
Už niekoľko rokov sa stretávame s pojmami ako globálne otepľovanie, ozónová diera, skleníkové plyny... . S počiatku som tomuto fenoménu a všetkým tím rečiam o tom ako človek ničí prírodu (hlavne) vypúšťaním CO2 a ostatnými "skleníkovými" plynmi. Hlavne preto si nemyslím, že to je tak, že za to môžu skleníkové plyny, lebo na mňa média, politici, vedci tlačia: za všetko zlo môžu skleníkové plyny!!!
Ale stále viac a viac začínam byť skeptický k týmto poplašným správam. Neviem kedy to začalo asi pred troma rokmi, keď som videl náhodou (neviem či na STV alebo ČT) dokument v ktorom mali hlavné slovo hydrológovia a nie klymatológovia.
1, V tom dokumente hovoril hlavne o tom že je to prirodzený cyklus v dobe ľadovej, v ktorej sa práve nachádzame (aspoň si to myslím:-)), že je úplne prirodzené že sa planéta zohrieva a ochladzuje. Vraj to tu už bolo aj v minulosti a vraj to bolo ešte extrémnejšie. Len vtedy sme tu nemali najmúdrejších vedcov sveta, najmúdrejšie a najobjektívnejšie média, najmúdrejších a najšikovnejších politikov, atď.,
2, už som počul aj názor že je veľmi dôležité to koľko je prachu a aerosolu v atmosfére, že aj to má veľmi veľký vplyv na teplotu našej modrej planétky,
3, potom som už viac krát počul názor že problém nieje ani tak v tom čo do atmosféry vypúšťame ale v tom že si ničíme krajinu v ktorej žijeme a hlavne rastlinstvo ktoré "recykluje" tie škaredé skleníkové plyny.
Použitím sedliackého rozumu a trošku kritický pohľad na všetky tieto "fakty" ktoré sa na mňa, ale aj na Vás, hrnú zo všetkých tích "naj" som prišiel na jednu celkom zaujímavú vec.
Tak ako takmer vo všetkom. Pravda bude uprostred.
Myslím si že:
a, vypúšťame veľa skleníkových plynov, to je fakt ale neviem či tými dotáciami, podporami a výskumom nových lepších technológii neprodukujeme viac škodlivín, ako by sa vyprodukovalo pri používaní menej ekologických, ale aj menej náročných technológii. Nemyslím si že to treba nechať tak, ale myslieť si že sme múdrejší ako príroda, je smiešne. Už neraz sme sa na tom pekne popálili a tie pokusy človeka o záchranu ekosystémov ktoré pred tým "vraj nechtiac a pre nedostatok vedomosti" spôsobil mi dáva za pravdu že netreba vymýšľať zložité veci.
b, postavením nových priehrad sa nič nevyrieši, jedine tak zamestnanosť ha ha ha :) Myslieť si že priehrada zachráni človeka pred povodňami je blbosť. Keby to tak malo byť prečo by si príroda sama "nepostavila" priehrady? Veď keď to je taký liek na všetko prečo to nespravila aby sa sama zachránila a posunula do predu? :)
c, regulácia tokov, čistenie a upratovanie, je síce pekné ale ani príroda sama to tak nerobila, tiež nemala rieky a potoky rovné a vydláždené ako priamky z bodu "A" do bodu "B". Tak prečo si myslíme že práve toto nám pomôže? Je síce pravda že to niesu skládky komunálneho odpadu (v tých lepších prípadoch tam je len komunálny odpad). Jasné že to čo nieje prírodne tam nemá byť. Ale myslieť si že je najlepšie riešenie vodu dostať rýchlo preč aby jej nebolo veľa je blbosť.
Riešenia? Ja neviem. Nemám skončenú žiadnu vysokú školu, nemám vedomosti ako to všetko funguje, ale nemyslím si že vedci so svojimi vedeckými a modernými postupmi vždy všetko spravia dobre. Najlepší učiteľ je príroda sama. Preto treba skôr pozorovať ako sa s návalom vody vysporiada príroda. Treba skôr uvažovať nad tým ako čo najskôr krajinu vyliečiť a nie ako je ešte viac zneužiť.