Keď sme spolu s priateľom oznámili našim známym a kamarátom, že našou tohtoročnou destináciou bude malý pobrežný štát Čierna hora dočkali sme sa len zdesených výrazov. Pre mňa znamenala krajinu plnú kontrastov a krásnej prírody, pre nich zaostalý štát. Silné predsudky o vysokej kriminalite, veľkom smetisku, špinavom mori a žiadnej hygiene v nás postupne začali nahlodávať obavy, že moja vysnívaná krajina je len môj preidealizovaný prelud a čím sa viac a viac blížil termín odchodu obavy narastali. V konečnom dôsledku to mala za následok, že som si vzala takú zásobu všetkých druhov liekov, že na hraniciach by to snáď mohli brať ako pašéractvo ;). Všetko však bolo opačne, a ja som rada, že som navštívila také úžasne miesto. Tieto miesta v rámci našej cesty po čiernohorských kaňonoch považujem za najkrajšie a odporúčam sa na túto časť krajiny pozrieť našimi očami.
Kaňon Morača a kláštor Morača
Kaňon Morača je pomyselnou vstupnou bránou do sveta hôr v Čiernej hore. Na jej začiatku vás vítajú figové háje , kde si môžete kúpiť čerstvé figy. Ak milujete sladké tak odporúčam, sú mňam a hlavne Čiernohorci ich odporúčajú pre nervákov ;) aspoň pol kila denne. Vzhľadom nato, že som bola počas celého pobytu šťastná a kľudná možno natom niečo bude :D

Potom čo prekonávame úvodný vstup do kaňonu naskytuje sa nám úžasný pohľad na rieku lemovanú horami. Ak práve nemilujete serpentíny ( patrím sem aj ja :) ), úzke cesty a veľa veľa tunelov ( až 32) cesta pozdĺž rieky Morača by sa vám mala zdať ako utrpenie, ale vyrazí vám dych svojou práve svojou odlišnosťou od našich "krásnych" ciest, že nebudete mať ani čas, aby vám bolo zle.

Cesta kaňonom nie je náročná len pre menej odolných cestujúcich, ale najmä pre vodiča a tak si málokto trúfne zdolať ako vodič všetky kaňony Čiernej hory za jeden deň, preto veľká vďaka patrí nášmu vodičovi rodnému Čiernohocovi, ktorý to s nami celé absolvoval. Miest v kaňone, kde si môžete tento kus prírody odfotografovať je veľmi málo. Z dôvodu častých nehôd a ťažkej dostupnosti dovoľuje polícia zastavovať len na vyhradených miestach, ktoré sa však nachádzajú na najkrajších úsekoch.


Územie Čiernej hory bolo počas svojej histórie miestom mnohých bojov a vojen a tak kláštory, kostoly ale aj samotné príbytkydomácich sú v Čiernej hore situované predovšetkým v horách, kde mali svojich majiteľov a obyvateľov uchrániť pred nájazdmi nepriateľov. Z tohto dôvodu nájdete tie najkrajšie z nich práve v týchto miestach. Areál kláštoru v sebe ukrýva krásne záhrady, včelíny, kostol Uspenia Bogorodice zasvätený Bohorodičke a kostolík svätého Nikolu. Stavby v sebe ukrývajú nádherne fresky a ikony, ktoré žiaľ verejnosti nie je dovolené fotografovať. V kostole sme zapálili sviečky za našich blízkych, vzadu v studni sme sa napili živej vody (vraj :)), pokochali sa kiwami rastúcimi namiesto viniča a vybrali sa ďalej.
Kaňon rieky Tara a most Durdevica Tara
Plynulo sa nadšene presúvame z kaňonu Morača do kaňonu rieky Tara. Kaňon rieky je najhlbší v celej Európe a radí sa zároveň k najhlbším na svete, pričom pred ním sa nachádza len americký Grand Canyon. Rieka patrí k najčistejším riekam Európy, pričom voda je vraj po celom toku v horách pitná. ( túto skutočnosť sme radšej neskúšali na vlastnej koži) Je možné sa kochať divými úsekmi s krásnymi vodopádmi ako aj pokojnými zákrutami s tyrkysovou vodou. Na niektorých miestach som si dokonca pripadala ako v krajine zázrakov.



Najväčšou turistickou atrakciou v tejto časti je však most Durdevica Tara. Výhľad z neho bol nádherný a zároveň aj desivý, keď si predstavíte že pevná zem je až 152 m pod vami. Milovníkom adrenalínu jednoznačne odporúčam Zip line, ktorý je najdlhší v Európe a budete mať z neho ešte dlho rozklepané kolená :).


Národný park Durmitor a Čierne jazero
Durmitor patrí k najvyššiemu pohoriu Čiernej hory, i keď podľa domácich sa ešte stále vedú spory so susedným Albánskom o vrch v pohorí Prokletije . Na hranici Národného parku sa nachádza Čierne jazero, pričom jeho názov vychádza skutočne z jeho sfarbenia. Niet divu, že toto miesto miestny považujú za smutné. Čierna hora získala svoj názov práve vďaka tomu, že tu rastú čierne borovice, ktoré sa podpísali práve na výnimočnosti tohto jazerá. Od parkoviska vás k nemu privedie lesná cestička, vďaka ktorej si spravíte ideálnu 15 minútovú prechádzku. Smutnú atmosféru pri našej návšteve umocňovala prichádzajúca letná búrka, čo však podľa nás pridalo jazeru ešte väčšie čaro.


