Čo nás čaká - a neminie... ?

Bude to tá daňovo-odvodová reforma v podobe, v ktorej je v súčasnosti prezentovaná? Alebo to bude stále horšia zdravotná starostlivosť a zanikajúce nemocnice?Alebo ešte nižšie dôchodky? Alebo - spejeme k svetlejším zajtrajškom?Ponúkam čitateľom/zamestnancom - názornú mzdovú tabuľku k chystanej daňovo-odvodovej reforme.S poukázaním na zmeny. A k tomu niekoľko poznámok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Za základ som zobrala terajšiu hrubú mzdu, k nej pripočítala v súčasnosti platené odvody zamestnávateľa. V následnom súčte vychádza tzv. superhrubá mzda po novom. V podstate technický prenos dnešnej ceny práce na superhrubú mzdu. V tabuľke je základom hrubá mzda, ktorú bežný zamestnanec častejšie eviduje - oproti celkovej cene práce.
Ostatné stĺpce sú - reálne odvody a dane z HM - a navrhované odvody a dane zo ShM.

Obrázok blogu

Nám zamestnancom je predkladané, že naše čisté príjmy stúpnu o 1-2%. Takže môžeme byť spokojní. :( Keď sa to tak vezme - aj dôchodci bývajú spokojní so svojimi vianočnými príspevkami - hoci priemerný starobný dôchodok na SK v roku 2009 bol 305€ u žien a 385€ u mužov. (Vo viacerých údajoch som vychádzala práve z roku 2009, ktorý bol Štatistickým úradom SR komplexnejšie spracovaný oproti roku 2010.)
Všimnime si stĺpec dane z príjmu po reforme. Ako sa pekne navýši. Do výšky cca priemernej mzdy v SR má byť dvoj a viacnásobná oproti súčasnosti!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poučenie od Ministerstva financií: Výpadok príjmov zdravotných poisťovní bude zabezpečený vyšším výberom dane z príjmov fyzických osôb.
Len - akosi mi niečo na tom nesedí. ZP dostanú menej. Súkromné spoločnosti, ktorým odvádzame zákonom prikázané povinné dávky. A ministerstvo financií sľubuje - že tento výpadok príjmov ZP zabezpečí vyššími daňami... Vidíte v tom logiku? A - vidíte v tom niečo pozitívne do budúcnosti - v súčasnom stave zdravotníctva a aktuálne znižujúcich sa platbách poisťovní za zdravotnícke výkony?

Ministerstvo zdravotníctva: ...už dlhodobo upozorňuje ministerstvo financií na nízku platbu štátu (za poistencov štátu), ktorá je jednou z príčin súčasného nedostatku zdrojov v rezorte zdravotníctva.
Upozorňovanie je síce chvályhodné - ale reálne pracujú akurát tak na zákone o nadštandartnom zdravotnom pripoistení... Čo myslíte - bude si môcť dovoliť nízkopríjmová väčšina - a vyše milión poberateľov dôchodkov s priemernou výškou dôchodku v roku 2009 cca 340 € - priplatiť nejaký "nadštandart"? Veľmi by ma inak zaujímali predstavy na ministerstve zdravotníctva o takom nadštandarte v súčasných podmienkach celého zdravotníctva...

SkryťVypnúť reklamu

Dalo by sa ešte rozpísať o reálnych mzdách, nízkopríjmových skupinách zamestnancov - o ich percentách z celku, rozdieloch v jednotlivých odvetviach ekonomických činností... tiež to nie sú pozitívne výstupy pre veľkú väčšinu zamestnancov...

Ale - zakončím už iba vyjadreniami ďalších "zainteresovaných" na dopady daňovo-odvodovej reformy:
Sociálna poisťovňa - upozorňuje na značný rozsah zmien, ich nejasné zabezpečenie, ako aj neriešený dopad týchto zmien na dávky sociálneho poistenia (t.j. aj dôchodky).

Národná banka Slovenska - v rámci pripravovanej reformy daní a odvodov NBS odporúča zvýšiť sadzbu odvodu do Sociálnej poisťovne a znížiť 19-percentnú sadzbu priamych daní. "Nedá sa predpokladať pozitívny vplyv na vývoj zamestnanosti, pokiaľ sa nezmení prístup pri vyplácaní rôznych sociálnych dávok," konštatuje centrálna banka.
Premiérka - Výpadky v príjmoch verejných financií by však mali nahradiť aj dynamické efekty rastu zamestnanosti.

Takže - čo myslíte - čo nás to teda čaká?

SkryťVypnúť reklamu

Negatívny vplyv reformy na vývoj zamestnanosti - alebo dynamické efekty rastu zamestnanosti?

Stále lepšie a kvalitnejšie zdravotníctvo, alebo...

Vyššie mzdy a dôchodky - alebo... čihi hota - ako vravieval môj otec...

Ľubica Slošiarová

Ľubica Slošiarová

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Otium sine litteris mors est et hominis vivi sepultura. (Seneca) Život v ústraní bez čítania a písania je smrť a pochovávanie človeka za živa. - a tak - čítam, čítam, čítam - a občas aj píšem ;) Zoznam autorových rubrík:  Veci verejné obyčajne z politiVzťahy každodenné i rodinnéOstatné prepestréSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu