"krajina zázrakov"

V nedeľu ma moje pracovno-súkromné dôvody priviedli do Janovej Lehoty /nepomýlila som sa, naozaj sa píše s krátkym a/. Myslím, že väčšina v Vás ani nevie o jej existencii. Pred týždňom som na tom bola rovnako. Ale za tých niekoľko desiatok minút, ktoré som tam strávila /naozaj som tam bola menej ako dve hodiny/ som sa dozvedela a aj sama videla toľko zauímavých vecí, že táto spomienka mi zostane navždy ako vzor toho, čo všetko sa dá, ak ľudia naozaj chcú. Bolo to ako v krajine zázrakov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Dedinka sa nachádza niekoľko kilometrov za Žiarom nad Hronom. Tabuľu, označujúcu odbočku, nenájdete, veď bola z hliníku. Preto sme odbočili viac menej intuitívne a aj napriek tomu, že to spočiatku vyzeralo, že pred nami je iba chatová oblasť. Hovorí sa, že aký pán, taký pes a ja by som to upravila na aká starostka, taká obec. A myslím to v tom najlepšom. O obci sme počuli samé chvály, tak sme sa rozhodli presvedčiť sa na vlastné oči.

Mali sme dohodnuté stretnutie na tému čo robí obec pre svojich postihnutých, menšiny, sociálne odkázaných a podobne. Tak posúďte sami a prípadne sa nechajte inšpirovať:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obec má asi 900 obyvateľov, žije tu 8 /slovom osem!/ národností, a všetci spolu dobre vychádzajú. Nie som si istá, koľko nárosností žije na území celého Slovenska, ale tých početnejších asi ani nebude oveľa viac. Pre mnohých z nich sa obec stala akýmsi útočiskom v čase núdze/napr. prišli tam Ukrajinci po Černobyle/. A možno práve táto rôznorodosť viedla k myšlienke založiť Múzeum národností. Aby tam každý našiel niečo svoje, niečo, čo pripomína jemu, jeho deťom, ale aj ostatným, odkiaľ prišiel. A tak vybrali takmer zničený dom v dedine, vypracovali projekt, požiadali o peniaze z fondov a čuduj sa svete, dnes je to krásne zrekonštruovaná budova, ktorá vonia drevom /niekomu aj štolverkami, ale nepýtajte sa ma, prečo/, a pritom si zachovala takmer všetky prvky pôvodnej architektúry. Hoci majú "iba" dvoch obyvateľov na vozíčku, mysleli aj na nich a ďalších návštevníkov, a všetko tomu prispôsobili. Expozícia sa ešte iba pripravuje, ale už sa teším na jej otvorenie a s radosťou sa tam raz vrátim. Lebo práve tam som si uvedomila, čo všetko sa dá urobiť, ak ľudia naozaj chcú. A tu určite platí známe "za všetkým hľadaj ženu". V tomto prípade pani starostku Kováčovú. Lebo počas jej rozprávania sme všetci mali pocit, že stačí chcieť, a potom sa už všetko dá zvládnuť.

SkryťVypnúť reklamu

Snáď už ani nikoho neprekvapí, že tu žijú dôchodcovia v jednej budove spolu so škôlkármi /škoda, že bola nedeľa a deti tam neboli/, že tu majú obecný park s krásnymi preliezačkami pre deti, a že aj toto dokázali vďaka peniazom z rôznych grantov a fondov.

Tak si myslím, že toto je krásny príklad toho, ako môžu vedľa seba žiť na malom kúsku zeme ľudia s tak odlišnou minulosťou a spoločnou budúcnosťou. A dôkaz toho, ako málo stačí na to, aby sa dalo urobiť tak veľa. Mnoho väčších obcí a dokonca miest by si mohlo vziať príklad. Ak dokážu aspoň polovicu z toho, čo v Janovej Lehote, tak sa aj ich obyvatelia môžu tešiť na príjemnejší a krajší život. A skúsme im pomôcť aj my. Pre začiatok aspoň tým, že budeme mať radšej ľudí okolo seba...

Sylvia Smatanová

Sylvia Smatanová

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  38x

Človek, ktorý je stále na ceste. Lebo cesta je cieľ. Zoznam autorových rubrík:  Recenzie kníhSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,086 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu