Vírus Santy sa nevzdáva, zmenil len pôsobisko

Mnoh administrtori si pred pr dňami oddchli, keď Google oznmil, že urobil bezpečnostn opatrenia, aby sa vrus Santy už ďalej neril. Dnes sa vak ich nočn mora začna odznova, lebo ak nepreli na nov verziu phpBB, ktor odstrnila bezpečnostnu chybu, ktor vrus zneužval, tak nebezpečenstvo im teraz hroz z portlov Yahoo a AOL, ktorch vyhľadvacie služby vrus použva.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Santy je vírus, ktorý vyhľadával pomocou Google stránky s fórami založených na zraniteľných verziách phpBB, pri čom zneužil bezpečnostnú chybu v nich a zmenil ich úvodné stránky. Google však potom urobilo bezpečnostné opatrenia a používateľom phpBB bolo odporučené prejsť na najnovšiu verziu.

Santy v najnovšej verzii ale na vyhľadávanie používa už aj AOL a YAHOO, takže opäť nastáva rovnaké nebezpečenstvo, ak ešte stále používate staré phpBB fórum, že vaša stránka bude pozmenená. Na tomto víruse je zaujímavé a výnimočné to, že je napísaný v perle, a že na svoje rozširovanie používa vyhľadávače.

Spoločnosť AOL ohlásila, že problém rieši a keďže používa vyhľadávanie od Google, tak by nemalo byť pre nich ťažké vyriešiť tento problém. Horšie je to s Yahoo, ktoré prestalo používať technológiu Google vo februári a na riešenie bude musieť prísť samo. Problémom s týmto vírom sa zjavne opäť nevyhne ani Google, keďže podľa odborníkov nová verzia používa brazílske Google pre šírenie. Zároveň však ubezpečujú, že návštevníkom napadnutých stránok nehrozí žiadne nebezpečenstvo a môžu ostať pokojní.

Michal Slančík

Michal Slančík

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Šéfredaktor internetového denníka Inet.sk, člen občianskeho združenia Internet pre všetkých Zoznam autorových rubrík:  AktuálneAnimeInternetMédiáZo súkromiaNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

276 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu