Požiadavka na posilnenie prvkov priamej demokracie sa pri tom zdá byť vcelku umiernená v porovnaní s diskusiami, ktoré v posledných dňoch prebiehali na internetových fórach a v ktorých sa uvažovalo o zavedení priamej demokracie v radikálnej podobe bez politikov a politických strán (a ktorá musela vyvolávať obavy). Pravda, slovenskí občania nevyužívajú ani tie nástroje priamej demokracie, ktoré majú už teraz.
Zmena volebného systému na väčšinový je taktiež v zásade prijateľná a možno aj viac zodpovedá slovenskej mentalite a tradícii. Bude však spúšťačom procesov, výsledkom ktorých bude reorganizácia systému politických strán na Slovensku.
Politické strany však zostanú a väčšinový volebný systém ani nebude znamenať úplné odstránenie korupcie, straníckeho klientelizmu a pod. No keďže vo väčšinovom volebnom systéme, v ktorom v jednomandátovom obvode sa uchádza o zvolenie kandidát osobne, strany nebudú môcť navrhovať za kandidátov ľudí nevýrazných a poslušných, ktorí by sa do parlamentu dostali len schovaní v závese za autoritou hlavného straníckeho lídra. Môžeme očakávať, že o parlamentné kreslá sa budú uchádzať výraznejšie osobnosti, ktoré budú omnoho menej závislé na straníckych centrálach. V krajnom prípade ale môže hroziť totálna fragmentácia parlamentu, situácia, keď podporu a hlas každého poslanca bude treba získavať individuálne a obyčajne za nejaké ústupky v podobe podpory pre región, za ktorý bol zvolený. Avšak väčšinový volebný systém môže znamenať aj návrat skutočnej rozhodovacej moci z neústavnej koaličnej rady nazad do parlamentu.
Na druhej strane väčšinový systém nevyhnutne povedie k sformovaniu dvoch silných strán (ľavicovej a pravicovej), ktorým môže poprípade sekundovať jedna maďarská etnická strana. Systém „víťaz berie všetko“ bude viesť k integrácii malých politických strán, ktoré by samostatne nemali šancu získať poslanecký mandát.
Zároveň v prípade väčšinového systému- keďže do politiky bude možné vstupovať viac-menej len v rámci jednej z dvoch strán a založiť si vlastnú bude výrazne sťažené - stúpne tlak väčšiu demokratizáciu a rast plurality v rámci politických strán.
Slovenská politika sa tak možno priblíži anglosaským vzorom. A myslím, že by to nebolo zlým krokom.