Je slovenský internet bez osobností?

V susednom Česku, keď poviete pojem tvorba internetovch strnok, v hlavch sa im hneď vybavia tak men ako David pinar, Marek Prokop, Martin Kopta, Peter Stanček, Vilem Mlek, či pomerne kontroverzn Radek Huln. Jedn sa o veľmi znme osobnosti vo svojom obore, ktorch ostatn ber ako autority, ba až priam pojmy. Na Slovensku vak žiadne takto osobnosti nemme. Prečo je to tak?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (35)

Napríklad taký David Špinar, Marek Prokop, Peter Staníčeka podobne sa preslávili najmä svojou prácou a kvalitnými publikáciami,ktoré napísali. Ich meno je zárukou kvality a dobre odvedenej práce. Súobdivovaní, často braní za príklad a ich knihy sú označované akoodporúčaná literatúra pre začínajúcich, ale i pokročilých tvorcovinternetových stránok. Vilem Málek sa pre zmenu preslávil ako šéfredaktorjedného z najuznávanejších magazínov o tvorbe internetových stránok a e-komerciiv českom jazyku – Interval.cz. Tak trochu iným prípadom je Radek Hulán,ktorý síce odviedol množstvo dobrej práce asi na najrozšírenejšom českom CMS (ContentManagment System – systém pre správu obsahu) – BLOG:CMS, ale známym sa stalnajmä vďaka svojej kontroverznej osobnosti, výrokmi a spôsobom života. V každomprípade je rozhodne osobnosťou, priam až ikonou českého internetu. Ale ako jena tom náš slovenský internet?

Dlho som hľadal, rozmýšľal, ba priam pátral, aby sompodobné osobnosti našiel aj na našom slovenskom internete. V prvom kole,kde som sa zameral najmä na osobnosti, ktoré sa spájajú s tvorbou internetovýchstránok, bol môj výsledok rovný nule. Proste také osobnosti ako je Staníček, čiŠpinar nemáme. Rozhodol som sa teda nájsť niekoho, kto by bol na internetedostatočne známy alebo sa na ňom aspoň zviditeľnil. Napadlo ma jediné meno a toMartin Jakubec. A to je pomerne žalostné zistenie, keďže prakticky nezapadáani do jednej z troch spomínaných skupín. Ale ako jediný je známy preširokú verejnosť, ale s tvorbou internetových stránok nemá nič spoločné. Prečoje to tak?

Dôvodov je viacero. Proste za našimi susedmi zaostávame. Naslovenskom internete nám chýbajú odborné magazíny ako Interval.cz, rôznee-mailové konferencie ako je to napríklad u našich západných susedov. Nemámeani odbornú komunitu, ktorá by sa starala o svoju úroveň, či vlastný rast.Preto nemajú ako vznikať naše vlastné osobnosti a nemajú ani možnosť dostaťsa do povedomia ostatných. Ani ostatné média nevenujú takú pozornosť ľuďom v pozadíinternetu ako je to u našich susedov. A to je veľká škoda. Mnohonašich šikovných ľudí odchádza do zahraničia, kde nájdu uplatnenie, lebo u násho nenašli a ani nemôžu nájsť.

Napriek tomu svoje hľadanie nevzdávam, ale potrebujem Vašupomoc. Napíšte mi prosím do komentárov Vaše návrhy na osobnosti slovenskéhointernetu, ktoré sú podľa Vás dostačujúcimi autoritami, pojmami vo svojomobore. Možno nakoniec nejaké osobnosti aj nájdeme.

Michal Slančík

Michal Slančík

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Šéfredaktor internetového denníka Inet.sk, člen občianskeho združenia Internet pre všetkých Zoznam autorových rubrík:  AktuálneAnimeInternetMédiáZo súkromiaNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu