Je po voľbách – zvykneme si?

Médiá sú stále plné aktivít „rodiacej sa“ budúcej vládnej koalície, rozdeľovania moci, úradov, stoličiek (a peňazí). Prebiehajú rokovania – kto, kde, s kým – a možno aj ako. V rámci dostupných informácií. Všeličo vychádza na povrch. Bežní ľudia – podotýkam – nie obyčajní (tento prívlastok prebratý zoskupením „obyčajných ľudí“ strategicky vylučujem zo spojenia – pre jasnosť pojmov) – takže títo bežní ľudia sa pomaly strácajú v orientácii vo veciach verejných. A delia sa: na zástancov predchádzajúcej vládnej koalície - a na tých oslavujúcich konečne jej odchod. Je po voľbách - rozruch utícha.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Neviem, či i u vás každé voľby odoznejú viacmenej rovnako – stíchnutím informácií o aktivitách tých „ne“obyčajných, ktorí sa dostali do vlády a parlamentu. U mňa v podstate áno. Oveľa rýchlejšie nastáva bežný režim – oproti obdobiu pred voľbami. Tohtoročné predvolebné obdobie bolo navyše mimoriadne i nadoraz bežiacimi predvolebnými aktivitami potenciálnych činiteľov a poslancov. Čoskoro stíchne hrmot okolo striedaní hláv a - život ide ďalej.

Ale. Čo takto nenechať sa len tak vyhodiť na okraj – ako už nepotrebný element? Čo tak prejsť zo zvykového režimu sledovania povolebnej politiky z diaľky - na režim aktívnejší?

Každé politické zoskupenie šlo do volieb s prepracovaným programom, heslami a sľubmi. Samozrejme človek rozmýšľajúci nenaletí jednotlivým programovým sľubom typu: presadíme ….. dokážeme ….. stopneme ….. sľubujeme …..znížime ….. udržíme ….. - konkrétne to a to. V konečných výsledkoch je tu totiž vždy faktor percentuálny / dostatočný počet hlasov – ktoré zas závisia od KONKRÉTNYCH ľudí. Od ich morálnych a rozumových kvalít, od ich nadhľadu, rozhľadu – a žiaľ – na Slovensku aj od príslušnosti k určitému straníckemu tričku. Avšak mal by tu byť prvoradý faktor ZODPOVEDNOSTI – za tých, ktorých "hlas" zastupuje. Títo nádejného kandidáta – predpokladám – volili tiež s uplatnením vlastných rozumových i morálnych kritérii a v nádeji, že ten a ten človek bude pracovať na zodpovednom naplnení svojho POSLANIA – veď dostáva prepožičanú primeranú funkciu = POSLANEC.

A čo s tým aktívnym režimom? Zaujímalo by ma, ako si vy – bežní ale nie obyčajní – predstavujete svoju zodpovednosť v aktívnejšom prístupe k politikom, poslancom, ministrom, k vláde – teda ku všetkým tým, ktorých sme povolali / zvolili – a oni súhlasili – splniť / naplniť POSLANIE PRACOVAŤ PRE SPOLOČNÉ DOBRO OBČANOV tohto štátu...
Samozrejme – máme rôzne životné podmienky, rôzne osobné povinnosti a zodpovednosti – ale... Nie je aj určitou našou zodpovednosťou a poslaním, vyžadovať od tých, ktorých sme si zvolili – aby vydávali počet zo svojej práce pre občanov? Myslím, že nestačí mesiac-dva pred novými voľbami zahájiť kampaň krásnymi heslami a sľubmi. Nemali by sme požadovať priebežné a pravdivé informácie, ako napĺňajú svoje POSLANIE práce pre občanov, ktorí ich zvolili?

Ľubica Slošiarová

Ľubica Slošiarová

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Otium sine litteris mors est et hominis vivi sepultura. (Seneca) Život v ústraní bez čítania a písania je smrť a pochovávanie človeka za živa. - a tak - čítam, čítam, čítam - a občas aj píšem ;) Zoznam autorových rubrík:  Veci verejné obyčajne z politiVzťahy každodenné i rodinnéOstatné prepestréSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

275 článkov
INESS

INESS

109 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu