
S myšlienkou dať vyhotoviť bustu spevákovi Karolovi Duchoňovi prišli zástupcovia Domu Matice Slovenskej v Galante, ktorí zákazku zverili do rúk sochára Ladislava Saba. Ten mal najskôr dosť veľký problém zistiť, ako spevák vlastne vyzeral, pretože väčšina jeho fotografií ho zachytávala spredu, kým on potreboval vidieť, aký mal Duchoň tvar hlavy aj z profilu, prípadne zozadu. A takých snímok naozaj nie je veľa a ani ja som vo svojom pomerne bohatom fotoarchíve žiadne vhodné nenašiel, takže možno napokon musela zapracovať aj fantázia.
V súčasnosti je busta z hliny už dokončená a mala by sa odlievať do bronzu, čo však môže byť dosť veľký problém, pretože to nie je vonkoncom lacná záležitosť. Podľa prvotných odhadov mala vyjsť na 5000 €, čo je suma, ktorú matičiari z Galanty k dispozícii nemali a preto si vybavili povolenie na ministerstve vnútra a rozhodli sa uskutočniť verejnú zbierku. Zatiaľ do nej prispel predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš, predseda Matice Slovenskej Marián Tkáč i mesto Galanta, ale stále to je príliš málo na celkové pokrytie nákladov v súvislosti s dokončením bronzovej busty, ktorá by mala byť už o necelý mesiac osadená blízko domu, kde kedysi bývali rodičia Karola Duchoňa so svojím jediným synom. Podľa informácií denníka Pravda majú obyvatelia mesta na osadenie busty rozdielne názory. Kým primátor Ladislav Maťašovský sochu Karola Duchoňa uvítal a myslí si, že je to chlap, na ktorého sa oplatí spomínať, tak niektorí tvrdia, že bol ťažký alkoholik, čo si nezaslúži mať sochu. Aj autor samotnej busty – sochár Ladislav Sabo zaregistroval negatívne reakcie ľudí zo svojho okolia. Mnohým prekáža, že sa mu priskoro stavia pamätník. Do popredia sa navyše dostáva aj národnostný problém. Kým busta Karola Duchoňa bude na Hlavnej ulici v Galante, tak socha hudobného skladateľa a pedagóga maďarského pôvodu Zoltána Kodályho je zašitá niekde v parku.
Nazdávam sa však, že riešiť národnosť týchto dvoch umelcov je úplne zbytočné. Možno sa naozaj nejakým ortodoxným Maďarom z Galanty nepáči, že tam budú mať bustu Karola Duchoňa, ktorý neospevoval ich mesto, ale krásne slovenské doliny, ale na druhej strane by mohol zase niekto obviniť Maticu Slovenskú, že prečo robí zbierku na pamätník pre človeka, ktorý bol vlastne Maďarom, nakoľko ako rodák z Galanty určite vedel maďarsky? Namiesto akýchkoľvek hádok a pochybností, by stačilo pustiť si v jeho podaní napríklad skladbu Čardáš dvoch sŕdc – pesničku, s ktorou v roku 1975 vyhral hudobný festival v Japonsku. Myslím, že po jej vypočutí musí nielen každý Slovák, Maďar, Japonec či Číňan uznať, že Karol Duchoň bol, je a ešte dlho bude neprekonateľným spevákom, na ktorého by mali byť v jeho rodisku, ale aj celej krajine právom hrdí. A prispieť na výrobu jeho busty je to najmenej, ako sa mu za jeho tvorbu a interpretačné umenie môžeme odvďačiť.
P.S. Verejná zbierka na bustu Karola Duchoňa sa vykonáva v termíne od 10. marca do 30. júna 2012 a dobrovoľné finančné príspevky možno poukázať na osobitný účet Domu MS v Galante s číslom: 2901063753/0200.