Výskum blogoviska: Ako napísať najčítanejší najkarmickejší článok?

Píšete si vlastný blog ale zdá sa Vám, že je akosi bez odozvy? Myslím bez pozitívnej odozvy? Dajte zbohom nízkej karme! (koniec teleshoppingu).Nasledujúce rady by Vám mali pomôcť vyvolať viac záujmu a presvedčiť viac ľudí, aby Vám klikli na tlačítko karma. Po menšom prieskume som zistila, že tie najúspešnejšie články sa vyznačujú stále tými istými vlastnosťami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
 1. Aktuálnosť témy. Vždy si vyberte tému, ktorá je aktuálna. Ak začnete o kríze, hoci práve vrcholia voľby, určite vás v karmickosti niekto predbehne. A to predsa nechceme. Teda stačí trošku premrviť internet a zvoliť tému, ktorá práve rezonuje.

 2. Správne načasovanie. Najlepší čas pre umiestnenie článku na blogovisko je vtedy, keď má portál najviac online užívateľov. Obvykle to býva doobeda, keď sú ľudia v práci, alebo okolo šiestej večer, keď sú zase doma. Zavesiť článok neskoro večer alebo v noci neurobí čítanosti dobre.

 3. Buďte odborník. Ak ste zubár, píšte o zuboch. Ak ste občiansky aktivista, píšte o občianskych aktivitách. Ale nepúšťajte sa do tém, o ktorých nič neviete. Jediné, čo tým dosiahnete, je nízka karma a vyhadzov z výberu. Taktiež, ak nie ste odborník na danú tematiku, aspoň sa tým nechváľte: „Nie som síce lekár/ právnik/ politológ...“ a podobne. Za toto vás diskutéri roznesú na kopytách. Ďalšou možnosťou je písať blog „zo života“, alebo skôr z práce, ktorú ľudia zblízka nepoznajú.

 4. Nový pohľad. Ak si zoberiete storkát pretrasenú tému a napíšete o nej to isté, čo sto ľudí pred vami, zabudnite na úspešný článok. Skúste si vziať papier, pozerajte sa na tému z iných uhlov a postrehy si zapisujte. Oslovte čitateľa novým pohľadom a mnoho ľudí pokyvká uznanlivo hlavou klikajúc na farebný obdĺžniček.

 5. Obsah/ forma. Musia byť v rovnováhe, čo znamená že darmo budete písať hustý obsažný článok na 5 A- štvoriek, keď forma článku bude nezáživná. Už podľa perexu čitateľ rozhoduje, či si článok prečíta, alebo nie. Zaujímavé sú napr. formy listu, rebríčka, rozhovoru atď., fantázii sa medze nekladú. Taktiež o obsahu platí, že by nemal byť príliš vyčerpávajúci, inak čitateľa unudíte na smrť. Hoci je takýto spôsob často terčom kritiky práve pre svoju jednoduchosť, je pre čitateľnosť nevyhnutný. Koniec koncov, ide nám o to, aby sme sa o názor podelili s čo najväčším počtom ľudí.

 6. Kontroverznosť. Byť kontroverzný je snom temer každého blogera (umelca, celebrity atď. ). Ak neviete zaujať inak, je dobré byť kontroverzný. Či už na zhmotnenie svojej kontroverznosti použijete kontroverzný názor, alebo svoje kontroverzné tričko na fotke v profile, zaručene tým vyvoláte dve vlny: vlnu nadšenia a odporu. V diskusii sa strhne hádka a na karmu sa kliká jedna radosť. A o to nám predsa ide.

 7. Strhujúci nadpis a perex. Pri načítaní titulky blogoviska väčšinou prebehneme len nadpisy, zvlášť, ak máme menej času a nemienime ho premrhať čítaním stupidít. Nadpis teda musí čitateľa zaujať, potom začne čítať úvod. Úvod by mal obsahovať hlavnú myšlienku, či tézu, ale to nie je práve pravidlo, ktorého sa všetci vysokokarmickí blogeri držia. Pokúste sa vybrať jednu vetu z celého článku a švacnúť ju do perexu- a uvidíte, čo sa stane. Pri článkoch, kde opisujete nejakú udalosť, alebo príhodu, je dobré začať In medias res- čiže od stredu. Potom je možné prípadne dopísať, ako ste sa vlastne k tomu dopracovali. Medzi osvedčené priťahovače pozornosti patira kľúčové slová: Fico, voľby, potraty, Radičová, Gašparovič, Slota, Maďari, Fico, sex, drogy, Cigáni, Fico, atď.

 8. Slovná zásoba je základ. Ak si vystačíte s jedným- dvomi synonymami jedného slova a dokážete s tým napísať dobrý článok, potom gratulujem. Ľudí priťahujú originálne pomenovania aj prirovnania vecí. Prinajhoršom si otvorte vo worde tezaurus keď už neviete kam s konope, ale na druhej strane ho používajte s mierou. Mohlo by to vo výsledku pôsobiť prehnane.

 9. Nehovaďte sa pravopisnými chybami. A ja ešte dodávam: Píšte s diakritikou, pokiaľ sa dá. Svedčí to nielen o vašej počítačovej negramotnosti, ale aj o tom, že nečítate alebo ste v škole nedávali dosť pozor. Navyše, vyhnete sa tomu, že budete písať výborný článok, ale dokafrete ho pravopisnými chybami, alebo čo je horšie, jednou stále sa opakujúcou chybou. Dnes máme k dispozícii rôzne automatické opravovače, takže ak vlastníte počítač, určite vlastníte aj jeden takýto program. Z tohto pravidla sú vyňaté slangy, ktoré však tiež používajte s mierou. Inak vás nikto nebude brať vážne a karma zletí dole. Originálne slovné zvraty sú plusom.

 10. Sršať vtipom. Ale nie prekypovať. Články, ktoré majú vtip, sú obvykle odmeňované klikom, no ako platí všade, nesmie sa to prehnať. Vtipkovať za každú cenu a po každej vete očakávať salvu rehotu platí tak po prvý, pre otrlých druhý odsek, ale to je tak všetko. Humor treba dávkovať postupne, šetrite si ho na ďalšie články.

Nezabudnime, že sme sa teraz naučili, ako zdvihnúť číslo tej veci, čo sa zvykne karmou zovieť. Ak sa však chcete naučiť písať kvalitné články, rovno na horeuvedené desatoro zabudnite.

Ak sa budete držať vyššie uvedených rád a postupov, je možné, že vaše karmy sa začnú pohybovať vo vyšších hodnotách. Ale neznamená to, že hneď budú vaše články dobré. Tobôž to neznamená, že bude dobrý celý blog. Aj karma pohybujúca sa v číslach okolo dvadsiatky neznamená, že váš blog za niečo stojí a pokojne sa môže stať, že sa práve Váš vysokokarmický blog, ktorým sa tak pýšite, ocitne vo výbere toho najhoršieho na humno.sk

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie vždy vysoká karma odráža aj kvalitu článku. Nemali by sme sa teda snažiť písať pre karmu, ale preto, že na to máme nejaký dôvod. Nie preto, že sme už dávno nič nenapísali, ani pre ukojenie svojich grafomanských chúťok, ale preto, aby sme svetu niečo povedali.

Blogu zdar. A veľa karmy.

Ivana Sladkovská

Ivana Sladkovská

Bloger 
 • Počet článkov:  18
 •  | 
 • Páči sa:  0x

zoon politikon Zoznam autorových rubrík:  mythbusterstak trochu z iného rohuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu