
Neuveriteľné, že sa pár zlodejov môže takto smiať do tváre slušným ľuďom. Po toľkýkrát vo mne vzkypela žlč. Minifigúrka školstva zametá prach. Zrušila Inštitút vzdelávacej politiky. Jedna z mála inštitúcii, ktorá na ministerstve bola schopná niečo zmysluplné vyprodukovať. Kritické revízie výdavkov a správy o fungovaní vzdelávaniaučiteľov, riadeniach vysokých škôl, nízke platy učiteľov, upozornili na absurdnosť trhu učebníc, byrokracie, tému potrebnosti Testovania a iné problémy. Správy upozorňujú na vážne pochybenia a zlyhávania systému. Druhého januára 2018 sa dozvedáme, že je abraka dabraka zrušený od 1.1.2018. V princípe by to nemuselo vadiť, keby to bola jediná vec a sme prosperujúcim rezortom. Keď si predstavím, že sme opäť naleteli a mnohí múdri ľudia zas po toľkýkrát uverili, že tie rímske hry zvané „Učiace sa Slovensko“ boli iba podhodenou zábavou pre plebs, kým čierny Peter neukradne eurofondového žolíka. A beztrestne ukradol a my sme po pár dňoch dostali sympatickú analytičku, ktorá poutierala prach a beztrestne zrušila už beztak krvilačné hry pre ľud. Rozpustila masu „domov“ a pokračuje v šafárení. Najviac ma na tom štve, že absolútne cúvajúce inštitúcie ako je MPC, ŠPÚ a ŠŠI a im podobné budú naďalej produkovať vákuum a ona na posmech rozbúrenému davu obesí toho najschopnejšieho. Dúfam len, že osud nielen pešiakov na šachovnici, ale celej tejto zradnej maškarády bude podobný, ako osud tej rímskej v r. 476.
Symbolických 25 rokov krajiny, banánovej republiky. Takmer nič v školstve nefunguje. Rozpadajúce sa schátralé vzdelávanie, záporná inklúzia, rozmach extrémizmu.
Milí učitelia, je čas podať daňové priznanie. Mimoriadne, lebo to „riadne“ sme 25 krát premeškali. Necítim nenávisť, ale spravodlivý hnev a mám pred očami veľkého učiteľa dejín, M. Gándhího, hrdinov koncentračných táborov a mnohých iných svätcov 20.storočia. Jeden z nich sa k nám učiteľom prihovoril neblahými, ale trefnými slovami: „Zbabelému učiteľovi sa nikdy nepodarí urobiť zo svojich žiakov hrdinov.“ A dodáva: „Staňme sa tou zmenou, ktorú hľadáme vo svete.“ (Gándhi, 1927)
Viktor Križo
Iniciatíva slovenských učiteľov