Naša nostalgia neponúka pravdivý obraz Bratislavy

Rozprávanie o histórii Bratislavy má vždy istý romantický nádych. S nostalgiou sa spomína na niekdajšiu Bratislavu, alebo ešte lepšie na starý Prešporok ako polorozprávkové mesto vyznačujúce sa tolerantným spolužitím a zásadne odlišné od dnešného.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Zidealizovaný obraz vlastného mesta, národa, krajiny zasadený niekam do bukolických dôb (moderný deromantizovaný a plne výstižný termín by bol predindustriálnych) nie je ničím výnimočným. Vychádza aj z psychologicky pochopiteľného prikrášľovania si vlastnej mladosti a detských liet, sentimentu za niečím, čo bolo pekné, no pominulo sa a nie je to možné vrátiť späť, i z túžby po „zlatom veku“ projektovanej niekam do minulosti...

Obraz „starej Prahy“, „starej Viedne“ a „starého Berlína“, čím sa myslí stav niekedy pred prvou svetovou vojnou, je prítomný aj v českej, rakúskej a v nemeckej kultúre. V anglickej a vo francúzskej literatúre plač za starým Parížom, starým Londýnom, ktorých už niet, a ktoré ak niekto nepoznal, tak nevie, ako vyzeral ten ozajstný Londýn a ozajstný Paríž, doznel až niekedy okolo roku 1920.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Victor Hugo kritizoval baróna Haussmanna povereného Napoleonom III. rekonštrukciou Paríža za to, že zničil stredoveké centrum a nahradil ho širokými bulvármi a Jules Verne nenazval Eiffelovku inak ako ohavou, ktorá zničila siluetu mesta.

Anglickí romantickí básnici horekovali nad tým, ako parné železničky (dnes symbol romantiky a vidieckej oddychovej pohody!) ničia krásnu anglickú krajinu. Conan Doyle zaplnil svoj opis Londýna temnými postavami nových prisťahovalcov zo zahraničia a keltskej periférie Britských ostrovov páchajúcich také odporné zločiny, akých by sa rodený Angličan, nebodaj Londýnčan nikdy nedopustil....

SkryťVypnúť reklamu

Bratislavská výnimočnosť je v tom, že náš starý dobrý zidealizovaný a vlastne provinčný Prešporok zanikol vlastne nedávno - niekedy začiatkom šesťdesiatych rokov, a tak zostal ešte v čerstvej pamäti a nostalgických spomienkach tých, čo ho ešte zažili.

Je to dôsledok oneskoreného vývoja Slovenska a jeho hlavného mesta. To obdobie populačného rastu, prílevu prisťahovalcov z vidieka, modernej výstavby a rekonštrukcie, ktoré ostatné metropoly prežívali hádam celé jedno storočie od začiatku priemyselnej revolúcie do čias prvej svetovej vojny, Bratislava absolvovala neskôr a o to „prekotnejšie“.

Z malého mesta, po ktorom sa dá chodiť pešo a kde sú sociálne vzťahy pomerne prehľadné a neanonymné, na skutočné veľkomesto vyrástla až približne medzi rokmi 1950-1975. Bolo to prirodzene spojené s príchodom nových obyvateľov a narušením kontinuity s vývojom a tradíciami minulosti. O to viac, že Bratislava na rozdiel od väčšiny iných veľkomiest bola postihnutá aj obdobiami vysťahovania časti obyvateľstva, a to dokonca často násilného: Mesto bolo zbavené Maďarov, židov, Čechov, Nemcov, ale aj etnických Slovákov v rámci rôznych „akcii B“ a záťahov proti politicky nespoľahlivým a sociálne nevhodným elementom, nevraviac o emigrácii po roku 1938, 1948 a 1968.... A málo sa zatiaľ hovorí o odchode mladých ľudí z Bratislavy po roku 1989, ktorí sa rozhodli hľadať lepší život v bohatších krajinách, pričom on zanechal stopy na zložení bratislavskej populácie a jej kultúrnom živote- napr. oproti roku 1991 v roku 2001 počet obyvateľov klesol asi o 15-tisíc....

SkryťVypnúť reklamu

Každá odchádzajúca skupina si so sebou logicky odnášala v srdci obraz Bratislavy spojený s istým konkrétnym obdobím a je samozrejmé, že pri neskoršej návšteve Bratislavy už v nej nenachádza mesto svojej mladosti - a o to viac živí vo svojich spomienkach nostalgiu za minulosťou.

Tieto demografické zmeny, populačný rast a modernizácia znamenali aj zásahy do uličnej siete a sídelnej štruktúry (tam, kde žijem ja a píšem tento článok, boli pred štvrťstoročím lúky a vinohrady), pričom tieto zmeny boli veľmi, veľmi často z dnešného pohľadu necitlivé a nešetrné a poskytujú tak dostatočný zdroj sentimentu po starom Prešporku.

SkryťVypnúť reklamu

V skutočnosti však starý Prešporok ako nejaká stabilná komunita neexistoval. Jednak to bolo mesto, ktoré v sebe obsahovalo množstvo sociálnych a etnických protirečení a zdokumentovaných konfrontácií, takže malo ďaleko od vzoru tolerantného spolužitia, ako sa nám niekedy predkladá a čo je hlavné, pokiaľ Bratislava z roku 1980 znamenala zmenu a možno aj popretie Bratislavy z roku 1950, tak Bratislava z roku 1950 znamenala zmenu oproti Bratislave z roku 1921, Bratislava z roku 1921 zmenu voči Prešporku z roku 1880, ten zas zmenu oproti Prešporku z roku 1800 a ten predstavoval niečo iné ako mesto v roku 1730... (Uvedené roky nie sú vybrané náhodne - ohraničujú časové intervaly, medzi ktorými sa počet obyvateľov mesta približne zdvojnásobil.)

A mesto, z ktorého obdobia má teda predstavovať tú starú neskazenú Bratislavu, ktorá nebola zaplavená nekultúrnymi prisťahovalcami a povestnými cépečkármi (od skratky C.P- cezpoľní)?

Mimochodom, keby mal byť rast mesta založený len na takpovediac reprodukčnej sile tých starých Prešpurákov, ktorí žili v meste a okolí, dajme tomu v prvej tretine 19. storočia, tak, ak si aj odmyslíme všetky emigračné vlny a deportácie, počet obyvateľov Bratislavy by dnes určite nepresiahol 100 000!

Ako sa však vraví, emóciám nerozkážeš a ľudia si radi budujú romantické vízie minulosti.

Teraz sa môžeme pýtať, čo s tým?

Asi nič. Nostalgia za starým Prešporkom a Prešpurákmi zostane dlhodobou charakteristikou nášho mesta. Je to možno zvláštny kultúrny fenomén, ktorý ani neponúka úplne pravdivý obraz, no čo na tom? Bratislavčania ho prijali za svoj.

A ja sa už teším, ako okolo roku 2040 napíšem knihu o Bratislave môjho detstva a mojej mladosti a budem tvrdiť, že kto nežil v Bratislave v 80. - 90. rokoch, ani nevie, čo je to tá skutočná nefalšovaná a nepokazená Bratislava...

Daniel Šmihula

Daniel Šmihula

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  81x

Právnik, politológ a aktívny publicista. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaDejinyCivilizáciaKultúra a literatúraMedzinárodné vzťahyOsobnostiPrávoMedzinárodné a európske právoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,085 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

236 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

321 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu