Nuž, keď niekto zatne druhému človeku párkrát do hlavy a spôsobí mu viaceré sečné zranenia na hlave i na krku, amputáciu malíčka a potrhané šľachy na rukách, ktorými sa obeť bráni pred surovou agresiou, tak sa tento skutok nedá označiť inak ako pokus o vraždu alebo minimálne pokus o zabitie. O to tragickejší, keď tak urobí muž svojej partnerke, ktorá práve odprevadila deti do školy a chystá sa nič netušiac vypiť si rannú kávu. Pán vyšetrovateľ má však iný názor a pohráva sa so slovíčkom týranie. To je však v predstavách každého normálneho človeka, ktorý dokáže udržať i krajný hnev na uzde, už aj pár faciek alebo dlhodobé psychické dusno či verbálny teror. Mäsiarsky nôž, sekera a mačeta patria podľa mňa do kategórie ťažkého kalibru ako nebezpečné ručné zbrane, ktorým dokáže podľahnúť i chlap ako hora a nie to ešte drobnejšia žena. Zázrak, že vôbec prežila.
Vraj nič nenasvedčovalo tomu, že chcel svoju družku zabiť. Druhé absurdné konštatovanie. Neviem si predstaviť výrečnejší obraz pokusu o vraždu ako viackrát zaťatú sekeru do hlavy a do krku (prepáčte za opis hodný hororu, sú to však fakty). Tak prečo ten jemnocit vo vyjadrovaní? Možno sa všetci vrátane pána vyšetrovateľa pozeráme pričasto na kriminálne trilery, v ktorých nadpriemerne inteligentný páchateľ vymyslí sofistikovaný scenár na dokonalú vraždu. Na rozdiel od jednoduchého človeka, ktorý vezme jednoducho mačetu a .... Mimochodom, bola to známa firma, na polícii podala rodina v minulosti na neho za agresivitu voči partnerke už niekoľko trestných oznámení. Vtedy to možno ešte bolo „len" týranie a domáce násilie.
Som trochu zmätená, že nemáme všetci rovnaký meter na posudzovanie ľudského konania. Alebo som iba nepochopila, že novou slovenskou špecialitou je voľná disciplína s mačetou v ruke testovaná na príslušníkoch vlastnej rodiny.