Vizionár minulosti

Príbeh vizionára minulosti, "snílka", ktorý bol taký dôležitý pre všetkých ostatných. Príbeh náčelníka rodu držiteľa oceľového noža.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pred 2,5 miliónmi rokov sa do nového dňa zobudil človek zručný - Homo habilis. Vedľa svojho lôžka našiel položený nôž z kvalitnej ocele. Dar Bohov. Netrvalo dlho a Homo habilis objavil všetky možné spôsoby ako nôž používať. Nepredstaviteľným spôsobom mu pomáhal prežiť. Slúžil mu ako nástroj pri získavaní potravy, na opracovanie dreva, kostí a ďalších materiálov jeho každodennej potreby. Pomocou noža dokázal jednoduchšie vyrábať ďalšie nástroje a pomôcky, ktoré mu uľahčovali jeho doteraz ťažký život. Niekoľkokrát mu pomohol aj zachrániť život v boji s nepriateľom. Ako vlastník tak úžitočného nástroja a najsilnejšej zbrane vtedajšej krajiny sa stal najváženejším členom početného rodu a neskôr aj jeho náčelníkom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Homo Habilis I. nakoniec zomiera a vlastníkom noža sa po niekoľkých súbojoch stal jeho najsilnejší potomok, Homo Habilis II. Nôž bol trochu poškodený jeho neustálym používaním, ale ešte stále bol celkom dobre zachovalý a preto naďalej prinášal úžitok aj novému vlastníkovi a celému jeho rodu. Takto prinášal úžitok ešte mnoho pokolení. Spôsobil nevídaný rozmach rodu Homo Habilis. Dostatok potravy, nové nástroje a rôzne výrobky s vylepšenými vlastnosťami spôsobili zlepšenie kvality života celého rodu držiteľa noža. Nôž sa postupne opotreboval, zlomil, zhrdzavel a nakoniec zub času vymazal aj jeho posledné stopy. Existencia a vlastnosti oceľového noža sa časom stali len legendou.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa Homo Habilis I. zobudil zo svojho sna, cítil sa nejako ináč. S nádejou sa pozrel vedľa seba a na zemi uvidel svoju kamennú sekeru. So zvláštnym pocitom sa celý deň usiloval nájsť taký kameň, ktorý by bol pevnejší, ostrejší a dal by sa lepšie opracovať. Po niekoľkých mesiacoch sa mu to podarilo. Taký kameň našiel a urobil ďalší malý krok vo svojom vývoji. Uskutočnil drobnú, ale dôležitú zmenu.

Bohovia prostredníctvom svojho daru zabezpečili úspech rodu Homo Habilis a zvýšili kvalitu života pre mnohé generácie. Príbeh však končí. Homo Habilis nedokázal zachytiť takú obrovskú priepasť vedomostí, akou nepochybne je výroba jednoduchého kamenného nástroja v porovnaní s výrobou oceľového noža. Rod Homo Habilis síce postupne upadal, ale už sa nevrátil na svoju predchádzajúcu úroveň vývoja. Úroveň vedomostí bola používaním noža urýchlená. Na druhej strane trvalo ešte milióny rokov, kým potomkovia Homo Habilis I. - Homo Sapiens vlastnoručne vyrobili svoj prvý oceľový nôž.

SkryťVypnúť reklamu

Aká dôležitá je inovácia vyšších rádov? Ako prispela k rozkvetu celých generácií a urýchlila ich vývoj? Dar Bohov, oceľový nôž predstavoval pre rod Homo Habilis kontakt s inováciou toho najvyššieho rádu, ktorú však nedokázali zachytiť. Ak by Bohovia darovali vedomosť ako vyrábať oceľový nôž, nie len samotný nôž, život na zemi by sa vyvíjal inak. Ale to už je iný príbeh.

Jaroslav Šmíd

Jaroslav Šmíd

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Verím, že život môže byť krajší a zmysluplnejší. Zoznam autorových rubrík:  Vlastná tvorbaPolitickáSpoločenskáSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu