Haló, počujete? Naokolo samé ticho.

Vnímanie očami. Vlastná reč. Neporozumenie. Nedorozumenia. Omyly. Odcudzenie. Ticho. Hluchota. O čom počujúci nevedia a častokrát nemajú ani len potuchy. Pár blogov som už napísala, ale ešte ani raz som nepísala o svete, ktorého súčasťou som aj ja, ktorý sa ma dotkol. O svete nepočujúcich. O svete, ktorý je trochu iný, ako sa domnievate.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Haló! Ozvanie sa do telefónu? Nie.

Podľa ľudí, ktorí nepočujú, je svet zvukov príznačný len počujúcim. Tí sa vyznačujú činnosťami, ktoré sú pre nepočujúcich z hľadiska ich hluchoty často nedostupné. Medzi ne patrí aj bežné telefonovanie. A keďže telefón pri uchu držia predsa len počujúci, tak telefonovanie sa stáva základným znakom pre označovanie počujúcich. Otázka nepočujúceho „Ty Haló?" značí otázku „Ty si Počujúci?". Takže „Haló" je vo svete nepočujúcich pomenovanie pre nás, „Počujúcich".

Nepočujúcim sa narodia predsa nepočujúce deti. Omyl.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetkých trápi otázka, či je hluchota automaticky dedičná. Odpoveď je jednoduchá: Nie je! Nie vo všetkých prípadoch. Len 5 až 10 % detí so sluchovým postihnutím má aj rodičov so sluchovým postihnutím. Ostatné deti, ktoré majú problémy so sluchom, majú počujúcich rodičov. Príčiny poruchy sluchu sú rôzne. Približne 3 až 4 z tisíc novonarodených detí sa narodí so stratou sluchu. Porucha sluchu sa však môže objaviť kedykoľvek počas života.

Tí, hluchonemí. Urážka.

Tento pojem často používajú ľudia na označovanie tých, ktorí sú sluchovo postihnutí. Ani nevedia, ako veľmi týchto ľudí, podľa vyjadrení nepočujúcich, svojim označením urážajú. Pojem „hluchonemý" vo svojej podstate zahrňuje neschopnosť nie len počuť, ale aj neschopnosť hovoriť. Ale nepočujúci „len" nepočujú. Hovoriť dokážu. Aj keď nie presne, dokonale a nie zrozumiteľne, ale predsa. Potom by sme za nemých museli súčasne považovať všetkých tých, ktorí majú akúkoľvek poruchu reči. Preto pojem „hluchonemí", v súvislosti s nepočujúcimi, vymažte zo svojho slovníka. Začnite používať slovíčko „nepočujúci".

SkryťVypnúť reklamu

Vybrala som len pár omylov, ktoré si počujúci myslia o nepočujúcich. Tých omylov je však omnoho viac. Aj keď hluchotu na ľuďoch nevidíme, spôsobuje im nesmierne prekážky v živote. Nemožnosť komunikovať s okolitým svetom, so svetom počujúcich, bude pre nepočujúcich vždy veľkým problémom, pokiaľ sa aj počujúci nezačnú viac snažiť. Nie je to problém len tých, ktorí nepočujú. Je to problém, ktorý sa týka aj nás. Preto nezostaňme ľahostajnými, hluchými, aj keď počujeme.

Haló, počujete?

Skúsili ste sa niekedy vy prihovoriť nepočujúcim napríklad takto alebo takto?

Anna Šmehilová

Anna Šmehilová

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pri službe ľuďom so zdravotným postihnutím som sa naučila citlivo vnímať potreby ľudí okolo seba. Uvedomila som si, že treba vedieť ľudí počúvať, porozumieť im, ale aj hľadať riešenia pre ich lepší život. Preto som sa začala v minulosti verejne angažovať. Aby sa na potreby ľudí nezabúdalo nielen v meste, v ktorom žijem, ale na celom Slovensku. Som presvedčená, že svet sa dá meniť k lepšiemu. A o to sa aj snažím. Sme v tom spolu. Budeme si rozumieť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

284 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

739 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu