Santiago de Compostella

Písmo: A- | A+

Dych berúca história, neopakovateľná príroda, nádherné zážitky, zaujímavý ľudia a mozole na nohách. O púti do Santiaga de Compostella sa toho tu už popísalo veľa. Rád by som prispel svojou troškou, ale v konkrétnejšej podobe, ktorá by mohla pomôcť ľuďom pri základných otázkach, než sa na túto púť vydajú. + FOTO

Ktorou trasou sa vydať?

Najpopulárnejšími sú:

- Francúzska cesta

(Jednoznačne najpopulárnejšia. Hoci môžete rátať až s exluzívnymi službami pre pútnikov, treba sa pripraviť aj na frekventovanosť trasy, kedže je veľmi obľúbená. Začína sa na francúzskej strane Pyrenejí a s pribúdajúcimi kilometrami pribúdajú aj turisti.)

- Portugalská cesta

(Vedie už od Lisabonu, kde je však, až po Porto, veľmi obtiažne nájsť ubytovanie. Avšak táto verzia možno naplní Vaše pútnické očakávania možno viac, ako tie turistické)

- Severná cesta

(Pripravte sa na časté prevýšenia. Miest na ubytovanie pútnikov je tiež menej, nie je to však kritické. Pre slovenskú dušu, zvyknutú na ako také hory, to bude veľmi príjemný zážitok)

Sám, či s priateľmi?

Už ste niekedy prešli 800 km po vlastných nohách osamote? Ak áno, ste vo vzácnej menšine. Pre zvyšok: napriek obavám, ktoré isto máte, Vám to vrelo odporúčam, hlavne čo sa týka Francúzskej cesty. Nemáte sa kde stratiť, miestni sú na pútnikov zvyknutí a radi pomôžu. Navyše tu vlastne ani nebudete putovať osamote, mentalita ostatných spolupútnikov, ktorých budete často stretávať, je veľmi družná. Často sa tak môže stať, že budete s jednou skupinkou Poliakov putovať týždeň, potom strávite radšej 2 dni osamote (kvôli modlitbe, či meditácií) a následne pobudnete dva, či tri dni s kamarátmi Portugalcami...

Ak sa chcete zoznámiť a nadviazať priateľstvá, isto sa zoznámite, i keby ste sa charakterizovali ako introvert. Na "Camine" ľudia kráčajú bez starostí a sú veľmi otvorení ostatným, či sa jedná o Nemca, či Španiela.

Nemám potrebný čas na putovanie, nedá sa putovať kratšie ?

Dá. Certifikát pútnika dostanete i v tom prípade, ak svoju cestu začnete v Samose (kláštor benediktínov, niečo vyše 100 km pred cieľom). Popravde je táto časť najzaujímavejšia, čo sa týka prírody. Tieto záverečné kilometre patria autonómnej oblasti Galícia, ktorá je charakteristická smaragdovo zelenými lesmi a zaujímavou ľudovou architektúrou.

Ako sa tam dostať?

Pomerne lacno sa dajú kombinovať nízkonákladové letecké spoločnosti Easyjet i Ryanair. Mne sa osvedčila kombinácia prostredníctvom prvej menovanej spoločnosti Praha - Paris - Biarritz. Od tohto sympatického mestečka je to len hodinka vlakom na začiatok Francúzskej cesty v Saint Jean Pied de Port. Naspäť sú možné dve varianty: Santiago - Lyon - Praha, alebo Porto - Lyon - Praha

Je to iba pre veriacich?

I keď sa do Santiaga de Compostella putuje kvôli tomu, že je tam pochovaný sv. Jakub (aj preto sa to volá SvätoJakubská cesta) a nocľah často pripravujú farníci, či dobrovoľníci z kresťanských spolkov, táto dobrodružná cesta nie je iba pre veriacich. Na cestách môžete dokonca stretnút 50-60 % dobrodruhov, ktorí sa motivovali k zdolaniu tejto cesty prostredníctvom filmu The Way, alebo knihami populárneho spisovateľa P. Coelha.

V každom prípade, všetkým patrí pravda, ktorú hovorí staré známe heslo: Kto putuje do Jeruzalema, chce sa stretnúť s Kristom, kto putuje do Ríma, chce sa stretnúť s pápežom a kto putuje do Santiaga, chce sa stretnúť sám so sebou. 

A ja Vám garantujem, že sa to stane. Budete prekvapení...

Pridávam pár Foto na guráž ;-)

Skryť Zatvoriť reklamu