Čo to znamená šetriť a „šetriť“.

V reakcii na súčasnú ekonomickú stagnáciu európskych krajín a dlhovú krízu niektorých z nich sa  logicky ozýva volanie po úsporách a šetrení.  Pre mnohých sa slovo „šetriť“ – zámerne v úvodzovkách – stalo akousi posvätnou mantrou a šetreniu dokonca prikladajú akúsi vyššiu morálnu hodnotu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Ako to je však v skutočnosti? Aký môže byť význam šetrenia v súčasnej situácii?

Predovšetkým si treba uvedomiť, že hospodárenie štátu v moderne dobe nie je mechanickým odrazom finančných pomerov domácnosti, ako ju pozná väčšina z nás. Ak má domácnosť ekonomické problémy, jednoducho obmedzí výdavky, čo bude pri konštantných príjmoch prichádzajúcich z vonkajšieho prostredia – napr. mzde – znamenať, že vznikne istý disponibilný rozdiel, ktorý možno použiť napr. na splácanie dlhov.

V minulosti – tak do 19. storočia - keď štátne rozpočty predstavovali asi len 10% celého HDP krajiny,  pričom 80% výdavkov šlo na armádu a zvyšok najmä na štátnu správu a panovnícky dvor, šetrenie na úrovni štátu malo svoju logiku. Štát vtedy nevystupoval ako aktívny ekonomický subjekt a do ekonomiky zasahoval predovšetkým cestou regulácií. Výdavky na armádu na zbrojenie a pod. mali aj svoj ekonomický význam, ale nedalo sa to porovnať napr. s investíciami do železníc alebo školstva. Peniaze určené na armádu produkovali len jednoduchý dopyt.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V súčasnosti tento mechanizmus  neplatí. Cez štátny rozpočet sa „prelieva“ 30-60% HDP.

Znamená to, že keď štát začne len jednoducho obmedzovať výdavky a nebodaj z ušetreného uhrádzať splátky zahraničným veriteľom, tak podstatným spôsobom znižuje dopyt a tak priškrcuje vlastnú ekonomiku. Takáto medicína môže preto spôsobiť len zostupnú špirálu znižovania ekonomickej produkcie, neschopnosti produkovať zdrojov na splácanie dlhov a následne volanie po novom a novom šetrení....

To sa v zásade stalo s viacerými európskymi ekonomikami v posledných dvoch- troch rokoch.

Východisko zo situácie musí byť iné než jednoduché „šetrenie“.

SkryťVypnúť reklamu

Je ním podpora rastu- šetrenie preto  treba chápať ako nie prosté a nebodaj plošné obmedzenie výdavkov, ale ako presmerovanie zdrojov spoločnosti  na podporu ekonomického rastu.

Štát môže naozaj spraviť revíziu svojich výdavkov a napr. potlačiť v rámci toho aj korupciu a rozkrádanie.

Ušetrené prostriedky by však mal:

a) využiť na zníženie daní a počítať s tým, že súkromný sektor si s nimi dokáže poradiť lepšie (neoliberálne riešenie)

b) investovať do prorastových aktivít - školstva, vedy, zavádzania nových technológií, budovania užitočnej infraštruktúry a pod.

Za slovom šetrenie musíme v skutočnosti vidieť reštrukturalizáciu výdavkov štátu a spoločnosti smerom od bežnej spotreby k podpore budúceho ekonomického rastu – nie ich prosté znižovanie. Takéto plošné škrtenie by len znížilo dopyt bez skutočne pozitívnych efektov. Vysoké dlhy sami o sebe nie sú problémom. Ten nastáva len v okamihu, keď ich nemáme z čoho splácať.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasných európskych pomeroch, keď Európa má len obmedzené surovinové zdroje a množstvo pracovných síl bude v najlepšom prípade stagnovať, je optimálnym riešením investícia do nových technológií – predovšetkým takých, ktoré znižujú náročnosť na energetické a surovinové vstupy a pracovnú silu.

Daniel Šmihula

Daniel Šmihula

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  81x

Právnik, politológ a aktívny publicista. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaDejinyCivilizáciaKultúra a literatúraMedzinárodné vzťahyOsobnostiPrávoMedzinárodné a európske právoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu