....A politológovia aj tak netrepú.

Toto nie je vedecký článok. Nebude riešiť nič odborné. Chcem len poukázať, že politológov tu naozaj nemáme na to, aby tárali do vetra.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

Na úvod asi lentoľko, že to, čo vidíme v televízii, je len kúsok povrchu, špička ľadovcapolitológie. Keď sa Horváth alebo taký Mesežnikov postavia pred kamerua okomentujú nejakú aktualitu, neznamená to, že tam sa ich práca končí.Bohužiaľ, veľa ľudí to tak vníma a myslia si, že sú to len profesionálnivševedkovia a kvákači, ktorí sa takmer vždy vo svojich prognózach mýliaa nevedia nič iné, len sa pretŕčať v médiách a tváriť sadôležito. A najväčšia sranda je, že keď niekto na otázku „čo študuješ?“odpovie, že „politológiu.“ A ten druhý skonštatuje: „Hm, tak to budez teba politik!“ To už je podľa mňa vrchol neznalosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Politológ by podľamňa mal byť odborník a profesionál. Mal by sa vedieť vyjadriť fundovanea pokiaľ možno nestranne. Toto ho odlišuje od hocijakého novináraa komentátora. Politológ sa učí o histórii, legislatíve, politickýchsystémoch a mnohých iných oblastiach, takže môže poskytnúť názor, ktorýprinajmenšom rešpektuje súvislosti a tak aj ostatným sprostredkovaťkomplexnejší pohľad na vec.

Politológ jeveľmi dobre použiteľný napríklad politickom marketingu- ak sa naň zameria,dokáže usmerniť stranu, kde sa dajú získať percentá, v čom spočívajúslabiny súpera, robiť poradcu pri politických rozhodnutiach a podobne. A nielento. Môže sa orientovať na domácu, alebo zahraničnú politiku, nemusí hneď riešiťaktuálnu politickú situáciu- môže ísť aj o historické témy. Noa o rozsiahlej politickej teórii ani nehovoriac. A toto je lenzlomok činností, ktoré môže človek robiť, keď má diplom z politológie.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo si niektoríľudia myslia, že politológovia trepú? A prečo im títo ľudia väčšinouneveria?

Vysvetlenie jejednoduché- politológ niečo okomentuje, predpovie; predpoveď nevyjdea hotovo- netreba im veriť. Lenže treba povedať, že politológ nepíšescenár, nevie presne, čo sa stane. Ale na základe určitých faktov sa môžedopracovať k modelom riešenia, napríklad politickej krízy,a prikloniť sa k tej najpravdepodobnejšej verzii. Zjednodušene povedanéto takto funguje.

Takže zhrnutie:Politológovia netrepú. Len sa snažia analyzovať a predvídať. Keď predpoveďnevyjde, nie je to ich vina- oni tie rozhodnutia nerobia, len sa k nimvyjadrujú. Ponúkajú len svoj odborný názor, že s ním niekto nesúhlasí, jedruhá vec. A to, že aj občas čosi trepnú, neznamená, že sú zbytoční.Prognostika je len malá časť z toho, čo robia a čo robiť vedia. Lenškoda, že vidno iba to.

Ivana Sladkovská

Ivana Sladkovská

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

zoon politikon Zoznam autorových rubrík:  mythbusterstak trochu z iného rohuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu