Príbeh:
Boli sme v pondelok na školení Moodle. Hneď som si všimol, že - z hľadiska tvorby obsahu - sa tam (okrem tvorby testov) za 10 rokov v zásade nič nezmenilo: učitelia si pracne vytvoria učebné materiály - dokumenty, prezentácie atď a uploadnu to na Moodle. Potom dajú prístupové údaje študentom, ktorí si tento materiál stiahnu a potom ho neobmedzene používajú.

Problém:
Učiteľ má teda zaplatenú len odučenú hodinu, na ktorej to preberie, a tie dni, čo zdĺhavo pripravoval materiály, mu nik nezaplatí!!!!! Už dávnejšie ma preto trápilo, že to treba nejako ochrániť, aby študent tento obsah mohol pozerať len online a keď si ho stiahne, tak to nespustí.
Riešenie:
Jediný systém, ktorý ma napadol, určený na online prezentovanie, podporujúci okrem textov s obrázkami aj animácie a interaktivitu - je predsa flash.
Tak som pohľadal, ako sa dá zabezpečiť súbor swf (doména/heslo/čas) a našiel som niekoľko spôsobov - od bezplatných online riešení až po komerčné aplikácie.

Vyskúšal som to - a šlape to super. Tieto zabezpečenia boli primárne vytvorené pre nezávislých tvorcov flashových hier a pod., ale krásne sa dajú aplikovať na autorský obsah.
Komplikácie a ich riešenia:
1. hlavný problém je, ako dá učiteľ svoj vytvorený učebný obsah do flashu, ak nevie robiť v Adobe Flash - riešením je konverzia z Powerpointu, Wordu ai. pomocou nástrojov tretích strán. BINGO!!!
2. technické a technologické problémy:
- neistá budúca podpora flashu - áno, toto riešenie je dočasné - hlavne z dôvodu nástupu HTML5 - ale dá sa aplikovať teraz
- potenciálne problémy s prehrávaním na mobilných zariadeniach - dá sa to (žiaľ zatiaľ nie všade) prehrať použitím netriviálnych riešení tretích strán
- množstvo nástrojov typu swf dekompiler (brutforce attack na prelomenie hesla ai.) - niektoré nástroje, ktoré som našiel, obsahujú ochranu aj proti takýmto dekompilerom - ale toto nie je otázka flashu, pretože všetko sa dá prelomiť!!! (A pochybujem, že bude niekto kvôli tomu tráviť kopec času, aby sa mu to podarilo.)