Na strednej bez matiky???

To, čo v priamom prenose sledujeme, je návrat ideológie do školstva. Demagogické reči tváriace sa ako argumenty sa stávajú odborným poradným hlasom pri navrhovaní reformy školstva. Povedať, že ...riešenie (matematických) problémov ktoré sú v úplnej odtrhnutosti od reálneho života a ich riešenie má byť v polohe služobnej a nie riadiacej pre ľudskú civilizáciu. vyžaduje notnú dávku drzosti a zaslepenosti vlastnou veľkosťou a je súčasne znamením neskutočnej malosti a neznalosti praxe a problematiky. Prečo to tvrdím? Posúďte nasledovné:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (147)

Nasledujúci email prišiel ako odpoveď "kompetentných" na reakcie zainteresovaných do prípravy obsahovej reformy školstva:

" Vážení páni,
> dovoľujem si Vám oznámiť, že plne podporujem reformu vzdelávania
> na základných a stredných školách, ktorá znižuje počet hodín
> venovaných matematike a podporuje zvýšenie počtu hodín venovaných
> slovenčine, telesnej výchove a cudzím jazykom. Matematika popri tom,
> že jej abstraktnou teóriou plne prispieva k znižovaniu IQ študentov a
> populácie Slovenska, vedie k vytváraniu bezmennej, plastickej masy
> populácie, ktorá nepozná žiadne kultúrne hodnoty, žije ako limitovaná
> a ohlúpnutá skupina bez znalostí a záujmu o reálne potreby človeka,
> robí z Vás robotov a bezduchých vykonávateľov akýchkoľvek
> elektronických príkazov bez schopnosti medzi nimi rozlišovať a
> pripisovať im akékoľvek civilizačné, intelektuálne, psychologické i morálne hodnoty.
>
> Okrem toho, matematika na vyššej úrovni je potrebná iba pre úzku
> skupinu ľudí, ktorá sa zaoberá výskumom a riešením problémov, ktoré sú
> v úplnej odtrhnutosti od reálneho života a ich riešenie má byť v
> polohe služobnej a nie riadiacej pre ľudskú civilizáciu.
>
> S pozdravom Miloš Mistrík "

Ja síce pôsobím v inej oblasti, ale:

Matematika je všade okolo nás

Ráno človek vstane (zití, že dom naňho cez noc nespadol, lebo konštrukcia a nosnosť bola veľmi dôkladne prepočítaná a v počítači nasimulovaná), zapne rádio (skonštruované vďaka počítačom a matematickým modelom), vypočuje si predpoveď počasia (ktorú vypracoval SHMÚ vďaka neskutočne silnému počítaču riešiacemu obrovský matematický model), ide do kúpeľne, zažne a pustí vodu (To, že platí len za toľko vody a toľko elektrickej energie, koľko minie, je len vďaka faktu, že merače sú navrhnuté aj vďaka matematike). Oblečie si košeľu, kravatu, oblek...ktoré sú lacné len vďaka tomu, že ich vyrábajú stroje, ktoré boli navrhnuté vďaka počítačom a ktoré pracujú vďaka počítačom.

Nasadne do auta, ktoré bolo navrhnuté pomocou matematického modelovania, vyrobené strojmi, ktoré riadi program a ktoré si len vďaka tomu môže dovoliť. Cestu absolvuje bez nehôd najmä preto, lebo semafory riadi inteligentný počítačový mechanizmus založený na čistej matematike a štatistike. Príde do práce, kde zistí, že firma ešte neskrachovala, lebo má v poriadku účtovníctvo, ktoré riadia ľudia matematicky podkutí. Na 95% má na stole (ktorý bol navrhnutý a vyrobený....veď viete ako) počítač (o tom platí to isté), ktorý je centrom jeho práce. Prvé, čo skontroluje, sú platby, ktoré včera nechal odoslať. Prihlási sa do internet bankingu, ktorý funguje vďaka tomu, že je dobre zabezpečený. Koniec koncov vďaka tomu funguje každá banka. Tým zabezpečením už dávno nie je trezor z ocele meter hrubej, ale šifra, ktorú vymysleli opäť len matematici. Potom začne podpisovať nejaké faktúry a preposielať maily. Že tam som zabudol na spojitosť s matematikou? Tak ste asi doteraz zle čítali.

Na obed skočí k číňanovi na obed za pár korún. Registračná pokladnica (!) len tak pípa, keď si pýta ešte aj trojdecovú sódu a dva kečupy. Keďže sa skoro všetko vypráža vo fritéze, nedá mi nespomenúť, že tá je naprogramovaná tak, aby udržiavala stálu teplotu a indikovala čas, kedy treba prepálený olej filtrovať alebo vymeniť.

Spokojný najedený pracuje ďalej. Vybavovanie pár telefonátov (digitálna ústredňa, matematický program) na služobnom mobilnom telefóne (!). Keďže sa už blíži večerný odchod z práce, ešte rýchlo hodí nejaké dáta na CD (!), aby mohol doma pracovať na notebooku (!). Doma naňho čaká rodina. So synom sa pohrá s LEGOm (!), spýta sa ho, či si už urobil domáce úlohy (zošit, kniha, pero, ceruzka, kalkulačka, pravítko...sú, a sú také, lebo...veď viete prečo). Potom si otvorí noviny, ktoré ráno kúpil, ale celý deň nestihol vziať do ruky. Pozrie na hodiny (tie idú presne, prečo, to už hádam ani nemá zmysel rozvádzať. Ale pre tých, čo nevedia poviem takto. Keby mal naťahovacie, tak je to preto, lebo počty zúbkov na ozubených kolieskach sú presne vypočítané a zotrvačník má presne takú hmotnosť, ako treba. Ak mal quartz systém, je to preto, lebo kedysi niekto chytrý prišiel na to, že vnútorné premeny čistého kryštálu kremíka sú presne také a také (neviem síce aké, ale určite to bol múdry človek a mal matematiku rád)). Zapne správy. Moderátori čítajú z čítačky komentáre k udalostiam, kamera ich sníma a vysielač prenáša signál. Aj taký signál zostrojiť... Ešte v správach zahlásia, že v noci, ak bude jasná obloha, bude od 24:00 do 02:30 silný meteorický roj. (Ako to tí astronómovia vedia?)

Večer pred spaním bilancuje svoj dnešný deň a tak trochu aj doterajší život. Bilancovať sa človek naučí časom, len potrebuje mať rozvinuté analytické a hodnotiace myslenie. Myslím, že na takej slovenčine alebo telocviku sa ho naučí výborne...


Prosim každého, nech posúdi daný výrok sám. Ja som sem napísal čisto môj osobný pohľad a názor. Vítaný je názor každého inteligentného človeka, ktorý sa cíti byť úspešný, na daný výrok.

Stanovisko slovenskej matematickej spoločnosti tu

s pozdravom
Sláva Juraj
doktorand na FChPT STU

Juraj Sláva

Juraj Sláva

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

To, kto sme, hladame cely zivot. Dozvedame sa to bud prilis neskoro na to, aby sme nieco zmenili, alebo vobec. Zoznam autorových rubrík:  Bežné veciAko som prežilFilmovy klub

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu