Coca cola, mandelínky a iné zbrane západných imperialistov.

Preč sú časy, kedy Slováci (a nielen oni) verili, že pásavka zemiaková je biologickou zbraňou západu proti statočným komunistom. No napriek tomu pretrvávajú dojmy, že ZÁPAD k nám priniesol viac škody, ako osohu- Hamburgery, cocacolu, globalizáciu, rifle, hiphop a zastupiteľskú demokraciu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

Na začiatok trebapovedať, že naši rodičia strednú Európu nepovažujú za západ, lebo tu žili, keďbola východom. Ibaže tento priestor, v ktorom žijeme, si Západ s Východommedzi sebou vymieňali a vystriedali sa tu mnohé vplyvy- tak napríklad:Veľká Morava po príchode sv. Cyrila a Metoda- Východ (navyše, východnékresťanstvo!) až do konca 1. svet. Vojny- Východ (kvôli feudalizmu),medzivojnové obdobie a 2. svetová vojna- Západ; Po vojne- Východ. Od 1989-Západ. Nebudem to tu rozoberať nejako podrobne, skrátka, Slovenskoa strednú Európu celkovo nemôžeme jednoznačne zaradiť k Východu, anik Západu.
A terazk samotnej myšlienke. Hlavná téza: prečo si svet myslí, že kultúra západuje len nezdravé jedlo, sladké nápoje a otrhané gate??? Globalizácia staviapredovšetkým na tvrdení, že kultúra a konzumný život typický pre Západpostupne pohltí regionálne kultúry. Ale to, že niekto preberie prvok určitejkultúry (napr. jedlo), neznamená, že preberie celú kultúru. Napríklad to, žekeď budem jedlo kupovať vo fastfoode, na krku budem mať hypotéku a nosiťbudem džínsy nemusí hneď znamenať, že som podľahla globalizačnému trendu. Stálebudem Slovenka čo hovorí po slovensky a pestuje slovenské zvyky. Toto súlen povrchné záležitosti. Nikto sa nevzdá svojej kultúrnej identity len kvôližrádlu alebo pohodlným handrám.
Vysvetlím to najednoduchom a hypotetickom príklade, ktorý dúfam pochopí každý:

PriemernýAmeričan doma:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

-napcháva sa všetkým možným, pizzou, čínou,hamburgermi aj makarónmi so syrom od mamky. Oblečený chodí v tričkua rifliach. Toto by sme mohli povedať o veľa ľuďoch na celomsvete.
- hovorí po anglicky a píše latinkou. A užsme doma. Prevažná časť svetovej populácie používa iný druh písma- či užčínštinu, japonské písmo, arabské, alebo azbuku a iné.
- chodí do kresťanského kostola, prípadnedoňho nechodí vôbec. Ďalšia typická črta Západu. Pre takého moslima jenemysliteľné, že by sa denne nemodlil. A na Východe je množstvo iných, omnohorozšírenejších náboženstiev- Budhizmus, Islam, Hinduizmus, pravoslávnekresťanstvo...
- chodí voliť do každých volieb, lebo preAmeričanov je to tradícia (aj keď politike nerozumie), politickým systémom je zastupiteľskádemokracia. Inštitútvolieb bol veľmi dlhý čas najtypickejším znakom Západu, v čase, keď Európabojovala s feudalizmom, v Amerike víťazila demokracia.
- ak spácha zločin, je súdený nezávislýmsúdom, ktorý sa riadi „rule of law“ (vláda zákona). Áno, aj nezávislé súdnictvo bolo dlhý časvýsadou Západu. Dnes ale ešte stále fungujú „tradičné súdy“, alebo žiadneneexistujú a potrestajú vás namieste.
- amerika je liahňou liberalizmu a západnýchhodnôt, ako je individualizmus, spoločenský pluralizmus a občianskaspoločnosť (povedzme, že na nášho Američana platia všetky tietocharakteristiky)- individualizmus je jedným z najkritizovanejších a zároveňnajtypickejších atribútov západnej spoločnosti. Neuznávajú ho ani Islam,dokonca ani komunisti. Je to asi najtypickejšia črta, akú môže Západ mať.
Takže dúfam, žeje to jasné.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte zhrnutie: produktyZápadu, ktoré považujeme za hlavné hybné činitele Globalizácie, sú buď veľmipovrchné, alebo sú výsledkom modernizácie, ktorú preberajú mnohé krajiny. Alenajzákladnejší základný kameň zostane vždy len a len Západný,a žiadna iná kultúra sa nepozápadní od základu. Preberanie jednotlivýchzápadných prvkov a riešení nemôžeme totiž v žiadnom prípade považovaťza zavrhnutie vlastnej kultúry.

Použitáliteratúra: S.P.Huntington- The West unique, not universal (In: ForeignAffairs)

Ivana Sladkovská

Ivana Sladkovská

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

zoon politikon Zoznam autorových rubrík:  mythbusterstak trochu z iného rohuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu