
Máme však pre Vás radostnú zvesť! Toto všetko nemusíte robiť! Nežiadame to od Vás. Dokonca Vás prosíme: nerobte to! Jediné čo od Vás chceme je: vychovávajte a vzdelávajte naše deti. S plným nasadením. Poctivo. Celý pracovný čas. Venujte sa im. Či z povinnosti alebo z lásky. Alebo z oboch.
To ostatné si my urobíme sami. Možno to tak nevyzerá, ale sme dospelí ľudia. Sme schopní samostatne konať. Sme svojprávni. Vieme čítať. Vieme počítať. Vieme peniaze zarobiť. Takže budeme vedieť dobrovoľné finančné prípevky pre Radu rodičov/ZRPŠ aj zinkasovať. A vložiť na účet ZRPŠ v banke. Nerobte si starosti o peniaze ZRPŠ. Verte nám, určite to zvládneme. My veríme Vám, keď Vám denne zverujeme svoje deti. Dôvera za dôveru...
Opakujeme teda: vychovávajte a vzdelávajte. Nič viac. Nič menej. Nič iné od Vás za naše dane nežiadame.
S úctou a rešpektom vďační rodičia.
P.S.
Dôvody, prečo by nemali učitelia vyberať/vymáhať dobrovoľný finančný príspevok od rodičov:
1. Inkasovanie dobrovoľného finančného príspevku pre Radu rodičov je vecou Rady rodičov školy a jej triednych dôverníkov (rodičmi v triede zvolených).
2. Nie je to obsahom pracovnej náplne učiteľa.
3. Učitelia sami to vnímajú ako neoprávnený príkaz, proti ktorému však nemajú odvahu sa vzoprieť.
4. Presahuje to kompetencie školy - voči nezávislej organizácii, ktorou je Rada rodičov/ZRPŠ.
5. Učiteľom to komplikuje a znemožňuje plnocenný výkon ich originálnych kompetencií, ktorými sú jedine a len výchova a vzdelávanie žiakov.
6. Učiteľa to vystavuje povinnosti niekoľko týždňov byť zodpovedný za vyzberané peniaze.
7. Učiteľa to vystavuje niekoľko týždňov riziku, že v prípade odcudzenia/straty peňazí, ich bude musieť nahradiť z vlastných peňazí.
8. Učitelia nie sú oprávnení ani povinní vyberať príspevky. Výber musí zabezpečiť Rada rodičov.
9. Stresuje to učiteľov, ale i žiakov, od ktorých spravidla 2 - 3 týždne v septembri každoročne učitelia urgujú takzvane dobrovoľne dohodnutú čiastku.
10. Predmetom komunikácie medzi učiteľom a žiakom v škole NIE SÚ finančné záležitosti medzi rodičom žiaka a RR (ZRPŠ), kam by mali dobrovoľné finančné príspevky od rodičov plynúť.
11. Učitelia vymáhajú od rodičov i od žiakov peniaze bez náležitého právneho podkladu.
12. Učitelia nie sú na túto činnosť kvalifikovaní - žiadna pedagogická fakulta to nevyučuje.
13. Učitelia nie sú vybavení príslušnými pracovnými pomôckami (Príjmový pokladničný doklad).
14. Učitelia vymáhajú od rodičov i od žiakov peniaze bez náležitého ľudského, logického a vecného zdôvodnenia (učiteľ operuje slovami " má sa dať", " treba doniesť"), rodičia nie sú dostatočne informovaní ani o čerpaní prostriedkov za uplynulý školský rok, ani o zdôvodnení požiadaviek na nasledujúci školský rok.
15. Z uvedeného vyplýva, že požiadavka triedneho učiteľa je nielen nemorálna, ale aj nelegitímna a nelegálna.
16. V inom prípade som na zoznam rodičov, ktorý dala triedna učiteľka kolovať počas prvej schôdze rodičov v septembri, napísal, že nesúhlasím so zaplatením. Napriek tomu opakovane môjmu dieťaťu
nakazovala, že "má doniesť 20.- eúr". Následne, po mojom ústnom odmietnutí ma žiadala (s pocitom trápnosti a hlbokým ospravedlňovaním), aby som "jej to dal písomne". Bola dôvodom obava pána riaditeľa, že si pani učiteľka strčila tie peniaze odo mňa do vrecka?
17. Na internete možno nájsť desiatky sťažností rodičov na tému, slušne povedané, "nekultúrneho" vyberania.
18. Daná téma bola a je aj predmetom oficiálnych sťažností rodičov adresovaných Štátnej školskej inšpekcii SR.
zdroj obrázka: Pixabay
Miroslav Broniš, rodič