15 vecí, ktoré boli voľakedy lepšie ?

Je to už dosť dávno, čo som dostal mail (poznáte to, taký pracovný „spam od kolegov, čo nemajú čo na práci). Po prečítaní som mal pocit, že sa niekde asi stala chyba. Tento obsahoval zoznam 15 vecí, ktoré boli voľakedy lepšie Či sú to veci, podľa ktorých sa hodnotí „kvalita doby neviem, no viem, že tento zoznam a hlavne vysvetlenia zaváňajú parádnou idealizáciou minulosti a strácaním historickej pamäte. Nehovorím, že všetko bolo zlé (väčšinou sa ľudovo povie „nahovno), ale takisto nebolo všetko ideálne (pre niektorých skoro nič). (dopredu sa ospravedlňujem, je to strašne dlhé)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (195)

 Najprv teda obsah spomínaného mailu:
 
Hoci vekový priemer v našej redakcii výrazne neprekračuje tridsiatku, predsa sme si nedávno s chuťou a nostalgiou zaspomínali na "staré dobré časy". Chcete aj vy vedieť, čo všetko bolo voľakedy podľa nás lepšie?

1 MUŽSKÁ GALANTNOSŤ Voľakedy vás muž pozdravil a podržal vám dvere aj v prípade, že ste neboli jeho typ. Dnes "veľkí firemní manažéri" zásadne nezdravia a do dverí sa hrnú ako prví.

2 NEEXISTOVAL POJEM CELULITÍDA O žiadnej celulitíde sme nevedeli, a tak sme boli s našimi stehnami aj so sebou nadmieru spokojné.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

3 NEBOL ANI AIDS Alebo ak bol, my sme o ňom nevedeli, a tak bol náš sexuálny život menej frustrujúci, než je v súčasnosti.

4 NAKRÚCALI SA VÝBORNÉ FRANCÚZSKE, TALIANSKE A ANGLICKÉ FILMY A prichádzali k nám v rámci Filmového festivalu pracujúcich. Kiná boli na každom kroku, lístok stál osem korún a za jedno popoludnie a večer sa dali stihnúť aj tri filmy.

5 MICHAEL JACKSON Bol to ten najúžasnejší černoch v bielych ponožkách. Bol talentovaný, kreatívny, milovali ho milióny. Až dovtedy, kým sa nezmenil na kreatúru belocha.

6 JABLKÁ, HRUŠKY, JAHODY A ČEREŠNE Nemali tú jednotnú chuť chemickej nadvýroby a chutili ako jablká, hrušky, jahody a čerešne.

SkryťVypnúť reklamu

7 LET LIETADLOM Nebol hororovou scénou, pri ktorej vás oberú aj o pilník a manikúrové nožničky a zaznačia do databázy podozrivých z medzinárodného terorizmu, ale vzrušujúcim dobrodružstvom spojeným s flirtom a dobrou náladou.

8 PIATOK POPOLUDNÍ Z práce sa chodilo už o tretej popoludní, takže víkend trval dva a pol dňa.

9 LETO Bolo dlhé, šťavnaté, sladké a horúce. Tak akurát. Nie ako ostatné roky, keď je buď 45 stupňov v tieni, alebo 3 stupne nad nulou.

10 MAMINE KOLÁČE A KRUPICOVÁ KAŠA Jedli sme ich veľa, lebo boli výborné, a nemali sme žiadne výčitky svedomia, pretože sme nevedeli, že "in" je suchá ryža a hlávkový šalát.

SkryťVypnúť reklamu

11 ROZHLASOVÉ HRY PRE MLÁDEŽ Sedávali sme pri nich každé sobotné popoludnie a rozvíjali svoju predstavivosť.

12 STARÉ ELEKTRIČKY S plošinami a so sprievodcami, pred ktorými ste mohli kedykoľvek ujsť, pretože plošiny nemali dvere a električky chodili pomaly.

13 ESKIMO Milovali ho všetci. Nemalo paličku, zato malo chrumkavý čokoládový obal a skvelú vanilkovú chuť. A stálo 50 halierov.

14 MLIEČNE BARY Voňalo tam čerstvé pečivo, briošky a pravé kakao. Najmä tam sme míňali svoje vreckové.

15 ŽENSKÉ TELO Ženy mali vlastné vlasy, vlastnú tvár, vlastné prsia i vlastné boky a mužom sa to páčilo. Neviem, ako ostatných, no mňa takéto citové výlevy na tému „ideálna minulosť, katastrofálna súčasnosť, apokalyptická budúcnosť" privádzajú do (niekedy chvalabohu tvorivého) amoku. Skúsil som teda vystrúhať kompliment každému bodu osobitne. (pripomínam, že som to písal dosť dávno).

SkryťVypnúť reklamu

1 MUŽSKÁ GALANTNOSŤ Voľakedy vás muž pozdravil a podržal vám dvere aj v prípade, že ste neboli jeho typ. Dnes "veľkí firemní manažéri" zásadne nezdravia a do dverí sa hrnú ako prví. Uznávam, aj keď len do istej miery. Za minulého režimu síce neboli manažéri, ale podobne sa správali komunistickí pohlavári a iné stranícke zvieratá. Dnešní manažéri sú aspoň poväčšine vzdelaní ľudia a na svojich postoch nie sú vďaka pôvodu.

2 NEEXISTOVAL POJEM CELULITÍDA O žiadnej celulitíde sme nevedeli, a tak sme boli s našimi stehnami aj so sebou nadmieru spokojné. Takisto neexistoval pojem zdravá výživa a úmrtnosť na srdcovocievne choroby bola väčšia. Kto Vám navyše káže správať sa podľa trendy časopisov?

3 NEBOL ANI AIDS Alebo ak bol, my sme o ňom nevedeli, a tak bol náš sexuálny život menej frustrujúci, než je v súčasnosti. Kto nežije promiskuitne, nemá ani teraz sexuálny život frustrujúci, spôsoby ochrany sú oveľa sofistikovanejšie a menej agresívne voči ľudskému telu.

4 NAKRÚCALI SA VÝBORNÉ FRANCÚZSKE, TALIANSKE A ANGLICKÉ FILMY A prichádzali k nám v rámci Filmového festivalu pracujúcich. Kiná boli na každom kroku, lístok stál osem korún a za jedno popoludnie a večer sa dali stihnúť aj tri filmy. Teraz môžu ľudia do francúzska, talianska a anglicka slobodne cestovať, filmových festivalov je niekoľko a kvalitou určite predčia socialistické projekty z minulosti. Lístok síce stál osem korún, ale platy boli tiež niekoľkonásobne nižšie. Túto kapitolu by som nazval idealizáciou minulosti. Filmov sa navyše dostalo na Slovensko asi toľko, ako emigrantov von. Čokoľvek západné bolo podozrivé a zakázané. Zo všetkých strán sa valila pseudokultúra zo ZSSR. Dnes keď si človek zapne ČT2, tak vidí za rok viac kvalitných filmov, než vtedy za celé obdobie temna.

5 MICHAEL JACKSON Bol to ten najúžasnejší černoch v bielych ponožkách. Bol talentovaný, kreatívny, milovali ho milióny. Až dovtedy, kým sa nezmenil na kreatúru belocha. Ak predstavuje Michael Jackson kvalitnú hudbu, tak potom som rád, že už teda na scéne nie je. Teraz máme na Slovensku raj hudobných festivalov, ktoré navštevujú ako zahraniční hudobníci, tak aj poslucháči.

6 JABLKÁ, HRUŠKY, JAHODY A ČEREŠNE Nemali tú jednotnú chuť chemickej nadvýroby a chutili ako jablká, hrušky, jahody a čerešne. Ak boli vôbec dostať a chcelo sa Vám vystáť ten nekonečný rad. Teraz je všetkého dostatok. Navyše sa k Vám v obchode správajú konečne ako k zákazníkovi a nie ako k poslednej špine. Minulý režim NEBOL dobrý a toto je opäť len falošná nostalgia.

7 LET LIETADLOM Nebol hororovou scénou, pri ktorej vás oberú aj o pilník a manikúrové nožničky a zaznačia do databázy podozrivých z medzinárodného terorizmu, ale vzrušujúcim dobrodružstvom spojeným s flirtom a dobrou náladou. Let lietadlom si mohol dovoliť akurát predseda ÚVKSČ a zopár vyvolených. Ak vôbec, stálo to šialené peniaze. Teraz je cestovanie lietadlom prístupné naozaj pre každého, kto má záujem! Navyše, keď je do lietadla zakázané brať pilník, tak si ho tam brať nebudem, vyhnem sa tak „obratiu o pilník". V ktorom momente bolo to „dobrodružstvo a flirtovanie????" preboha, to kto písal???

8 PIATOK POPOLUDNÍ Z práce sa chodilo už o tretej popoludní, takže víkend trval dva a pol dňa. Hej? Tak všetci tí, ktorí chodili do práce ešte aj v sobotu asi trpia hromadným stihomamom a schizofréniou... ešte aj 24.decembra sa chodilo do roboty na pol dňa! Uznávam, že pracovná doba sa končila okolo 16,00, ale tomu zodpovedali aj platy a to, čo si ľudia z tých platov mohli dovoliť. Áno, človek mal kopec voľného času. A čo s ním?

9 LETO Bolo dlhé, šťavnaté, sladké a horúce. Tak akurát. Nie ako ostatné roky, keď je buď 45 stupňov v tieni, alebo 3 stupne nad nulou. Ešte ste zabudli spomenúť globálne otepľovanie a to, ako bolo krásne kedysi a teraz je všade špina a smrad. Stačí sa spýtať meteorológov na vývoj teplotných priemerov za posledných povedzme päťdesiat rokov. Také záplavy, aké boli v 60tych rokoch sa len tak nezopakujú.

10 MAMINE KOLÁČE A KRUPICOVÁ KAŠA Jedli sme ich veľa, lebo boli výborné, a nemali sme žiadne výčitky svedomia, pretože sme nevedeli, že "in" je suchá ryža a hlávkový šalát. Nie trendy sú na vine, ale ľudia, ktorí majú pocit, že musia za každú cenu žiť podľa nich. Koláče a kaša existujú aj teraz, ale existuje aj ďalšia tisícka dobrôt, ktoré Československý svet nepoznal a poznať neumožňoval.

11 ROZHLASOVÉ HRY PRE MLÁDEŽ Sedávali sme pri nich každé sobotné popoludnie a rozvíjali svoju predstavivosť. Lebo nebolo nič iné na práci. Teraz existuje kopec študentských a dobrovoľníckych divadiel, kde sa hrajú naozaj kvalitné a presvedčivé kúsky (na rozdiel od spomínaných hier). Dnešné deti si rozvíjajú predstavivosť inak ako my, presne tak, ako ich deti budú rozvíjať zas tú svoju inak, než ony.

12 STARÉ ELEKTRIČKY S plošinami a so sprievodcami, pred ktorými ste mohli kedykoľvek ujsť, pretože plošiny nemali dvere a električky chodili pomaly. Tak to už je len hrdinstvo využiť službu a nezaplatiť za ňu... V noci sa človek nikam nedostal, lebo neexistovali nočné spoje (a kam by, konieckoncov chodil). Sieť súčasnej MHD je o niekoľko rádov kvalitnejšia a prepracovanejšia. (aj keď teda odtiaľ potiaľ).

13 ESKIMO Milovali ho všetci. Nemalo paličku, zato malo chrumkavý čokoládový obal a skvelú vanilkovú chuť. A stálo 50 halierov. Znovu pripomínam, že 50 halierov vtedy a teraz je veľký rozdiel. Nič okrem eskima neexistovalo, takže si ho človek buď kúpil alebo nie. Mal skvelú vanilkovú chuť a chrumkavý čokoládový obal. Stavím sa, že teraz je nanukov s takouto špecifikáciou hneď niekoľko. Čo mohli robiť tí, ktorí vanilku a vanilkovú príchuť nemali radi?

14 MLIEČNE BARY Voňalo tam čerstvé pečivo, briošky a pravé kakao. Najmä tam sme míňali svoje vreckové. Čerstvé pečivo sa dnes dá kúpiť na oveľa viac miestach než v minulosti. Ale beriem, pravdepodobne lepšie než dnešný MC.

15 ŽENSKÉ TELO Ženy mali vlastné vlasy, vlastnú tvár, vlastné prsia i vlastné boky a mužom sa to páčilo. Neviem komu sa čo páči, ale dnes je život farebnejší, takže každý má rád niečo iné. Mastné vlasy určite nemali, umelé prsia sa aj dnes páčia málokomu, to len niektoré ženy si myslia, že sa musia zmeniť, aby sa mužom páčili, ale to nie je chyba ani zriadenia, ani prostredia, v akom sme žili a v akom žijeme.

Ku každému z tých bodov by sa dalo napísať desať ďalších, opisujúcich, aký V SKUTOČNOSTI ten šedivý svet bol. Nehovorím, že spomienky netreba filtrovať, ale toto je vrchol.

Juraj Sláva

Juraj Sláva

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

To, kto sme, hladame cely zivot. Dozvedame sa to bud prilis neskoro na to, aby sme nieco zmenili, alebo vobec. Zoznam autorových rubrík:  Bežné veciAko som prežilFilmovy klub

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu