Je koncesia blbosť ????

Zoberte si slovník : koncesia -ie ž. - úradné povolenie na oprávnenie vykonávať istú činnosť: rozhlasová koncesia na používanie prijímača. Koncesionárske poplatky sú teda poplatkami za povolenie používať televízny (rozhlasový) prijímač. Koncesionárske poplatky sú zároveň šedou zónou - nie sú to dane, nie sú to odvody, sú to poplatky idúce pomimo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Problematika platenia koncesionárskych poplatkov je upravená v zákone č. 212/1995 Z. z. o koncesionárskych poplatkoch v platnom znení (ďalej len "zákon"). Platiteľom poplatkov je (podľa § 3 zákona) fyzická osoba, ktorá prijímač vlastní, samostatne zárobkovo činná osoba (ďalej len "SZČO), ktorá prijímač eviduje v účtovníctve, a právnická osoba, ktorá prijímač eviduje v účtovníctve. Ten, kto zaplatí poplatok za jeden prijímač, môže sám alebo s príslušníkmi svojej domácnosti používať viac prijímačov, a to v byte alebo mimo bytu. Ak je platiteľ poplatku právnická osoba alebo SZČO, je povinný platiť poplatok za každý prijímač. Koncesionárske poplatky za počúvanie štátneho rozhlasu musia platiť aj majitelia mobilných telefónov. Ak je totiž mobilný telefón schopný prijímať rozhlasové stanice, je to vlastne rádio prijímač a za to sa na Slovensku platí každý mesiac 40 Sk. „Mobilný telefón v tomto prípade je zariadením, ktoré je schopné prijímať rozhlasový signál a ďalej ho reprodukovať, čiže plne napĺňa definíciu, ktorá je uvedená v súčasne platnom zákone o koncesionárskych poplatkoch,“ uviedla 11.10.2005 pre televíziu JOJ ekonomická riaditeľka Slovenského rozhlasu (SRo) Hilda Gajdošová. Komerčné televízie žijú z reklamy, ktorej objem má STV zákonom limitovaný. Napriek tomu sú koncesionárske poplatky radikálne ľavicovou myšlienkou, pretože sú aplikované plošne. Dajú sa prirovnať k akejsi "povinnej minimálnej dani", ktorú by každý občan musel uhradiť nezávisle od toho, či niečo zarobil. Koncesionárske poplatky sú tiež okrádaním - divák prispieva STV dvakrát: raz zo svojich daní do štátneho rozpočtu a druhýkrát zvláštnymi poplatkami nazvanými koncesionárske. Nakoniec sú koncesie tiež výrazným zásahom do slobody trhu, umelo obmedzujú spotrebu určitého výrobku (TV prijímač, rádioprijímač). Koncesionárske poplatky dokazujú aj socialistickú blbosť - každý platí rovnako bez ohľadu na to, či štátnu (vraj - "verejnoprávnu") televíziu pozerá. Vlastníš televízny prijímač, plať! Nemáš možnosť pozerať STV 1, aj tak plať! Dobrovoľne si sa rozhodol nepozerať STV, zaplať ! Myslím si, že STV je dosť schopná inštitúcia na to, aby si začala na svoje programy zarábať sama, či už ziskom z reklamy, príjmami zo štátneho rozpočtu alebo v neposlednom rade fundraisingom (sponzori, dve percentá z daní a pod.). STV by napríklad podľa demokratov mala dostávať 45 percent prostriedkov zo štátneho rozpočtu, 45 percent získať z reklamy a zvyšných 10 percent by jej mali priniesť zisky zo sponzoringu a ostatné príjmy. Koncesionárske poplatky pritom neexistujú napríklad v Španielsku, Portugalsku, Holandsku, Litve, či Estónsku.

Slávka Beňová

Slávka Beňová

Bloger 
  • Počet článkov:  64
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v distribúcii liekov vo firme XY, tiež mám vlastnú prax malých zvierat v XY, vydatá, UŽ dve deti. Prispievam do odborných časopisov s vet. "zvieracou" tematikou. Zoznam autorových rubrík:  MAČKOPSOVINYHUMORPRACOVNÉSPOLOČNOSŤOLINKO_SLÁVKOVINYSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu