Svet očami Lujzy Tarajovej - študentky práva z Cambridge: 1.časť

Málokto by povedal, že dievča, ktoré sa objavilo v prvej sérii tanečnej šou Let´s Dance na Markíze, kde tvorilo súťažný pár s bývalým hokejistom Jozefom Golonkom zároveň usilovne pracuje na bakalárskej práci s názvom Kvantifikácia distribučnej politiky podniku. Inými slovami rodáčka zo Žiliny sa okrem spoločenských tancov intenzívne venovala štúdiu Ekonomiky a Manažmentu a v súčasnosti študuje medzinárodné obchodné právo na svetoznámej univerzite v anglickom Cambridge. Azda aj vďaka ročnému pobytu vo Veľkej Británii získala táto sympatická zelenooká tmavovláska okrem všeobecného prehľadu aj nevšedný nadhľad, vďaka ktorému dokáže veľmi trefne a pritom vtipne skomentovať rôzne veci a udalostí, ktoré zaujímajú prevažnú väčšinu občanov Slovenska. Mňa zaujali jej názory natoľko, že som sa s ňou rozhodol urobiť pomerne obsiahly rozhovor. V prvej časti som sa zameral na porovnávanie štúdia práva u nás a v Anglicku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)
Obrázok blogu

Prečo ste sa vlastne rozhodli ísť študovať ekonomiku, manažment a potom ešte aj právo?

Celé moje doterajšie štúdium bolo presne nasmerované, viedlo tam, kde som teraz a pokračuje tam, kde chcem v budúcnosti pôsobiť. Mojím cieľom je stať sa expertom na medzinárodné hospodárske právo a poskytovať právnu poradenskú činnosť v tejto oblasti a preto študujem International Business Law. Ekonomiku a manažment som študovala, pretože je pre mňa nevyhnutné rozumieť princípom fungovania ekonomiky a ekonómie, na ktorých je mnohokrát založené rozhodovanie Európskeho súdneho dvora. Manažment je potrebný v každodennej praxi pri vedení podriadených, ja osobne nesúhlasím s fungovaním expertov na manažérskych pozíciach, ktorí nemajú manažérske skúsenosti a vzdelanie v dôsledku čoho ich podriadení trávia v práci aj 12 hodín denne. Nadčasy a neefektívnosť je chybou manažmentu. Právo na Slovensku študujem pre prípad, že sa raz vrátim a bez nášho právnického vzdelania by som sa nemohla prihlásiť na advokátske skúšky a následne vykonávat túto cieľovú profesiu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tri roky ste chodili na Vysokú školu práva do Bratislavy a potom ste sa rozhodli odísť do Anglicka. Čo ste vedeli o škole s názvom Anglia Ruskin University predtým, než ste do nej prvý krát vkročili? Aká bola konfrontácia s realitou?

Aktuálne som študentkou 4. ročníka práva na BVSP, ale z dôvodu štúdia na univerzite v Anglicku mám udelený individuálny študijný plán a pravidelne lietam do Bratislavy na skúšky. Anglia Law School v Cambridge som si vybrala rok predtým ako som tam nastúpila na denné štúdium. O tejto univerzite som vedela všetky potrebné informácie, pretože anglické univerzity poskytuju veľmi kvalitný informačný servis a taktiež majú profesionálny a ústretový prístup k študentom. Aj napriek tomu bola konfrontácia s realitou pre mňa šokujúca. Ani po tom ako prijímacia úradníčka tri krát zopakovala pokyny, som jej nič nerozumela, pretože britská angličtina bola podstatne odlišná od angličtiny z jazykových kurzov na Slovensku. Dostala som prospekty s informáciami, musela som sa zaregistrovať a vyzdvihnúť si študentskú identifikačnú kartu a bolo pre mňa ťažké vysvetliť mladému úradníkovi v študentskom informačnom centre, že som úplne stratená. Na univerzitnom finančnom úrade mi povedali, že mojou platobnou kartou nie je možné zaplatiť školské polatky (i napriek tomu, že ma na Slovensku v banke uistili, že s transakciou tak vysokej sumy nebude problém) a ja som bola bezradná. Musela som sa zaregistrovať u študentského lekára a zapojiť sa do uvítacieho programu prostredníctvom ktorého univerzita pomáha študentom zapojiť sa do študentského života a nájst si kamarátov. Univerzita mi na ubytovacom úrade sprostredkovala ubytovanie. Všetko bolo veľmi dobre zorganizované a univerzita bola okamžite pripravená reagovať na všetky potreby študentov. Aj napriek tomu som si pripadala ako v práčke. Ťažké bolo si tiež zvyknúť na študentskú mikroizbu s rozlohou 7,5 m2, čo je rozloha bežnej slovenskej kúpeľne.

