Pôžičky naše najlepšie, výhodné, okamžité, rýchle, pre všetkých

Môžu ma každý deň v médiách aj niekoľkokrát otravovať rôzni pôžičkári, ponukovači či "skýmbankovači". Neberiem. Môžu regionálne periodiká v každom jednotlivom vydaní naďalej zaplavovať desiatkami ponúk "ľahkej, rýchlej, najlepšej, výhodnej, okamžitej, pre vás, "pre všetkých" pôžičky na čokoľvek. Ďakujem, neprosím. Že prečo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)
Obrázok blogu

Patrím asi medzi konzervatívcov, ktorí sa nedajú zlákať na ponuky tzv. najlepších pôžičiek.
Stačí rozmýšľať obyčajným "sedliackym" rozumom: Je pôžička naozaj "výhodná" - alebo za ňu vždy zaplatím viac?
Nemyslím teraz na viac desaťročí trvajúce splácanie veľkých súm - kde sa rokmi môže i samotná mena znehodnotiť. Dnes si normálne zarábajúci človek na Slovensku nevie - možno na 90 % - inak poradiť - ako zobrať úver.
Nie - myslím len také obyčajné "krátkodobé" pôžičky. Napríklad i také spotrebné úvery splátkových inštitúcii. Hoci typu - neplatíte teraz, ale až o mesiac a pod. Alebo - budete zasypaní darčekmi, môžete získať ešte aj nejakú výhru... Úžerník naláka na ľahkú, jednoduchú a veľmi výhodnú pôžičku - ale nepovie - že za požičanú sumu nakoniec zaplatíte 30-50-70 i viac % navyše.

Čia je to chyba? Požičiavača - alebo toho, kto mu naletí a nechce si vopred zrátať základnou matematikou, že za takúto "najlepšiu" pôžičku zaplatí v skutočnosti oveľa viac?
Keby každý použil zdravý sedliacky rozum, veru by takýto pôžičkový priemysel nemal šancu prekvitať. A nemal z čoho platiť "mraky" inzerátov.
Môj názor - pôžička nie je pre chudobných. Ani pre tých, čo používajú zdravý rozum. Chudobný sa dostane do ešte väčšej chudoby. A ten - čo nerozmýšľal - zadĺži sa tak, že mu veru lepšie tak skoro nebude. Naopak. Bude mu ešte horšie.

Jednoducho: pôžičky od úžerníkov sú pre bohatých (ktorým nebude chýbať suma, čo preplatia navyše) - alebo pre tých, ktorí "zabudli" použiť zdravý rozum. Alebo inak - žeby pre hlúpych? ;)

Ľubica Slošiarová

Ľubica Slošiarová

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Otium sine litteris mors est et hominis vivi sepultura. (Seneca) Život v ústraní bez čítania a písania je smrť a pochovávanie človeka za živa. - a tak - čítam, čítam, čítam - a občas aj píšem ;) Zoznam autorových rubrík:  Veci verejné obyčajne z politiVzťahy každodenné i rodinnéOstatné prepestréSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu