vláde a o pravici? Všetci hovoria o tom, ako sa Fico zmenil. Neútočí na svojich politických oponentov, neútočí na novinárov. Dokonca ich, na rozdiel od minulosti, pustil do volebnej centrály Smeru. Politológ Samuel Abrahám to v TA3 označil za znak toho, že sa Fico „poučil“ zo svojich chýb. Denník SME si pochvaľuje, že im Fico poskytol už tretí rozhovor v priebehu jedného týždňa. Celkovo pôsobí Fico akosi príjemnejšie, a vyzerá to tak, že to mnohých teší.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Na druhej strane, mnohí si myslia, že nasledujúce štyri roky budú pre Fica zničujúce. Už sa nebude môcť na nikoho vyhovárať. Už nemá koaličného partnera ako SNS a HZDS, na ktorých by mohol zvaliť všetku špinu. Už nemôže bezhlavo míňať, pretože kasa je prázdna. Dodržiavanie rozpočtu mu prikazuje už aj EÚ! Navyše, pravica sa za štyri roky „zrevitalizuje“ a v roku 2016 oslabeného Fica už určite porazí. Už len "prežiť" tie ďalšie štyri roky...

Nemáte pocit, že si tu niekto nasadil ružové okuliare?

Najprv k tej Ficovej „premene“. Stručne povedané, Fico sa nezmenil. Chápem, že by si to mnohí priali, ale nie je tomu tak. Predvádza len to čo vie najlepšie – politiku. A robí to tak dobre, že mu uverili aj niektorí z analytikov a pravicových voličov.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo je teda teraz taký milý a prívetivý? Pretože nie je hlúpy. On vie, že ak bude vo vláde sám, tak bude zároveň zodpovedný za všetko zlé čo sa udeje. Preto je taký milý k novinárom, pretože potrebuje vystupovať ako zmierlivý líder. Preto je taký milý ku svojim politickým oponentom, pretože by niektorého z nich chcel do koalície. Preto tak razantne vyhlasuje, že opozícia dostane všetky kontrolné orgány – aby sa mohol neskôr vyhovárať, že však opozícia mala možnosť všetko kontrolovať. (Po dôkaz nemusíme loviť hlboko v pamäti. Počas svojej predošlej vlády sa neustále vyhováral na to, že ÚVO riadi nominant SMK, čiže opozičník). Preto s takým nadšením hovorí o koalícii ako kontrolnom prvku v politike. Preto hovorí o okrúhlom stole, ku ktorému chce zavolať všetkých významných predstaviteľov našej spoločnosti – aby mohol povedať, že nepopulárne opatrenia, ktoré ho čakajú, boli kolektívne rozhodnutia, a nie len jeho.

Skryť Vypnúť reklamu

Samozrejme, nemusí mu to všetko výjsť, ale treba uznať, že vynaliezavosť mu nie je cudzia. Fico sa nezmenil... zmenil sa iba jeho marketing. A podľa mňa si nájde aj svojho obetného baránka. Všetky jeho kroky k tomu teraz smerujú.

A teraz k tomu míňaniu. Vraj už nebude môcť tak rozhadzovať, lebo kasa je prázdna. A o PPP projektoch ste už počuli?

Naozaj veríme tomu, že ho ďalšie štyri roky zničia? O všetkých nepriaznivých situáciách, z ktorých sa nakoniec šikovne vyvliekol a otočil na svoj prospech či neprospech svojich oponentov, by sa dala napísať kniha (SNS a HZDS by vedeli rozprávať), takže to len zhrniem: Po roku 2008 finančná kríza, recesia a narastajúca nezamestnanosť zatriasla s popularitou nejednej vlády v Európe či Amerike. Fico však v roku 2010 dostal ešte viac hlasov ako v roku 2006! (35 % oproti 29 %) Fico za posledné roky dokázal, že je neskutočne vynaliezavý (a že až príliš dobre pozná slovenskú dušu...).

Skryť Vypnúť reklamu

A k tej revitalizácii pravice... Ak niečo pravica počas rokov 2006 až 2010 dokázala, tak to, že je neskutočne strnulá. Nebyť vzniku SAS, tak by sa žiaden „zázrak“ v roku 2010 nekonal. SDKÚ neprešla vtedy žiadnou zmenou, a je otázne, nakoľko sa zmení dnes (odstúpenie Dzurindu je iba nutný začiatok). V KDH dnes vedie Lipšic svoj márny boj rovnako neúspešne ako ho viedol za prvej ficovej vlády. A MOST? Bugár proste zmenil tričko. Žiadna revitalizácia sa na strane pravice neudiala, a je veľmi otázne, nakoľko sa udeje dnes.

Zložme preto ružové okuliare a uvedomme si, že ak chce pravica v roku 2016 zvíťaziť, tak má pred sebou ešte náročnú cestu, ktorú jej Fico nijak neuľahčí.

Branislav Skrečko

Branislav Skrečko

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Politológ, ktorý však berie politológiu s rezervou lebo.. lebo je občas hrozne suchopádna a odtrhnutá od reality. A ja nechcem byť ani jedno, ani druhé :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu