Poznáte svoj prehliadač?

Som pravidelnm čitateľom weblogu conBlog, zaoberajci sa internetom a tvorbou webovch strnok, ktor pe vynikajci Jiř Bure. Prve na tomto blogu som si prečtal spot Prohlžeč okno do internetu, s ktorm musm plne shlasiť a zroveň ma inpiroval k spsaniu tohto spotu o prehliadačoch a ich užvateľoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

V súčasnosti je internetuž bežnou súčasťou života a mnohí z nás si život bez nehoa informácií, ktoré nám denne ponúka, ani nevedia predstaviť. Aby sme sak týmto informáciám dostali, denne používame internetové prehliadače, rssčítačky, e-mailových klientov a podobne. Napriek tomu, že sme s nimidenne v kontakte, nepoznáme ich, respektíve nepoznáme väčšinu ich funkcií,ktoré nám ponúkajú.

Konkrétne sa chcem venovaťprehliadačom, s ktorými trávime najviac času pri honbe za informáciami,hudbou, textami, či šteklivými obrázkami ;-) Náš prehliadač však okremprehľadania stránok dokáže oveľa viac. Mnoho bežných užívateľov netuší, že aknejaká stránka napríklad neobsahuje link Vytlačiť, ešte to neznamená, že sa jejobsah nedá vytlačiť v jednoduchej podobe, ako sme to u stránoks týmto odkazom zvyknutí. Práve naopak, väčšina stránok dnes používa CSSštýly, čo je súbor pravidiel ako sa má stránka zobraziť v okne vášhoprehliadača, ale napríklad aj to, ako sa má zobraziť výstup tejto stránky natlačiarni, či na displeji vášho mobilu alebo PDA. Ak takáto stránka tedapoužíva CSS, stačí Vám kliknúť na ikonu tlačiarne a stránka sa Vám zobrazíbez zbytočností ako sú reklamy, obrázky, tabuľky a podobne. To je tá krásaCSS, ktorá pomáha autorom stránok zjednodušiť si prácu, ale zároveňzjednodušuje prácu so stránkou i užívateľom. Žiaľ málokto z bežnýchužívateľov o tom vie, preto by sa malo na nich pamätať a jednoduchýjavascript, ktorý nahrádza kliknutie na ikonu tlačiarne, či stlačenieklávesovej skratky CTRL + P, by im výrazne pomohol.


Mnoho bežných užívateľovpoužíva svoj prehliadač, ako keby to bol explorer (nie Internet Explorer), pričom dokonca niektorí z nich ani len netušia o existencii tlačidielSpäť a Ďalej, ktoré sú jeho typickou súčasťou, ako aj každého prehliadača.Tak isto len určitá časť užívateľov vie o existencii histórie, dočasnýchinternetových súborov a podobne. O znalostiach ďalších funkcií(vyhľadávanie, rss, prepojenie s e-mailovým klientom a podobne), ktoré súdané pre každý prehliadač zvlášť, radšej pomlčím, keďže tie poznajú len tí,ktoré sa o svoj prehliadač zaujímajú. Často som sa aj stretol s tým,že užívateľ písal www adresu do vyhľadávacieho políčka istého najväčšiehoslovenského katalógu, namiesto do adresného riadku.Je to zarážajúce, ale je totak. Bežný používateľ často nepotrebuje tieto funkcie, tak nemá predsa prečoo nich vedieť, i keď by mu zjednodušili prácu. Bežného používateľazaujíma najmä obsah a od neho aj očakáva, že mu ponúkne všetko, čopotrebuje. Prehliadač je len prostriedok, len ďalšie nové okno, ktoré saprakticky nelíši od ostatných.Túto situáciu žiaľ častonezmení ani výmena prehliadača, keď ten starý dosluhuje alebo už nevyhovuje.Takýto užívatelia moderných prehliadačov ako je Firefox, Opera, Mozilla,Netscape nevyužívajú ani polovicu všetkých funkcií, ktoré im tieto prehliadačeponúkajú. A to sa zjavne nikdy nezmení. Ja osobne používam prehliadačMozilla Firefox a ešte vždy objavujem niektoré nové funkcie, ktoré mi bolidonedávna skryté. Nie je ich veľa, ale vždy sa nájde niečo, čo mi predtýmuniklo. A čo vy, poznáte svoj prehliadač?

Michal Slančík

Michal Slančík

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Šéfredaktor internetového denníka Inet.sk, člen občianskeho združenia Internet pre všetkých Zoznam autorových rubrík:  AktuálneAnimeInternetMédiáZo súkromiaNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu