Keď ťa štát núti očkovať

Písmo: A- | A+

V poslednej dobe sa čoraz častejšie vedú diskusie o tom, či má zmysel prostredníctvom štátu nútiť rodičov, aby dali svoje dieťa očkovať. Ak so svojím dieťaťom nenavštívite lekára, hrozí vám pokuta vyše 300 eur. Kým detskí lekári povinné očkovanie nespochybňujú, podľa niektorých zasahuje do základných ľudských práv a slobôd.

V poslednej dobe sa čoraz častejšie vedú diskusie o tom, či má zmysel prostredníctvom štátu nútiť rodičov, aby dali svoje dieťa očkovať. Ak so svojím dieťaťom nenavštívite lekára, hrozí vám pokuta vyše 300 eur. Kým detskí lekári povinné očkovanie nespochybňujú, podľa niektorých zasahuje do základných ľudských práv a slobôd.

Odpoveď na otázku, prečo povinné očkovanie v našich končinách stále existuje, hľadajú úradníci v zákonoch a histórii. Vakcinovanie na Slovensku má svoje korene už v starom Rakúsko-Uhorsku. Prvé nariadenie o povinnom očkovaní pochádza z roku 1836, kedy sa očkovalo proti pravým kiahňam. Od roku 1924 však kiahne na našom území viac nevyskytujú. Očkovať sa pritom prestalo až v roku 1980, keď Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila koniec tohto ochorenia na celom svete. Neskôr prišlo očkovanie proti tetanu, záškrtu a tuberkulóze. Od roku 1992 sa u nás pichajú injekcie hneď proti trom chorobám naraz, a síce rubeole, osýpkam a mumpsu. Dnes tieto vírusy mamičky v podstate ani nepoznajú. Má teda povinné očkovanie vôbec nejaký zmysel?

Štát je v prípade očkovania mimoriadne vytrvalý a aktívny. Ak ho rodičia z rôznych príčin odmietnu, veľmi rýchlo ich potrestá. Hoci sankcia 33 eur nemusí byť pre rodinu likvidačná, súhrnnú pokutu vo výške 331 eur by rodičia vedeli využiť pre svoje dieťa naozaj lepšie.

Narodila som sa v roku 1980 a väčšinu svojho života som prežila vo Veľkom Záluží, pár kilometrov od Nitry. Tak, ako väčšina mojich rovesníkov, aj ja som absolvovala povinné očkovanie, ktoré mi dodnes pripomína jazva na ramene. Nad očkovacou politikou som sa opäť zamyslela v momente, keď som so synom podstúpila niekoľko očkovaní, vrátane dnes už nepoužívanej BCG vakcíny. Po čase však prišli zdravotné komplikácie, ktoré postihli aj deti v širšom v okolí.

Rozumiem strachu a obavám mamičiek z očkovania.

Nie som pediater, imunológ ani biológ. Mám úctu k vzdelaniu a nehodlám ho spochybňovať. Neplánujem vyťahovať farmalobby ani biolobby, pretože keď ide o kšeft, znaky správania majú podobné. Ak ale farmaceutické spoločnosti môžu zatajovať úplné zloženie vakcín a nezverejňovať napríklad stopové prvky, odvolávajúc sa na obchodné tajomstvo, a súčasne je rodič povinný podpísať „informovaný súhlas", v ktorom sa výrobca a aj štát zrieka zodpovednosti za prípadné kontraindikácie alebo iné, fatálne komplikácie a prenáša ich na rodičov, potom je to veľký, nielen právny, ale aj etický problém. Keď sa rodič nemôže slobodne rozhodnúť, čo je dôležité pre zdravý vývoj jeho dieťaťa, musí obchádzať zákony napriek tomu, že žiadne neporušil.

Práve v tomto bode vzniká v našej spoločnosti napätie, ktoré vrcholí nedôverou voči štandardným medicínskym postupom. Rodičia, ktorí sa chcú vyhnúť právnym následkom, si vymenia cez internet kontakty na súkromných pediatrov, ktorí všetko administratívne zabezpečia podľa platnej legislatívy, až na jeden podstatný detail. Dieťa nezaočkujú. Koľko takýchto detí je, samozrejme, nik netuší a v prípade skutočnej pandémie budú akékoľvek štatistiky o zaočkovaní na nič.

To je jeden z mojich hlavných dôvodov, prečo som sa rozhodla kandidovať do Európskeho parlamentu. Nebojujem proti očkovaniu, ale proti sankciám, ktoré stíhajú neočkujúcich rodičov. Prečo by sme nemohli ísť po vzore ďalších 18-tich krajín len v Európe a okolí, v ktorých je očkovanie dobrovoľné? Máme otvorený trh, žiadne hranice a možnosť pracovať a študovať v ktorejkoľvek členskej krajine. Prečo nemôžeme v tejto myšlienke ťahať za jeden povraz? A ak mám zájsť do extrému... v čom sú naše deti „špinavšie", alebo ak chcete - „rizikovejšie"?!

Všetci sme si rovní, ale niektorí sú si rovnejší. Ukážme svetu, že nám v tejto veci nie je všetko jedno a máme na to vlastný názor.

 

 

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu