Čierne zlato – bohatstvo, či prekliatie? Ako pre koho...

Nafta v oblasti Nigérie bola považovaná za zdroj bohatstva. Obyvatelia očakávali príchod lepších časov, vzrast ekonomiky, úrovne obyvateľstva... Po polstoročí však Nigérijčania vyhlasujú, že bez nálezísk ropy by sa im žilo lepšie. Prečo je tomu tak? Kto je na vine ich biede a nekončiaceho zúfalstva? Kto bohatne na ich úkor a berie im aj to, čo pred 50 rokmi bolo zdrojom ich obživy? Aké následky má ťažba nafty nielen na životné prostredie?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nigéria mala vysoké predpoklady na to, aby sa zchudobnej africkej krajiny stala krajina blahobytu. Bola totiž obdarenáobrovským bohatstvom – naftou. V roku 1956 prvýkrát vystrekla v tejtooblasti ropa nazývaná Bonny Light.Amerika i Európa túžili získať túto veľmi kvalitnú surovinu pre seba.Obyvatelia Nigérie žili vo vidine rýchleho zbohatnutia. Ich sny sa všakrýchlo rozplynuli. Pre ťažbu nafty bolo potrebné „upraviť“ krajinu.Mnoho obyvateľov tak prišlo o domov i o všetok skromný majetok . Nadich chudobnými chatrčami je neustále možné sledovať hustý čierny dym,ktorého následkom vznikajú kyslé dažde a korózia. Infraštruktúra bola úplne pozmenená. mangrovníky(vzácne stromy) boli na mnohých miestach vyrúbané. V rokoch 1976 – 2001vláda zdokumentovala 6 817 únikov ropy – t. j. takmer jeden na deň.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tieto úniky pôdy do prostredia celkom znečistili vodu aj pôdu. Rybolovv takýchto vodách nie je viac možný; tento bol však základom obživymnohých rodín. Vysokoškolsky vzdelaní ľudia ostávajú taktiež bez práce.Deti hladujú, rodičia nemajú zamestnanie. Školy, lieky, elektrina čičistá voda ostali len vrúcnou túžbou pre väčšinu obyvateľov Nigérie.

V roku 1960 sa z tejto krajiny vyvážal palmový olej a kakaovébôby. Vtedy bola ešte potravinovo sebestačná. Dnes dováža viac akovyprodukuje. Paradoxom je, že i keď je bohatá na ropu, pohonné látky zväčšej časti musí tiež dovážať. Je to spôsobené častými poruchamirafinérie. Ročný príjem na obyvateľa je v priemere 1 400 americkýchdolárov. Únosy a vraždy zahraničných pracovníkov, vojakov či útoky na vrtné plošiny sú úplne bežné. Nigériasa stala krajinou závislou na rope, pre ktorú sú ľudia ochotní vraždiť,konať sabotáže, dopúšťať sa korupcie... Každý totiž túži mať podiel naohromnom bohatstve. Štát už nepotrebuje dane svojich občanov, stačí mupríjem z ropy. Kapitálom sa stáva čierne zlato, ľudia sú skôr na ťarchu.

SkryťVypnúť reklamu

Obyvatelia čakajú, kedy si svet všimne ich utrpenie. Spojené štáty a západná Európa sa však len prizerajú. Noví investorizačínajú kupovať podiely. Kam však putujú obrovské peniaze získané zpredaja týchto podielov a ropy? Príjmy z predaja stúpli z 250 miliónovdolárov ročne na 60 miliárd v roku 2005. V roku 2003 bolo odhadom 70%príjmov ukradnutých či premrhaných. Tieto peniaze sa však nerozdeľujúmedzi nižšie vrstvy obyvateľstva. Zhruba polovicu si necháva samotnávláda. Druhú polovicu si z veľkej časti rozdelia vysokí úradníci čivojenskí pracovníci. Najchudobnejšia vrstva dostane najmenej cca 1dolár denne na obyvateľa.

SkryťVypnúť reklamu

Ropa patrí medzi vyčerpateľné zdroje. Aj s týmto faktom sa počíta do budúcna. Nigériamá veľké bohatstvo i zemného plynu, ktoré vystačí pri súčasnej úrovniťažby zhruba na ďalších 240 rokov. Kam budú smerovať tieto príjmy, jeasi všetkým zrejmé. Chudobní sa stanú ešte chudobnejšími a bohatíbohatšími. Tento príbeh je len jedným z mnohých, kedy sa krásna vidinazmenila na nočnú moru. Ropa je síce nesmiernymbohatstvom a zdrojom veľkých príjmov, no určite nie pre chudobnúväčšinu. Je len otázkou času, kedy sa domorodí obyvatelia vzbúria dotakej miery, že nebude možné čeliť ich tlaku. Už teraz sú nazývaní„militantnou časovanou bombou“, ktorej výbuch sa zo dňa na deň blíži.

Jaromir Slavicek

Jaromir Slavicek

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Neobyčajný človek, ktorého zaujíma obyčajný svet. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu