Zlý finančný poradca, hotová katastrofa!

Siedmy rok pracujem v oblasti realít a preto ma už v tejto sfére neprekvapí takmer nič. Ani ľudská panenská naivita alebo naopak prefíkanosť. Takmer denne sa pracovne stretávam s finančnými poradcami a takzvanými finančnými poradcami, ktorých praktiky ma najmä v poslednej dobe nenechávajú chladným. Príkladom čoho je aj nedávny e-mail, ktorý sa mi dostal na stôl: „Dobrý deň, volám sa xy a som hypotekárny špecialista zo spoločnosti xy. Na trhu je veľa bánk, neprehľadnosť znamená pre Vašich klientov sťažené rozhodovanie a porovnávanie bánk im zaberie veľké množstvo času. Túto prácu ZDARMA urobím za nich. Dohodnite si so mnou osobné stretnutie kde sa porozprávame o možnostiach spolupráce (nie len ohľadom hypoték, ale aj poistiek a investovania) a o našom províznom systéme. S pozdravom xy ". Po prečítaní emailu som si v prvom rade hneď uvedomil niečo, čo viem už dobrých pár rokov...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Zlý finančný poradca* rozhodne nie je dobrosrdečný poradca, ale obvykle namyslený a egoistický predajca, ktorý sleduje len svoj cieľ - čo najviac sa finančne nabaliť na klientovi. Bez výčitiek svedomia, neberúc do úvahy, aké to môže mať pre klienta dôsledky.

Navonok slušné správanie, dobré oblečenie a suverénne vystupovanie dokážu ešte aj dnes zbalamutiť kadekoho. Nie je to ničím iným ako dôkazom toho, ako ľudia ochotne, rýchlo a naivne vkladajú plnú dôveru do rúk neraz v podstate cudzej osoby, ktorá si vo veľmi krátkom čase dokáže získať neohroziteľnú pozíciu kormidelníka lode s menom „poradenstvo a svojvoľné finančné rozhodovanie".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od začiatku svojej kariéry som sa stretol s desiatkami, ak nie so stovkami finančných poradcov. S desiatkami dobrých a stovkami zlých finančných poradcov. Zlí finanční poradcovia klientom veľmi škodia. Faktom je, že svojím spôsobom ničia obchod, ktorí klienti chcú realizovať. Ničia ho tým, že presadzujú výlučne svoj názor a spôsob rozhodovania o ďalšom postupe. Často úmyselne jednostranne (zaujato, sledujúc svoje zámery). V mnohých prípadoch svojim neoblomným egoistickým spôsobom a zaslepenosťou pália mosty k bezproblémovej dohode všetkých zúčastnených. Ich geniálne „výmysly" spôsobujú, že protistrana často krát nevydrží a v obchode takmer odmietne pokračovať.

SkryťVypnúť reklamu

Neustále zanietene presviedčajú všetkých zúčastnených, že to čo navrhujú, je jediný správny postup. Na otázku, či to myslia vážne a či by oni na strane klientov akceptovali nimi navrhovaný spôsob, ostávajú urazene ticho, v horšom prípade to berú osobne, vybehnú na nás, že čo my vieme, že sa im nemáme miešať do ich roboty, nakoľko oni majú svoje skúsenosti a preto sa obchod musí realizovať tak ako navrhujú.

To, že aj niekto iný, nie len oni, má tiež nejakú reálnu skúsenosť a prax, nie je pre nich argument. Napríklad seriózna realitná kancelária, ktorá za prípad zodpovedá, podľa zlých finančných poradcov nemá právo k čomukoľvek sa vyjadriť, nemá právo naznačiť alebo aj otvorene povedať, že nimi navrhovaný spôsob je nesprávny, nevýhodný, zdĺhavý alebo pre niektorého z klientov dokonca rizikový.

SkryťVypnúť reklamu

Zvláštnosťou je, že finanční poradcovia - tí, ktorí by tu mali byť človeku na prospech, tvrdohlavo bojujú za spôsob, ktorý najviac vyhovuje práve im samým, nie klientom. Zlý finančný poradca neradí, ale núti!

Zarážajúce je, že až príliš veľa ľudí ochotne načúva týmto finančným poradcom a drvivá väčšina sa pri nich ustráchane správa podľa starého známeho "kde chceš - tam ma daj, len ma tíško polož". Z úplne zbytočného strachu prejaviť svoj názor, sa žiaľ nechajú „dotlačiť" podpísať niečo, o čom síce tušia, že nie je veľmi výhodné, ale strach zo zlyhania presadiť svoj názor im nedovoľuje opak.

Smutné je, že príliš veľa ľudí sa nepoučí zo zlých skúseností iných a nepredvídajú, že to, čo sa spočiatku propaguje slovami „všetko zariadim, vybehám a zabezpečím zadarmo" sa môže na v skutočnosti vykryštalizovať do reality, ktorú vyjadrujú slová „JA si vďaka ziskateľskému číslu vezmem províziu, ale TY si to dokonči alebo celé vybav sám".

SkryťVypnúť reklamu

Taktiež je zarážajúce, že príliš veľa ľudí ani reálne nemá záujem preveriť si kvality svojich finančných poradcov a veľmi často sú ich silou slova ešte aj v dnešnej dobe nadmieru zaslepení. Prečo by aj nie, koniec koncov v nevedomosti sa niektorým žije omnoho krajšie a spokojnejšie. A to aj napriek tomu, že na konci ich „cesty" väčšinou vôbec nie sú spokojní a takmer 80% ľudí si povie „už nikdy viac". Čo z toho, ak si to povedia len sami pre seba a o pár mesiacov a rovnaký scenár s najväčšou pravdepodobnosťou zopakuje znova...

Pokúsim sa pár príkladmi z bežného života primäť práve tých zaslepených, aby otvorili oči.

  • Zlý finančný poradca vám po akejkoľvek analýze takmer vždy „odporučí" poistku a ak už nejakú máte, prehodnotí ju ako nedostatočnú a snaží sa svami uzavrieť nové poistenie (nie je to nič iné, ako snaha dobre zarobiť na základe uzatvorenej novej poistnej zmluvy práve s vami, vďaka čomu z vás zarobí províziu vo výške cca 6 mesačných platieb. Jednoduchou matematikou zistíme, prečo je pre zlého finančného poradcu poistenie také prioritné)

  • Zlý finančný poradca vás ľahko môže pripraviť o vaše vlastné peniaze (ak vám odporúča zrušiť vašu pôvodnú poistku, najmä ak sa jedná o tzv. investičné životné poistenie a zabudol vám pripomenúť, že za istých okolností klient príde o takmer celé prvé dve ročné platby)

  • Zlý finančný poradca vás môže pripraviť o najvhodnejší výber banky napr. pri vybavovaní finančných prostriedkov, ak ste sa rozhodli kupovať nejakú nehnuteľnosť formou napr. hypotekárneho úveru. (pre tento prípad je typická arogancia zlých finančných poradcov pri výbere banky, odkiaľ sa vezme hypotekárny úver. S najväčšou pravdepodobnosťou pôjde obanku, na „oko" s tými najvýhodnejšími podmienkami pre klienta, no v skutočnosti pôjde o banku, ktorá je z pohľadu provízií pre finančného poradcu čo najatraktívnejšia)

  • Zlý finančný poradca vás môže pripraviť o štandardne rýchly proces vybavovania úveru (čo najskôr zabudnime na to, že zlý finančný poradca skutočne obehne všetky banky, aby pre vás vybral tú najvýhodnejšiu. V skutočnosti rozošle email, bez ostychu pokojne aj hromadný a čaká za odpoveďou z tej - ktorej banky niekedy aj 3-5 dní. Nehovoriac o častom úplne zbytočnom zdržiavaní, pri kompletizácií podkladov. V mnohých prípadoch by ste si to vybavili aj omnoho skôr vy sami!)

  • Zlý finančný poradca trvá na svojej „exkluzivite" odsúhlasenia (nech vás chránia všetci svätí, ak urobíte individuálne rozhodnutie, bez toho, aby to vopred (ne)odsúhlasil váš poradca. Pozor, aby náhodou nezinkasoval nižšiu províziu, len kvôli vám!)

Pár sekúnd podpisovania, napriek tomu, že to odporučil „skvelý" finančný poradca, sa môže v budúcnosti ukázať ako veľmi drahá záležitosť, na ktorú doplatíte vždy len vy! Najmä ak sa ukáže, že ste takpovediac nevedeli úplne presne, k čomu ste sa zaviazali.

