Učiteľ ako nikto, alebo ako potenciálny pedofil

Školstvo je žhavá téma. To registrujeme. Všetci. V tejto krajine sa k nemu vyjadrujú, riešia ho a rozumejú mu tiež všetci.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)

Populisti, ktorí potrebujú nahnať nejaké tie hlasy, laická verejnosť, samozrejme aj tá s najvyšším získaným vzdelaním základným, rôzni teoretici, ktorí nemajú o učení ani páru, staré štruktúry, nové štruktúry, eco - bio štruktúry, vyznávači google ako odpovede na všetko.

Obrázok blogu

Téma školstva sa dá vždy využiť. Je úplne jedno či pozitívne, alebo negatívne. Nikomu totiž skutočne o školstvo ako také nejde. Nikto z kompetentných, ani z tých čo majú moc niečo pozitívne urobiť preto, aby sme opäť získali kredit kvalitného vzdelávacieho systému, preto, aby učitelia získali svoj niekdajší status vážených občanov, aby sa zmodernizovalo zaostávajúce školstvo, aby bolo konkurencieschopné minimálne v európskom meradle, neurobil absolútne nič.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krikľúni

Učitelia, ktorí sa búria, upozorňujú na bezútešný stav, iniciujú zmeny, snažia sa, aktívne volajú po pomoci a zodpovednosti zo strany štátu, si vyslúžili status krikľúňov. Nič viac. Nikoho nezaujíma na čo upozorňujú, nikto to nemá v úmysle riešiť.

Míľové kroky

Takže kam sme sa posunuli rok po veľkom štrajku a veľkohubých predvolebných sľuboch našich politických reprezentantov, že sa budú zasadzovať o zmeny v školstve, že školstvo sa musí stať prioritou? Kam? Ešte hlbšie do r... . ! Presne tam.
Spoločenský status učiteľa klesol na kritické minimum. Peniaze do škôl ? Žiadne. Asistenti učiteľa ? Výsmech. Momentálne nedokáže táto vláda zabezpečiť ani toto pre žiakov. Systém výberových konaní na post riaditeľov škôl ? Jedna obrovská tragikomédia, alebo hra na pseudodemokraciu. Biznis s neefektívnym kreditovým vzdelávaním ? Pokračuje. Nefunkčný systém vzdelávania ? Máme naďalej. Nemôže byť funkčný, keď úroveň vedomostí žiakov klesá. Klesá preto, lebo je v školstve chaos a bordel. Ten sa pchá do zadku tomu, ten zas hentomu a tamtej a všetci sú dotentovaní z problémového rodiča, z despotického riaditeľa / ky, zo zriaďovateľa, z inšpekcie. Kritické myslenie, odvaha a sloboda prejavu učiteľov ? Výnimočne. Pre mnohých je pohodlnejšie a ,, bezpečnejšie ,, tieto pozitívne charakterové schopnosti vôbec neťahať na svetlo sveta. Učebnice viac než hrozné. Podceňujúce žiaka natoľko, že znižujú jeho mentálnu úroveň o dobrých pár rokov. Obrovské rozdiely vo vybavenosti škôl. Niekde dvere na fotobunku, inde pomaly latríny. Bossing, mobbing na školách.

SkryťVypnúť reklamu

Vážení veľkohubí ,,riešitelia,, tohto lukratívneho sektoru ! Vy ste úplne odtrhnutí od reality. Neviete ako školy fungujú, neviete čo je to postaviť sa pred cca 25 detí a reálne ich najprv naučiť čítať, písať, počítať, používat pomôcky, používať zošit a postupne ich vzdelávať, tak aby mali možnosť výberu svojej budúcnosti. Teoretizovanie Vás nezaväzuje k zodpovednosti za výsledky, vedomosti a zručnosti žiakov. Nás, čo dennodenne v tých triedach skutočne s deckami pracujeme, áno. Vaše teoretizovanie a tliachanie tie decká nenaučí nič.
Suma sumárum, míľovými krokmi kráčame. To je fakt. Ale späť.

Zdanie

SkryťVypnúť reklamu

Aby to nevyzeralo až tak nehanebne a blbo, bolo nutné vyvolať zdanie záujmu. Čím? Akože reformou. O tej sme už popísali, aj sme sa vyjadrili, máme na ňu svoj názor. Reformu budem brať vážne, až keď bude vytvorený tím odborníkov, nepodliehajúci ,, módnym trendom ,, a hlavne nepodliehajúci nízkej trvanlivosti vzhľadom na smiešnu, neuveriteľnú a nezmyselnú striedačku ministrov školstva. A tiež, keď sa na ministerskú stoličku posadí skutočná, charizmatická, múdra osobnosť s prehľadom a vedomosťami.
Čiže reforma, je len akýsi pokus o zdanie záujmu.

Učiteľ ako hrozba

Ešte raz . Tento štát neurobil pre školstvo nič. Pre učiteľov veľa. Dehonestoval naše povolanie na úplnú chuderu, onucu. Vďaka nemu vieme, že máme pre štát niečo urobiť. Vďaka nemu vieme, že máme držať h..u a nie si pýtať dôstojné platy. Začo ich chceme? Veď aj tak h...o naučíme. Vďaka nemu vieme, že sme nikto.
Vlastne ! Potenciálni pedofili ! Bravó ! Keď som sledovala video pani poslankyne, bolo mi na vracanie. Skutočný prípad z Bratislavy - Staré mesto ! Zastavme pedofilov! Takže čo pre nás populisti urobili? Vybavili nám odpis. Kto v tomto štáte musí priniesť zamestnávateľovi odpis?! Odpis nie je výpis. Ja sa pýtam, kto ešte okrem niektorých sbs a policajtov?! Ďalej. Aby som túto novelu nepovažovala za diskrimináciu a šikanu skupiny ľudí jedného povolania, musela by sa vzťahovať na skupiny ľudí všetkých povolaní, ktoré prichádzajú do styku s deťmi. Detskí lekári, zdravotné sestry, tréneri, krúžkoví vedúci, pracovníci centra voľného času, animátori a pracovníci detských táborov, plavčíci, farári, vodiči mhd, predavači v papiernictve a hračkárstve, ale aj rodičia. Do škôl chodia pre deti rodičia, samozrejme prvostupniarski, čo je riziková skupina. Aj medzi nimi by sa mohol nachádzať pedofil. Veď nie je žiadnou výnimkou, že pedofil má rodinu aj s deťmi.
Ak sa oháňate ochranou detí, tak ich chráňte skutočne a nie len takto v snahe zapôsobiť na rodičov školopovinných detí. Bolo by namieste preukázať sa patričnými štatistikami. Zaujímalo by ma koľko prípadov zločinu na deťoch bolo spáchných v školskom prostredí učiteľmi, koľko prípadov zločinu, včetne týrania a zlého zaobchádzania bolo spáchaných na deťoch v domácom prostredí a koľko prípadov bolo mimo školu a domov.
Ak sa preukážete takýmito štatistikami potom si začnem myslieť, že Vám na deťoch záleží a chcete ich skutočne chrániť. Pokiaľ idete presadzovať takúto novelu na základe jednoho bratislavského prípadu, urážate učiteľov celého Slovenska.
Deti treba chrániť. Všetky. A preto sa pýtam, chránite ich? Chráni ich tento štát? Stačí si pozrieť, alebo prečítať správy. Neprejde týždeň, aby nejaké neuhorelo, neutopilo sa, neumrelo za záhadných príčin, neupieklo sa v aute, neležalo dva roky mŕtve v byte svojich vrahov- rodičov, pričom nikomu v tomto štáte nechýba a mohla by som pokračovať. Riešte šikanu, ktorá je tichým zabijakom.
My nemáme problém s odpisom, my máme problém s tým, že z nás robíte hrozbu a ostatné povolania neriešite. No a pre mňa je drzým výsmechom to, že povinnosť dokazovania bezúhonnosti učiteľov idú schvaľovať ľudia, z ktorých mnohí sú kadečo, len nie bezúhonní.

SkryťVypnúť reklamu

Následky

Ja byť učiteľkou v MŠ, nepomôžem po takomto zdôvodnení p. Nicholson, jedinému dieťaťu utrieť si zadok, hoc by malo byť celý deň v .... . Neriskovala by som , že ma niekto obviní z pedofílie. Zadok je totiž intímna časť tela. Zrušila by som okamžite výlety, školy v prírode, lyžiarske a noci v škole pre prvý stupeň. Prvostupniarky tiež riskujú takéto obvinenia, keď budú chcieť pomôcť malým prváčikom nastaviť si vodu v sprche, keď im budú chcieť pomôcť pri obliekaní a športových aktivitách, keď ich budú chcieť v noci prikryť, lebo odokrytým im bude zima.

Nie je nutné urážať, ponižovať a šikanovať učiteľov. Stačí sa začať správať uvedomelo a aktívne. Stačí sa prestať držať toho typicky slovenského ,, nevidím, nepočujem, nerozprávam, nezaujíma ma, neriešim.,, Potom bude takmer nemožné, aby nielen pedofil, ale ktokoľvek, komukoľvek ubližoval.

Lucia Drexler Slovincová

členka Slovenskej komory učiteľov

Stanovisko SKU k návrhu poslancov NR SR Lucie Ďuriš Nicholsonovej, Juraja Drobu a Natálie Blahovej: http://www.sku.sk/clanok-305-stanovisko-slovenskej-komory-ucitelov-k-navrhu-poslancov-narodnej-rady-slovenskej-republiky-lucie-duris-nicholsonovej-juraja-drobu-a-natalie-blahovej.html

SKU

SKU

Bloger 
  • Počet článkov:  82
  •  | 
  • Páči sa:  37x

Dobrá trieda stojí na dobrej zborovni. Zoznam autorových rubrík:  Zo životaŠkolstvoNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu