Poprava

K napísaniu tohto komentára  som sa zberal už dlhšie. Bezprostredným popudom, ktorý ma k tomu konečne primäl, bola nedávna smrť Ernesta Valka a spôsob, akým sa o nej písalo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Veľmi ma totiž irituje, ako slovenské média nadužívajú slovo poprava. Ako „popravy“ veľmi často označujú (bez úvodzoviek) vraždy vykonané príslušníkmi podsvetia, čo je úplne neadekvátne.

Poprava je legitímny akt výkonu spravodlivosti zo strany zákonnej štátnej moci, ktorá ju uplatní ako trest za spáchané (a obyčajne závažné) trestné činy, po riadnom a spravodlivom súdnom procese.

Ak v tejto definícii chýba čo len jeden prvok, nemôžeme hovoriť o poprave. (Aj napr. justičná vražda je vo svojej podstate práve preto vraždou- i keď samotný akt usmrtenia všetkými vonkajšími znakmi popravu pripomína- lebo nie je splnená podmienka spravodlivého súdneho procesu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takýto stav je vyjadrením monopolu štátnej moci na legitímne násilie na území pod jej zvrchovanosťou. Zásah do telesnej integrity jednotlivca vrátane jeho usmrtenia si vyhradil štát. A príslušné štátne orgány a súdy sú inštitúciami na aplikáciu tohto práva.  Žiadne iné subjekty právomoc vynášať rozsudky a vykonávať popravy nemajú v súlade s právom nemajú. Ak majú ambíciu tak činiť, tak konajú protiprávne a z podstaty veci nemôžeme a nesmieme hovoriť o poprave ale o vražde. 

(Zabiť človeka v súlade s právom je možné ešte vo vojne ako príslušníka nepriateľských ozbrojených síl, pri sabaobrane alebo azda pri uplatňovaní práva na odpor voči nelegitímnej vládnej moci - ale vo všetkých  prípadoch musia byť tiež splnené pomerne striktné podmienky.)

SkryťVypnúť reklamu

Z uvedeného vyplýva, že použitie slova „poprava“ pri opise rôznych mafiánskych vrážd nie je vhodné. Je to len eufemizmus, ktorý sa z nepochopiteľných dôvodov používa na označenie skutku kvalifikovateľného ako trestný čin vraždy. Tieto vraždy sú špecifické- obyčajne nasledujú po tom, ako ich obeť porušila isté normy vžité v subkultúre organizovanej kriminality. Často ide naozaj o odplatu za porušenie istého morálneho kódexu, dohôd a pod. a predchádza jej aj osobitný „rozsudok“ takejto komunity. Napriek tomu však nemôžeme hovoriť o poprave v pravom slova zmysle, pretože ju vykonáva organizácia, ktorej štát uprel legitimitu a právo vykonávať spravodlivosť - to vyhradil výlučne pre seba.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže na Slovensku v súčasnosti nemáme trest smrti, tak žiadne popravy sa u nás nekonajú. To, čo sa v médiách najčastejšie označuje ako „poprava“, je v skutočnosti obyčajná vražda.

Daniel Šmihula

Daniel Šmihula

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  81x

Právnik, politológ a aktívny publicista. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaDejinyCivilizáciaKultúra a literatúraMedzinárodné vzťahyOsobnostiPrávoMedzinárodné a európske právoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu