
Aký je váš osobný pohľad na ekonomickú krízu?
Pre mňa je dôležité vnímať problém komplexne a porozumieť z čoho vlastne vznikol. Preto budem v odpovedi abstrahovat a extrémne zjednodušovať. Je potrebné brať ohľad na fakt, že približne 90 % celkového svetového zisku patrilo bankám. Je to zvláštne pretože banka nevyrába nejakú extrémnu pridanú hodnotu. Systém funguje tak, že ak vláda chce vsunúť peniaze do ekonomiky, jediná cesta, ktorou je možné to zrealizovať je dať peniaze do bánk, aby ich mohli požičiavať. Zamyslime sa nad príkladom, že by na celom svete existovalo iba 100 dolárov a vláda by týchto 100 dolárov dala banke a banka by ich následne požičala klientovi s požiadavkou, že o rok je povinný vrátiť banke 105 dolárov (5 dolárov zisk pre banku). Ale v ekonomike neexistuje tých 5 dolárov (existuje iba 100 $), takže je pre klienta nemožné zaplatiť ich banke. Ak sa vyberá spät viac ako sa vkladá, je prirodzené, že sa približujeme k nule následkom čoho peňazí v obehu ubúda.
Vo všeobecnosti panuje názor, že kríza vznikla v USA v dôsledku neschopnosti bežných ľudí splácať hypotekárne úvery, čo spôsobilo dokonca krach niekoľkých bánk. Ako to vidíte vy?
V minulosti existovali iba banky s tradičným prístupom, ktoré požičiavali peniaze nízkemu počtu klientov (banky skontrolovali klientov biznis, jeho dôveryhodnosť a minulosť). Získať úver bolo veľmi náročné. Neskôr začali vznikať moderné typy bánk, ktoré volili stratégiu zameranú na čo najvyšší zisk. Tieto moderné banky poskytovali úvery veľkému počtu klientov a i v prípade, že určitý objem klientov nebolo schopných úvery splatiť, tieto banky ešte stále dosahovali vysoký zisk. Trh bol atraktívny a preto naďalej vznikalo veľké množstvo moderných typov bánk pričom každá ďalšia sa spoliehala, že na tomto trhu je ešte stále miesto a potenciál. Tým sa celý proces (vkladania menšieho objemu peňazí ako vyberania späť) akceleroval a dospel do štádia celosvetovej hospodárskej krízy. Je to ako keď do obrovskej nádoby s rybičkami prilievate 800 ml vody každú hodinu ale zároveň každú hodinu odčerpávate 1 l a iracionálne sa spoliehate, že sa nikdy nevyprázdni a že každá ryba bude mať vždy dostatočný priestor na plávanie.
Problém je teda aj v tom, že ľudia míňajú viac peňazí než sú schopní zarobiť a požičiavajú si viac, než sú schopní vrátiť?
Áno i v tom, ale netreba opomenúť ani skutočnosť, že v podmienkach ekonomického rastu pre klientov existovala reálna šanca zarobiť dostatočné množstvo peňazí, aby boli schopní úvery splatiť. Pokiaľ je v obehu dostatok peňazí celý systém funguje. Ak v obehu dostatok peňazí nie je, tak neexistuje možnosť ich zarobiť. Preto firmy krachujú a nezamestnaní ľudia nemajú za čo udržiavať dopyt. Taktiež ľudia kupovali nehnuteľnosti ako investíciu, sú to nehnuteľnosti, ktoré nikto reálne nepotrebuje a nikto v nich bývať nebude. A potom vznikne situácia, že tieto domy nemá kto kúpiť a klesá ich hodnota. Klienti za úvery ručia banke majetkom. Ak klient nie je schopný splatiť úver, banka mu vezme dom, ktorý sa táto banka snaží predať. Ak je takáto situácia extrémne rozsiahla v konečnom dôsledku je prebytok nehnuteľností, ktoré nemá kto kúpiť a banka nemôže získať za ne peniaze a skolabuje. Problém vznikol na začiatku, keď sa nikto nezamýšľal nad tým, kam takto nastavený systém smeruje. I keď je nepopierateľné, že svetoví experti neustále poukazovali na to, že kríza vznikne, všetci zatvárali oči a z iracionálnych dôvodov na to nechceli myslieť.
Prečo podľa vás dochádza u nás k hromadnému prepúšťaniu a zastaveniu výroby?
Slovenská ekonomika bola postavená na automobilovom priemysle, čo nás dostáva do extrému. Možno máme málo ekonomických expetov, ktorí na to mohli vládu upozorniť. Je všeobecne známe, že postaviť ekonomiku na jednom druhu priemyslu je rizikové a v spojitosti s krízou neriešiteľné. A teraz vláda podporuje Slovákov v nakupovaní, čo tiež nie je riešenie a len spomalí prehlbovanie krízy. Ak bude nakupovat väčšina, tak to odvráti veľmi rýchly ekonomický pád, ale menšina ktorá bude šetriť v konečnom dôsledku zbohatne.
Ako s ekonomickou krízou bojujú v Anglicku?
V Anglicku znížili daň z pridanej hodnoty aby podporili ľudí v nakupovani, čo je operatívne riešenie, ktoré si táto krajina môže dovoliť, ale taktiež nevedie do cieľa, len rieši psychologický efekt, ktorý prehlbovanie krízy urýchľuje.
Predpokladáte, že to je ešte len jej začiatok krízy, alebo aký očakávate vývoj?
Pokiaľ sa kompletne nezmení tento systém, tak sa kríza bude neustále vracať. Nie je možné iba vytlačiť viac bankoviek, pretože by sa kríza iba odsunula a v pravidelných intervaloch sa vracala spat. Tiež je diskutabilné či by bolo možné injektovať peniaze do ekonomiky iným spôsobom ako prostredníctvom bánk. Ak by na uliciach postávali štátni úradníci a rozdávali peniaze bolo by to fajn, ľudia by nepotrebovali úvery a nemuseli by vracať viac ako si požičajú. Len ľudstvo by nemalo motiváciu realizovať hospodársky rast. Preto je ťažké predpokladať ako dlho bude trvať. Je to relatívne, kríza skončí, keď sa zreorganizuje celosvetová ekonomika a táto reorganizácia sa zabehne.