SkryťVypnúť reklamu

V čom vidíte najväčší rozdiel medzi univerzitou v Cambridge a slovenskými vysokými školami? Kam vás absolvovanie tejto prestížnej školy môže posunúť?

V Cambridge študenti venujú 80 % svojho času štúdiu. Sú tu takmer ideálne podmienky, dostatok vynikajúcich učiteľov, poradcov a odborne kvalifikovaného personálu, ktorí sú pripravení sa študentom kedykoľvek venovať, veľmi veľká knižnica otvorená nonstop, kde sú všetky knihy, časopisy, počítače, databázy, DVD, skrátka všetko potrebné pre štúdium a výskum. Zvyšok voľného času venujeme svojim záujmom. Sú tu vynikajúce možnosti na sebazdokonaľovanie, sebarealizáciu, kultúrne a spoločenské vyžitie. Univerzita má množstvo športových tímov, kde majú študenti možnosť reprezentovať univerzitu v rôznych športoch, záujmové asociácie a kluby, únie a podujatia. Študent má k dispozícii obrovské množstvo príležitosti. Je to veľmi oslobodzujúce. Keď dostane študent príležitosť a podporu zo strany univerzity je oveľa jednoduchšie dosiahnuť dobré výsledky. V SR sa často stáva, že odborná literatúra a články sú písané vo veľmi komplikovanej forme. Vety majú často až 6 riadkov. V Cambridge platí zásada, že všetko je možné vysvetliť jasne a čo najjednoduchšou cestou, v tom je umenie intelektuálnej komunikácie. Ľudia, ktorí sa vyjadrujú príliš komplikovane sú považovaní za nedostatočne zorientovaných v danej problematike a vyvolávajú pocit, že sa snažia, aby im študenti nerozumeli a vedome ich zavádzajú. Cieľom univerzity je vychovať odborne a osobnostne výborne pripravených absolventov, ktorí budú mať šancu sa presadiť ako špičky vo svojich odboroch.

SkryťVypnúť reklamu

Mohli by ste porovnať aj úroveň vysokoškolského štúdia práva u nás a v Anglicku?

Priepastný rozdiel je v kvalite vzdelávania, v odbornosti a prístupe vyučujúcich. V Cambridge je nás v ročníku 10 a máme niekoľko učiteľov, ktorí s nami intenzívne pracujú. Máme tútora, ktorý s nami rieši všetky problémy akademického charakteru, supervízora, ktorý nás hodnotí a množstvo poradcov (napr. kariérny poradca, študijný poradca atď.). Učitelia na nás majú dostatok času a na maily odpovedajú takmer okamžite. Na prednáškach dostávame od každého učiteľa podklady, takže sa môzeme sústrediť na výklad a nie 3 hodiny písať ako na slovenských univerzitách, kde sa učitelia na prednášku takýmto spôsobom nepripravujú. Učia nás tu pracovať v tíme a riešiť prípady, zatiaľ čo na Slovensku učitelia len vysvetlia všeobecnú teóriu, ale študenti nedokážu prakticky vykonávať svoju profesiu, iba sa učia naspamät zákony, ktoré na skúške doslovne odrecitujú a s ich aplikáciou už majú veľký problém. V Anglicku je študent po úspešnom ukončení štúdia okamžite pripravený vykonávať svoju profesiu. Slovenský študent práva sa po ukončení štúdia iba začína učit ako teóriu aplikovať v praxi, čo je veľmi neefektívne a pre zamestnávateľa nevýhodné.

SkryťVypnúť reklamu

(pokračovanie už čoskoro!)

Roman Slušný

Roman Slušný

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Píšem, lebo ma to baví. Som autorom knihy Karol Duchoň - Muž s veľkým srdcom a publikácií Nezostalo po nich ticho I a II. Pracoval som ako novinár, momentálne sa venujem podpore slovenskej vážnej a populárnej hudby a výtvarného umenia. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

145 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu