Daňovo-odvodová reforma - áno - či nie?

V predchádzajúci článkoch som poukázala v názorných tabuľkách - ako by sa reforma mala prejaviť na príjmoch zamestnancov, vo výške sociálnych a zdravotných odvodov - i vo výške dane z príjmu. Ďalšie postrehy z diskusií ma viedli k pokračovaniu týmto článkom. Ponúkam tabuľku do tretice - v nej prehľady príjmu zamestnanca od 300 do 5000 € terajšej hrubej mzdy. Vo vyšších príjmoch vyšli - vzhľadom na ich špecifiká - zaujímavé výstupy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)
Obrázok blogu

V súčasnosti vo vyšších príimových skupinách platí od určitej vymedzenej hranice vymeriavacieho základu (obyčajne hrubej mzdy), že odvody na zdravotné alebo sociálne poistenie sa ďalej nezvyšujú. Preto sú bunky od tej hranice farebne odlišné.

Niečo podobné má platiť aj po schválení daňovo-odvodovej reformy. Iba s rozdielom menšieho posunu - a prepočtu priamo vo výške odvodu - tzv. maximálne poistné. V materiáli, predkladanom ministerstvom financií, figuruje maximálna ročná suma. Pre účely tabuľkového prehľadu som ju uviedla v mesačnej výške.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Znovu chcem zopakovať - v zásade som za zjednodušenie daňovo-odvodového systému. Ba, ako spomenul v diskusii ku môjmu predchádzajúcom článku i 1 diskutér - nevadilo by mi ani "jedno vrece" na všetky odvody či dane. Avšak - s tým by mala "ruka v ruke" ísť aj argumentácia o primeranom riešení sociálneho zabezpečenia a zdravotnej starostlivosti vzhľadom na podstatne znížené odvody SP a ZP.

Ale - podľa nielen môjho názoru - zodpovední za tieto budúce radikálne zmeny by mali predovšetkým oveľa podrobnejšie podomýšľať:

- dopady znížených sociálnych odvodov najmä na dôchodcov a udržateľnosť systému NIELEN z hľadiska tvorby zdrojov

SkryťVypnúť reklamu

- dopady na zdravotnú starostlivosť v takomto nastavení pre 1,16 milióna zamestnancov (podľa predkladaného návrhu takýto počet zamestnancov dostáva mzdu POD priemernou mzdou SR) a 1,3 milióna dôchodcov s priemerným dôchodkom 360 €

- dvoj i viacnásobné zvýšenie dane z príjmu - zatiaľ doplnené iba stručnou informáciou "základ pre daň z príjmu sa nebude znižovať o odvody" (Napriek tomu, že centrálna banka odporúča zníženie dane!)

- popritom tak pekne zaobalené iné oznámenie "Keď to rozpočtové obmedzenia dovolia bez ohrozenia plnenia primárneho rozpočtového cieľa znižovania deficitu verejných financií, vláda navrhne zníženie sadzieb odvodov postupne o 1 percentuálny bod ročne". (Hmm - takže mám pravdu, ono to znižovanie sociálnych odvodov je skôr "vo hviezdach"?)

SkryťVypnúť reklamu

A po dotiahnutí dopadov v uvedených oblastiach tieto samozrejme posunúť občanom.

Nie sme totiž až takí "mimo" ani my zamestnanci - aby sa nám nedalo niečo rozumne vysvetliť - spolu s pádnymi argumentami... Všakže? ;)

Ľubica Slošiarová

Ľubica Slošiarová

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Otium sine litteris mors est et hominis vivi sepultura. (Seneca) Život v ústraní bez čítania a písania je smrť a pochovávanie človeka za živa. - a tak - čítam, čítam, čítam - a občas aj píšem ;) Zoznam autorových rubrík:  Veci verejné obyčajne z politiVzťahy každodenné i rodinnéOstatné prepestréSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu