Bila som na bubon, aby hlas nitrianskych detí bolo počuť

Minulý týždeň sme v nitrianskom zastupiteľstve prerokovávali Správu o výsledkoch následnej finančnej kontroly v Nízkoprahovom dennom centre pre deti a rodinu - Centrum Slniečko. Správa bola iniciovaná vládnymi poslancami z dôvodu,

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Centrum Slniečko, n.o. sa dlhodobo zaoberá problematikou týraných, zneužívaných detí a obetí domáceho násilia. Jej hlavným poslaním je zmierniť následky násilia páchaného na deťoch a ženách, ochraňovať ich pred násilím, zabezpečiť im odbornú komplexnú pomoc od poradenstva, ochrany, ubytovania až do úplného začlenenia sa do života bez násilia. Isto medzi obyvateľmi mesta Nitry nie je človek, ktorý by o ich prínose a výnimočných aktivitách pre deti nepočul. Ich dobré meno rezonuje po celom Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kontrola mesta v Centre Slniečko sa však zamerala na využitie financií nízkoprahového centra v roku 2013. Rok 2014 sa vôbec neskúmal. Výsledkom kontroly nebolo zistenie, či organizácii poskytnutý finančný príspevok na nízkoprahové centrum na rok 2014 bol z mesta postačujúci alebo nie, či v roku 2014 boli výdavky vynaložené v zmysle zákonných ustanovení alebo nie, či boli v roku 2014 využívané efektívne alebo nie. V konečnom dôsledku sa na zasadnutí nitrianskeho zastupiteľstva vôbec nediskutovalo o tom, či navýšime alebo nenavýšime financie na nízkoprahové centrum v roku 2014, ako sa o tom diskutovalo v lete.

SkryťVypnúť reklamu

V správe sa organizácii vytklo, že konzumácia jedla počas realizácie služby nebola v súlade s hygienou. Podľa zákona by bolo správne jedlo, pripravené počas záujmovej činnosti, zahodiť, nakoľko hygiena nepovolila stravovanie v rámci činností organizácie. Aby sme boli predsa v súlade so zákonom. Keď v rámci záujmovej činnosti vediete rodičov v nepriaznivej sociálnej situácii, aby svojim deťom navarili a riadne sa o ne postarali, nemôže vám kontrola z ľudského hľadiska túto aktivitu predsa vytknúť ako realizáciu “nad rámec povolenej činnosti”. Niekedy je potrebné, aby sme sa na zákonné ustanovenia pozerali aj cez optiku humánnosti a zdravého rozumu. A tak radšej využitie financií na stravu pre hladné deti (v nepriaznivej sociálnej situácii) mesto označí “za nehospodárne, neefektívne a neúčinné vynakladanie verejných prostriedkov” a žiada ich vrátiť.

SkryťVypnúť reklamu

Chlebíčky, či pagáčiky podávané poslancami pre občanov počas prevolebných a povolebných stretnutí sa konzulmovať môžu, ale zjesť jedlo pripravené chudobnými rodičmi svojim hladným deťom zo zakúpených potravín z organizácie považujeme za porušenie zákona. Asi by sa zišlo tieto ustanovenia prekopať. 

V konečnom dôsledku Centrum Slniečko poskytovanie nízkoprahového centra pre deti a rodinu v Nitre v lete prerušilo a to z dôvodu nedostatočných finančných prostriedkov zo strany mesta. Kontrola, ktorá mala zistiť legitímnosť požadovaných financií na rok 2014, zostala len na úrovni konštatovania stavu. Po možnom tohtoročnom navýšení alebo nenavýšení financií mesta pre danú službu Centra Slniečko zostalo v poslaneckom zbore hrobové ticho. O tom sa diskutovať nikomu nechcelo. Radšej sa diskusia odvrátila iným smerom.

SkryťVypnúť reklamu

Bila som na bubon, aby hlas nitrianskych detí bolo počuť. Ale v nitrianskom zastupiteľstve ho zatiaľ počuť nebolo. Raz bude. Keď nás bude bubnovať viac Za lepšiu Nitru.

Ako hlasovali nitrianski poslanci o správe, nájdete o pár dníTU

Anna Šmehilová

Anna Šmehilová

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pri službe ľuďom so zdravotným postihnutím som sa naučila citlivo vnímať potreby ľudí okolo seba. Uvedomila som si, že treba vedieť ľudí počúvať, porozumieť im, ale aj hľadať riešenia pre ich lepší život. Preto som sa začala v minulosti verejne angažovať. Aby sa na potreby ľudí nezabúdalo nielen v meste, v ktorom žijem, ale na celom Slovensku. Som presvedčená, že svet sa dá meniť k lepšiemu. A o to sa aj snažím. Sme v tom spolu. Budeme si rozumieť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu