Made in BIO China a iné

A tak som sa tešila, že v tom našom BIO obchode zaručene máme len zdravé potraviny. Že to inak ani nemôže byť.Keď som si však prečítala (samozrejme až v pokoji doma) aj na slnečnicových semenách: Krajina pôvodu Čína - zavŕtali sa vo mne prvé pochybnosti. "Dorazila" ma však múdra veta od slovenského distribútora: Vyprodukované v ekologickom poľnohospodárstve. No nazdar. Tejto vete aj fakt môžem veriť? A - ako preveriť?A to nie je všetko.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)
Obrázok blogu

Nedávno som kúpila obyčajný predlžovací kábel. Šikovný, 1,5 metra dlhý - super, to mi akurát stačí. Až doma som si lepšie pozrela štítok. A - čo myslíte? Kto bol výrobca? No jasné - jedine Čína. A potom sa čudujem, čo mi tak ťažko ide tá slovenská (ups - bola slovenská?) koncovka do čínskej zásuvky. Čo som komu spravila, keď ešte aj na takú banálnu činnosť ako je spojenie káblov - musím použiť silu "baníka" - a podobne i pri vysúvaní... Neviem, či si k tomu nezaobstarám - ako nevyhnutné príslušenstvo - aj kladivo a kliešte made in čína - možno to pôjde ľahšie. A takýchto výrobkov "mejdinčina" je v našich obchodoch možno už prevaha.:(

K tomu tretí príklad - už dávnejšie som kupovala cestovný kufor. Predavačka ma presviedčala, nie, nie je to čínsky výrobok - to dovážame z Talianska. Štítok bol taliansky. Už vtedy som asi príliš nedôverovala čínskym výrobkom. Alebo to bolo tým, že nás doslova zaplavovali takéto obchody?
A - hľa - doma som hlboko v kufri objavila pravého pôvodcu - zase čína. Kufor som si síce nechala - ale doposiaľ v ňom po jeho otvorení cítim špeciál arómu nejakej výplňovej gumy. Ale kufor napriek tomu (ešteže netreba často) slúži svojmu účelu. Veď, arómy či absorbenty existujú... O botaskách jednosezónkach radšej pomlčím - to bol učebnicový omyl.

Lenže, po najnovšej skúsenosti s biopotravinami, už akosi prestávam vidieť úžitok v tej čínskej záplave. Nebudeme už v obchodoch nakoniec kupovať aj čínske mlieko, múku, maslo? (Mäso tam už asi je, ale našťastie, to je takmer mimo mojich stravovacích návykov.) Podľa môjho - hoci laického názoru - myslím, že slnečnicových semien sa na našom krásnom SLovensku urodí dostatok. Prečo prepánajána máme ešte aj tieto dovážať z ďalekej Číny? A zastaví sa potom niekde takýto dovoz?
Keď si kladiem otázky - komu to osoží - vychádza mi jednoznačne iba skupina a zisky jednotlivcov za veľkoobchodom s touto krajinou. Napríklad som si prečítala v charakteristike jedného SK milionára - zbohatol na dovoze z Číny. Ba vie aj po čínsky. A nie je jediný z novodobých milionárov, čo vie po čínsky.
Ja im fakt ich bohatstvo nezávidím. Ani ich čínštinu. Neviem, tuším sa aj ja začnem tú čínštinu učiť. Údajne i jedna Rotschildova dcéra sa učí po čínsky. Ta čo som ja horšia? ;) Veď nakoniec, ani proti samotnej Číne skoro nič nemám.

Ale - naozaj by som sa - predovšetkým čo sa týka potravín - radšej riadila podľa švajčiarskych pravidiel. Tie mám z neznámeho prameňa - tak nezaručujem obsahovú pravdu pravdúcu.
Švajčiari, keď hľadajú dodávateľa tovarov pre svojich občanov - v prvom rade v najbližšom okolí, regióne. V druhom poradí - vo vlastnej krajine - a až v ďalšom - z okolitých krajin. O Číne sa tam nepísalo.;)

Čo poviete - nebol by toto múdry nápad i pre naše Slovensko, rozvoj zamestnanosti či celkovej životnej úrovne aj pre nás?
Za seba sľubujem, že si vždy už vopred prelúštim výrobcu a pôvodcu potraviny, ktorú budem kupovať. Hore opísané Bio slnečnicové semiačka to už určite nebudú. Distribútori, dodávatelia, dovozcovia - traste sa! :)

Ľubica Slošiarová

Ľubica Slošiarová

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Otium sine litteris mors est et hominis vivi sepultura. (Seneca) Život v ústraní bez čítania a písania je smrť a pochovávanie človeka za živa. - a tak - čítam, čítam, čítam - a občas aj píšem ;) Zoznam autorových rubrík:  Veci verejné obyčajne z politiVzťahy každodenné i rodinnéOstatné prepestréSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu