Nesociálne spôsoby novely o sociálnych službách

Neustály tlak zo strany verejnosti a následná obava štátu, že samosprávy nie sú schopné zabezpečiť poskytovanie sociálnych služieb, bol hlavným impulzom pre tvorbu dlho očakávanej novely zákona o sociálnych službách. Na sociálne služby je málo peňazí a táto novela to mala vyriešiť. Ale nevyrieši. Novela nerieši kľúčové problémy sociálnych služieb, najmä nedostatočné financovanie a diskrimináciu neštátnych poskytovateľov, a ohrozuje existenciu mnohých poskytovateľov čoraz potrebnejších sociálnych služieb.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Ide o veľkú novelu, ktorá prišla z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR do parlamentu na poslednú chvíľu. Návrh prináša 214 novelizačných bodov, ktoré by po novembrovom schválení v parlamente mali platiť už o necelé dva mesiace.

Novela síce pokrokovo zavádza nové sociálne služby, nové odborné činnosti, nové podmienky posudzovania odkázanosti, spolufinancovanie deviatich ošetrovateľských výkonov z rozpočtu zdravotníctva či definuje služby krízovej intervencie, nijako však nerieši kľúčový problém, ktorý trvá od začiatku existencie tohto zákona, a to financovanie. Podľa Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb v SR „systém poskytovania sociálnych služieb je trvalo nedofinancovaný. Platný zákon 448/2008 spôsobuje diskrimináciu klientov a poskytovateľov sociálnych služieb, vytvára nerovnaké podmienky pre poskytovanie sociálnych služieb v SR."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Novela účelovo znižuje kapacitu zariadení pri poskytovaní služieb pobytovou formou a vymedzuje vekovú hranicu umiestnených klientov do domovov sociálnych služieb. Zámer sa realizuje s cieľom transformovať sociálne služby z veľkokapacitných na nízkokapacitné zariadenia. Zámer hodný pochvaly, spôsob hodný zatratenia. Poskytovatelia poukazujú na ohrozenú ekonomickú udržateľnosť zariadení, keďže ministerstvu ide o zníženie kapacity pobytových služieb už od januára 2014 bez navýšenia financií. Keďže novelu poslanci zrejme schvália tento týždeň, poskytovatelia majú už len mesiac na prípadnú preregistráciu sociálnych služieb pre novoprijatých klientov po novom roku. Pri súčasnom fungovaní úradov štátnej správy, proces preregistrácie môže trvať aj niekoľko mesiacov. Existencia mnohých zariadení a poskytovanie služieb odkázaným klientom môžu byť ohrozené.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasne sa na viac posilňuje moc do rúk samosprávy bez vonkajšej kontroly. Samosprávne kraje dostanú právo vymazať poskytovateľa z registra poskytovateľov sociálnych služieb. Jediným oprávneným prostriedkom voči rozhodnutiu samosprávy bude súdne konanie. To v slovenských podmienkach môže trvať aj niekoľko rokov.

I napriek tomu, že novela sa snaží prinášať odborné zmeny a doplnenia, mnohé z nich zavádza nesociálnym spôsobom. Problém s nedostatkom financií a ich spravodlivým prerozdelením medzi poskytovateľov nerieši vôbec. Už teraz ministerstvo hovorí o pripravovanej novele sociálnych služieb v roku 2014 a to nie je prijatá ešte ani tá terajšia.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy sa už konečne začnú robiť zákony na Slovensku odborne a komplexne na základe požiadavky reálnej sociálnej praxe a nie na základe požiadavky politickej? Aby sa sociálne zmeny robili odborne, komplexne a aj sociálnym spôsobom, si u nás ešte počkáme.

Anna Šmehilová

Anna Šmehilová

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pri službe ľuďom so zdravotným postihnutím som sa naučila citlivo vnímať potreby ľudí okolo seba. Uvedomila som si, že treba vedieť ľudí počúvať, porozumieť im, ale aj hľadať riešenia pre ich lepší život. Preto som sa začala v minulosti verejne angažovať. Aby sa na potreby ľudí nezabúdalo nielen v meste, v ktorom žijem, ale na celom Slovensku. Som presvedčená, že svet sa dá meniť k lepšiemu. A o to sa aj snažím. Sme v tom spolu. Budeme si rozumieť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
SkryťZatvoriť reklamu