Aj napriek tomu, že podľa zákona o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve, finančný poradca resp. finančný sprostredkovateľ zodpovedá za informácie, ktoré nám podáva, sme za seba zodpovední najmä MY SAMI.

Apelujem preto na kvantum ľudí, aby sa racionálne zamysleli prečo (ne)využiť pár minút z vlastného času a (ne)vziať pevne do vlastných rúk niečo, čo nás ovplyvní na povedzme 30 rokov?! Nie sme predsa hlúpi, aby sme nevedeli zájsť do tej - ktorej bankovej inštitúcie aj sami a v prípade potreby si overili správnosť postupu. Alebo sme na toľko hlúpi, že zveríme svoje budúcnosť našich peňazí do rúk v podstate cudzieho človeka? Vezmime svoju budúcnosť do vlastných rúk a nedovoľme, aby za nás nerozhodoval hoci aj náš známy, či známy nášho známeho, najmä ak sa jedná o zlého finančného poradcu, pre nás cudzieho človeka! Máme si úmyselne škodiť len preto, pretože ešte stále v sebe nosíme akýsi zastaraný emocionálny predsudok, ktorý nám bráni povedať DOSŤ, STAČILO?!

Prečo by nás mala neustále brzdiť obava, čo si o nás pomyslí, keď mu dáme jasne najavo zreteľné NIE?! Je síce pravdou, že nás v duchu bude preklínať, keďže zraníme jeho piedestálne ego. A čo si o nás pomyslí, keď mu nedovolíme zarobiť stovky eur, za služby, ktoré by aj tak s najväčšou pravdepodobnosťou buď nedotiahol efektívne do konca alebo by ich namodeloval spôsobom, aby profitoval čo najviac ON a nie MY?!

Komunikatívne sú na tom viacerí aj zlí finanční poradcovia lepšie ako všedný ľud, bráňme sa však aj napriek tomu najlepšie ako vieme...

Existuje však niekoľko serióznych výnimiek, na ktorých sa vyššie uvedené riadky absolútne nevzťahujú, ktorí sú skutočnými odborníkmi vo svojom fachu, ktorí nie sú odkázaní na „úbohé praktiky zlých finančných poradcov". DOBRÝ finančný poradca je ten, pre ktorého sú klient a jeho potreby skutočne na prvom mieste. DOBRÝ finančný poradca je skutočným odborníkom vo svojom obore, ktorého práca je pre klienta prínosom a vrelo ho odporúča iným. DOBRÝCH finančných poradcov je však žalostne veľmi málo. Dajú sa spočítať na „jednej ruke".

Dobrou správou je, že aj vďaka zákonu o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve, doby zlej finančnej poradenskej zlatej horúčky pomaly ale isto končia. V poradenskom svete sa začína postupne „čistiť vzduch" a mali by v ňom ostať len poradcovia, ktorí to myslia naozaj vážne. Zákon po novom zakotvuje „spoločné princípy ochrany spotrebiteľa pre jednotlivé sektory finančného trhu, vymedzuje osoby, ktoré môžu vykonávať sprostredkovateľskú a poradenskú činnosť, postupy i pravidlá finančného sprostredkovania a finančného poradenstva". Napriek akej - takej regulácií zo strany štátu, spoločnosť sa sama musí naučiť rozlišovať dobrých finančných poradcov od tých zlých.. Tých čo skutočne radia, alebo tých, ktorí v skutočnosti len nútia a predávajú.

______________________________________________________________________________________

* Zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve rozlišuje činnosť finančného sprostredkovateľa a finančného poradcu. Vzhľadom k tomu, že sa v našej spoločnosti ešte príliš neudomácnil pojem „finančný sprostredkovateľ", vo svojom článku preto zväčša používam zovšeobecnené pomenovanie „finančný poradca".

Slavomír Novák

Slavomír Novák

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"Veľké osobnosti vždy narážali na odpor priemerných ľudí. Priemerná osobnosť nie je schopná rozumieť človeku, ktorý odmietol slepo sa držať konvenčných zvyklostí a namiesto toho sa rozhodol vyjadrovať svoj názor odvážne a úprimne"Albert Einstein Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu