Kilimanjaro - vecne a efektívne

Písmo: A- | A+

Od dažďového pralesa až po kráľovstvo ľadu. 5 klimatických pásiem. Na najvyššiu horu Afriky sú však vytvorené prevažne dva pretrvávajúce názory. Jeden názor, všeobecnejšej povahy, glorifikuje túto horu na piedestál absolútnej úcty, krásy a rešpektu. Na druhej strane, medzi "hikermi", však prevláda názor, že vyliezť na Kilimanjaro znamená zaplatiť nezmyselne veľa poplatkov a výstup je až smiešne jednoduchý a nie príliš zaujímavý. Minulý mesiac som mal v Tanzánií možnosť vytvoriť si vlastný názor.

 

Ide to aj lacnejšie Na internete ťažko zoženiete agentúru, ktorá ponúka výstup pod 1200 dolárov a to samozrejme najjednoduchšou a najrýchlejšou cestou (Marangu route). Ja som dal na rady pár ďalších blogerov a prišiel som do Moshi (mestečko pod Kilimanjárom v Tanzánií) bez akéjkoľvek rezervácie. Jediné, čo som si dopredu zajednal bol hostel. Za príjemných 30 dolárov pre 2 osoby bolo o nás naozaj kráľovsky postarané.

Na ďalší deň sme na vlastnú päsť začali zháňať agentúru a zjednávať cenu. Touto cestou sme ušetrili 400 dolárov a dohodli sme si pravdepodobne najkrajšiu možnú trasu - Machame route. Preto potencionálnym záujemcom radím: -všetko riešte až po príchode do Moshi -risknite to "mimo sezóny" /nám sa začiatok apríla oplatil ;)

-zjednávajte ceny

-zjednávajte počet nosičov (platí nezmyselné pravidlo - 3 nosiči na jedneho turistu)

-zjednávajte vybavenie tábora (často vám chcú nanútiť do základného balíka veci ako "mobilný záchod" a zvlášť stan na obedovanie, čím sa opäť navýši počet nosičov) Nie je to až tak jednoduché Moja nemecká kamarátka rada číta blogy o tragédiach na horách a o Kilimanjare ich nebolo málo.

Práve jednoduchosť výstupu, pripomínajúca miestami výlet na Rysy, je dôvodom, prečo ľudia podceňujú niektoré faktory. Ja by som vyzdvihol najmä tieto dva:

Výšková choroba - telo vždy reaguje inak, nedá sa na ňu pripraviť. Jedinou výhodou je vybrať si dobrú cestu a patričný čas pre aklimatizáciu. Napríklad v mojom prípade nebol vôbec žiaden problém, až po hranicu 4500m, kde sa mi neskutočne začala točiť hlava. Moja nemecká kamarátka pociťovala obrovskú, až neznešiteľnú únavu.

Počasie - Ak chodíte radi na hory, viete istotne, že počasie sa rýchlo mení. Ak ste zvyknutý, že v Tatrách sa počasie mení behom pár minúť, na Kilimanjáre je to často iba zopár sekúnd. Najhorší je však vietor, pretože ku samotnému vrcholu v posledný deň, resp. noc, putujete po odkrytom navýšenom "chrbáte" hory. Počas našeho výstupu to moja kamarátka vzdala, podobne ako ďalšia expedícia, kvôli vetru. Mne sa risk našťastie oplatil.

Poplatky, realita a zaujímavosti

Z Vami zaplatenej sumy ide národnému parku, ktorý spravuje Kilimanjaro, až 550-750 dolárov, čiže väčšina sumy. Nosiči, kuchár, či sprievodcovia spravia ochotne svoju prácu za pár dolárov a dúfajú v štedré dary od turistov. "Tips" sa naozaj pohybujú na vysokej úrovni - pre vodcu je to i 150-200 dolárov, no je to samozrejme na vašom uvážení. Preto sú miestni veľmi radi, keď môžu doprevádzať turistov z USA :)

Ešte pred pár rokmi bolo bežnou realitou aby nosiči spávali v jaskyniach, pretože "agentúry" nemali peniaze na stany (možno tu sledovať určitý spoločenský rebríček nosič-2.vodca-vodca). Keď sa však opakovala tragédia, kedy sa pár nosičov v jaskyni udusilo dymom z ohňa, nad ktorým si sušili veci, vedenie národného parku vydalo nariadenie prikazujúce všetkým členom výpravy spať v stanoch.

Ďalšou zaujímavosťou je, že miestni členovia Vašeho týmu neočakávajú iba štedré finančné príspevky po výstupe, ale dokonca aj oblečenie. Keďže trh so trackingovými potrebami v Tanzánií príliš nefunguje, veľmi ma zaujalo, že môj vodca mal na sebe bundu "mamutku" (o hodnote 250 eur) a roztrhané tenisky zároveň. Niektorí nosiči si naschval oblečú opotrebované veci, lebo očakávajú, ako ich budete v zime ľutovať. Mne sa to stalo, našťastie som sa s darmi pozdržal a v posledný deň som už videl, ako si na seba obliekajú darované oblečenie od top značkových spoločností, ktoré som si ani ja nemohol dovoliť.

Snáď najpodstatnejšia zaujímavosť ku koncu: pri zdolávaní Kilimanjára prechádzate 5 klimatickými pásmami... Zažiť tak môžete tropický dažďový prales až po ľadové kráľovstvo s úžasne tvarovanými ľadovcami na vrchole. Ak by ste mali vážne záujem o Kilimanjáro, vedel by som Vám pomôcť radami. Jeden článok, akokoľvej nech je vecný, nedokáže zachytiť ani 10% toho podstatného.

Skryť Zatvoriť reklamu