Kto chce byť prezidentom? Nikto??

Prezidentský post začína pripomínať horúci zemiak. Nikto ho nechce. Už sa nám pomaly pomaličky zvolebnieva a postupne sa objavujú aj nápady na to, kto by mohol kandidovať. Lenže ako sa na to tak dívam, jediný, kto o túto funkciu stojí, je Gašparovič. A aj ten si nie je istý.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Pravdou je, žefunkcia prezidenta je síce prestížna, ale politicky málo atraktívna. Keď niekohozvolia za prezidenta, má 5 rokov síce dobrý plat a spoločenskú prestíž, z politickéhoa ústavného hľadiska však polozviazané ruky. To, že môže odmietnuť demisiualebo že môže použiť suspenzívne veto nie sú kľúčové funkcie pri tvorbepolitiky. No a ak ho/ ju zvolia aj druhý krát, tak prezidentovi/ prezidentkeneostáva nič, len sa 10 rokov pozerať na to, ako si jeho/jej krajina počína. Nášpolitický systém je parlamentnou demokraciou, no pôsobením premiéra Fica skĺzavaskôr smerom k akejsi polokancelárskej forme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Teraz si vezmimeako príklad troch možných kandidátov (nevieme, kto ešte bude kandidovať,ale čo keby..)
Ivan Gašparovič-Na funkciu slovenského prezidenta sa hodí. Je taký nezávislý, až od neho ničnezávisí. Pokojne by mohol vo funkcii ostať. Prezident, ako som už spomenula,veľa vody nenamúti. Svoju opätovnú kandidatúru však súčasný prezident zvažuje a stálenie je rozhodnutý.
Iveta Radičová-mnohými favorizovaná kandidátka, aj keď jej kandidatúra je skôr želaním SDKÚ-DSako želaním samotnej Radičovej. Iveta Radičová je ambiciózna žena, oveľa radšejby sa videla ako ministerka, aby mohla reálne tvoriť politiku. Ako prezidentkaby svoje ciele dosahovala len ťažko. No a ešte jedna zaujímavosť- Radičováje jednou z najpopulárnejších poslancov SDKÚ-DS a političiek vôbec, na čosa vsádza pri jej kandidatúre. Ale v prezidentských voľbách kandiduječlovek sám za seba, nie za stranu. Je teda možné, že milá Radičová sa vôbecnebude pridržiavať pokynov strany, ale bude sa rozhodovať po svojom. Nemyslím týmto, že bude vychádzať v ústrety Ficovej vláde, ale že by s a nestalalen nástrojom svojej strany.
Robert Ficoosobne- nie, to nie je vtip. HZDS si myslí, že by bol najlepším prezidentom práve on. Dnes savyjadrili, že ak nebude kandidovať on, tak si postavia vlastného kandidáta. Tentoich postup však vyvoláva skôr rozpaky až smiech, pôsobí to, ako keby HZDSnevedela, čo so sebou. Premiér si však myslí, že by bolo rozumnejšie dohodnúťsa na jednom kandidátovi – Gašparovičovi, ktorého podporí celá koalícia. ČoHZDS sleduje tým, že chce postaviť nového kandidáta, to fakt netuším. Žeby odstaviťFica na druhú koľaj? No ak si myslia, že sa to im niekedy podarí, tak to súpotom veľkí optimisti.

Ivana Sladkovská

Ivana Sladkovská

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

zoon politikon Zoznam autorových rubrík:  mythbusterstak trochu z iného rohuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu